KIBRIS’IN KATİLİ: HENRY KISSINGER

Kıbrıs Star gazetesinden Özcan Özcanhan, ünlü Rum gazeteci Kostas Yennaris ile önemli bir söyleşi gerçekleştirmiş. Yennaris, Kıbrıs’taki mevcut yanlışlıkların ABD ve NATO’nun eseri olduğunu belirtiyor!

Söyleşinin bütününde katılmadığımız noktalar olmakla birlikte, ABD ve NATO’nun Kıbrıs’taki konumuna ışık tuttuğu için, bu önemli söyleşiyi bugün Aydınlık okurlarının bilgisine ve dikkatine sunuyoruz:

‘KIBRISTA ABD SORUMLU’

Özcanhan, Yenanris’e soruyor: “Kıbrıs’ta yaşanan trajedinin ve adanın bölünmesinin sorumlusu Rumların Yunanistan’la birleşme rüyaları ile EOKA ve Yunan cuntası değil mi?”

Yennaris çarpıcı bir yanıt veriyor: “Sorumlu kim değildir ona bakalım. Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler değildir sorumlu ve suçlu olanlar. Sorumlular dıştadır. Amerikalılar, İngilizler, Sovyetlerdir. Kıbrıslılar bu dış güçlerin kurbanlarıdır. EOKA’yı da, TMT’yi de dış güçler, ABD ve NATO kurdurmuştur. Yunanistan’da da, Türkiye’de de, Kıbrıs’ta da özel timler oluşturmuştur.”

‘AMAÇ İNGİLİZLERE ÜS VERMEK’

Yennaris, geçmişte Kıbrıs Valiliği yapan İngiliz Lord Harding’le bir söyleşisini anımsatıyor: “Bir soruma karşılık, ‘EOKA’ya karşı Kıbrıslı Türkleri yardımcı polis ve özel kuvvetler yaptık. Bu güç tamamıyla Türk Kıbrıslılardan oluşturuldu ve EOKA ile vuruşturuldu’ dedi. ‘Neden’ dedim. ‘İngiliz’in ananevi siyaseti böl ve idare ettir de ondan. Sorduk kendi kendimize, Kıbrıs’ı bir üs olarak mı isteriz, Kıbrıs’ın içinde bir üs mü isteriz? Ondan sonra Kıbrıs’a bağımsızlık verdik.’ Ben de kendisine ‘1960 anlaşmaları İngilizlere Kıbrıs içinde egemen askeri üsler verilmesini sağlamak için yapıldı, değil mi’ deyince, cevabının ‘evet’ olduğu ortaya çıktı.”

‘ABD KIBRIS’I KURBAN ETTİ’

Özcanhan Yennaris’e soruyor: “Yunan cuntasının Makarios’a karşı kanlı darbesi, Kıbrıs faciasının nedenlerinden biri değil midir? Makarios’a üç kez suikast düzenleyen, İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis’i katledenler cuntacılar değil miydi?”

Yennaris, somut soruya Kissinger ismini vererek somut yanıtlıyor: “Bunların sorumlusu da ABD’dir, Henry Kissinger’dır. Yunanistan’da ve Kıbrıs’ta askeri cuntayı harekete geçiren, cesaretlendiren de ABD’dir, NATO’dur. Kendi çıkarları için Kıbrıs’ı ve Kıbrıslıları kurban etmişlerdir. Makarios’u ortadan kaldırtmaya kalkışan, Yorgacis’i öldürten cuntacılardır. Türkiye’yi harekete geçiren, Kıbrıs’ı istila ettiren de ABD’dir.”

ABD HÂLÂ KIBRIS’I KARIŞTIRIYOR

En başta da söylediğimiz gibi, Yennaris’le söyleşide başta “istila” konusu olmak üzere, katılmadığımız noktalar var. Ancak, bir dönemin sorumlusunun ABD ve NATO olduğunun bugün işaret edilmesi önemlidir. Zira ABD ve NATO Kıbrıs üzerinde hâlâ oynamaktadır.

Bugün Kıbrıs’taki iki ayrı devleti zorla birleştirmeye çalışmalarının, buna araç olarak BM planlarını, oylamalarını devrede tutmalarının ne anlama geldiği, dünün gerçeğinde gizlidir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Kasım 2011

, ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: