2. CENEVRE’DE KİMİN NE HEDEFİ VAR?

22 Ocak’ta yapılacak 2. Cenevre Konferansı öncesinde karşıt cephelerin durumunu dün incelemiştik. Bugün bu cephelerin masaya hangi hedefle oturacağını ve konferanstan nasıl bir sonuç çıkabileceğini öngörmeye çalışacağız.

TÜRKİYE VİTES DÜŞÜRDÜ

Yaklaşık üç yıldır süren Barı-Suriye savaşında Şam yönetiminin Türkiye’nin pozisyonunu nasıl gördüğüyle başlayalım.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la birlikte yaptığı ortak basın toplantısında, ABD’yi Suriye’de terörist grupları hâlâ desteklemekle suçladı. Peki, Washington bu grupları nasıl destekliyordu? Muallim dünya basının önünde şu saptamayı yaptı: “ABD’nin bunu asker çıkarmakla değil, ancak Türkiye üzerinden teşvik ettiğini kaydetmek isterdim.

İşte Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin üç yıldır komşusuna karşı uyguladığı vesayet savaşının özeti budur! Hatta ikili göreve öyle içten ve derinden angaje olmuştur ki, Washington frene zorunlu basmaya başladığında bile gaza devam etmiştir. 2. Cenevre Konferansı’nı engellemeye çalışmış, denetimindeki grupların orada bulunmasını istememiştir. Ta ki Washington zoru gösterinceye kadar!

Şimdilerde hem Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin Esad karşıtlığında düşük profil vermesi hem de Abdullah Gül’ün son büyükelçiler konferansında “Suriye’de yeni tehditler olduğuna” dikkat çekmesi, Ankara’nın zorunlu olarak vites düşürdüğünü ve direksiyonu bir parça kırdığını gösteriyor.

İSLAMİ CEPHE’Yİ CIA-MİT KURDU

ABD’nin 2. Cenevre Konferansı’nda Rusya’yla anlaşmasına rağmen, Muallim’in de dikkat çektiği gibi Washington’un hâlâ terör gruplarına destek vermesi, ABD’nin gelecekte “sürekli karışık” bir Suriye’den yana olduğunu gösteriyor!

Lavrov’un Muallim’le yaptığı ortak basın toplantısında dile getirdiği şu sözler önemli: “Batılı ortaklarımızın Suriye içindeki muhaliflere karşı sergilediği aldırışsız tutumundan kaygı duyuyoruz. Çünkü içerideki muhalifleri konferanstan uzak tutmanın hiçbir izahı bulunmamaktadır. Ulusal Koalisyon ise sadece dışarıdaki muhalifleri temsil etmektedir.”

Çarpıcı değil mi? Bakın henüz yalanlanmayan bir iddiaya göre, Suriye Ulusal Koalisyonundan ayrılarak İslamcı Cephe’yi oluşturan grupların arkasında CIA var! Suriye ve Rusya gazetelerinde yer alan habere göre geçen yılın sonunda Amman’da bir araya gelen ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan istihbarat örgütleri bu yeni oluşumu, IŞİD’e karşı kurdular!

ÇÖZÜM BAŞLADI, ZAFER ŞAM’IN

ABD’nin bu el altı faaliyetlerine rağmen, muhalifler gelecekten umutsuz; hatta yavaş yavaş pozisyon değişikliği gösterenler var.

Örneğin Rusya’nın Türkiye’de farklı yorumlanan Suriyeli Kürt gruplarla ilişkisi bu bakımdan ilk meyvelerini verdi. PYD dışındaki Kürt grupların örgütü Suriye Kürt Ulusal Konseyi SKUK Cenevre’ye katılıyor.

SKUK üyesi Suriye Kürt Birliği Partisi Genel Sekreteri İbrahim Bro’nun şu sözleri Batı adına bir yenilginin ifadesi olarak kayda geçiyor: “Kürt Ulusal Konseyi, muhalefetin tüm temsilcilerine Cenevre 2 Konferansından başka Suriye krizinin çözüm yolunun olmadığı ifadesinde bulundu. Cenevre Konferansına gitmezsek savaş devam edecek, rejimin askeri gücü daha da artacak. Suriye halkı için siyasi bir çözümün bulunması lazım. Bugün Cenevre’ye gitmezsek yarın Suriye muhalefeti için böyle bir şans olmayacak.

Suriye Uzlaşı Bakanı Ali Haydar da durumu şu sözlerle özetliyor: “Cenevre-2’den bir şey beklemeyin. Bu krizi ne Cenevre-2, ne Cenevre-3 ne de Cenevre-10 çözebilir.” Dahası Haydar, “Çözüm başladı ve devletin askeri zaferiyle devam edecek” diyerek asıl gerçeğe işaret ediyor.

HEDEF: İLK MUTABAKAT

Bro’nun da belirttiği gibi Cenevre masası Esad için değil, aslında muhalifler için artık bir şans! Esad ve Suriye cephesi masaya güçlü geliyor. Moskova-Tahran-Şam üçlüsünün müşterek stratejisinden anlaşıldığına göre Batı’yla, esir değişimi, insani konularda yardım ve Halep’te ateşkes ilan edilmesi konusunda bir planın hayata geçirileceği anlaşılıyor.

Ama Moskova’nın asıl hedefi, tüm karşıtları 1. Cenevre mutabakatına mecbur etmek!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
19 Ocak 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: