KUZEY IRAK’TA NEDEN HÜKÜMET KURULAMIYOR?

Kuzey Irak’ta parlamento seçimleri yapılmasının üzerinden altı ay geçti ama hâlâ bir hükümet kurulamadı. Üstelik Irak parlamento seçimleri de artık kapıda…

111 sandalyeli Kuzey Irak Parlamentosu’nda Barzani’nin partisi KDP’nin 38, Goran’ın 24 ve Talabani’nin partisi KYB’nin 18 sandalyesi var.

21 Eylül 2013’te yapılan seçimlerden bu yana hükümet kurulamasının hem siyasi hem de teknik nedenleri var, hem iç hem de komşularla ilgili dış nedenleri var.

Bugün saptayabildiğimiz tüm bu nedenleri madde madde inceleyeceğiz:

SİLAHA SAHİP OLMA SORUNU

1)  KYB’den kopan Goran’ın seçimlerde KYB’den daha çok oy alması ve Goran’sız bir hükümetin istikrarsız olacağı gerçeği nedeniyle hükümet kurmak zorlaşıyor.

2) Üçlü koalisyon arayışı ise silahlı kuvvetlere kim hükmedecek sorunu yaratıyor. Hem KDP’nin hem de KYB’nin geçmişten beri var olan silahlı birliklerine rağmen Goran’ın böyle bir askeri varlığı olmaması eşitsizlik sorunu yaratıyor.

Goran bu eşitsizliği giderebilmek için ya İçişleri Bakanlığı’nı, ya da Peşmerge Bakanlığı’nı istiyor. Ancak Goran’ın İçişleri Bakanlığı’nı istemesine KYB, Peşmerge Bakanlığı’nı istemesine de KDP karşı çıkıyor.

MEVCUT DURUM BARZANİ’NİN İŞİNE GELİYOR

3) Mevcut durum, yani hükümet kurulmaması, KDP’nin işine geliyor. KDP’nin ağırlıklı olduğu ve yasa gereği istifa etmesi gereken hükümet, hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor. Başbakan Neçirvan Barzani yabancı heyetleri kabul ediyor, komşu ülkelere gidip anlaşmalar imzalıyor, Türkiye ile yeni sınır kapıları görüşmesi yapıyor.

4) Barzani, 30 Nisan’da yapılacak Irak parlamento seçimlerine kadar KYB ve Goran’ı oyalamayı hedefliyor. Barzani, Maliki’nin seçimi kaybetmesi ya da en azından güç kaybetmesine göre pozisyonunu yeniden tahkim etmek istiyor.

ANKARA İLE BAĞDAT-TAHRAN ÇEKİŞMESİ

5) AKP Hükümeti petrol gelirleri için Barzani’ye açık destek veriyor. Tahran ise Ankara’yı dengeleyebilmek için KYB’nin mutlaka hükümette olmasını istiyor; yani KDP ve Goran koalisyonuna karşı çıkıyor.

6) Bağdat ile Erbil arasındaki AKP hükümeti merkezli kriz hâlâ çözülebilmiş değil. Erdoğan’ın Bağdat’a rağmen Erbil’le petrol anlaşması yapması ve Barzani’nin de bu anlaşmayı Bağdat’tan kopuşun zemini olarak değerlendirmesi ilişkileri iyice gerdi.

Bağdat, 5 milyon 400 bin kişinin yaşadığı ve 1 milyon kişinin maaş aldığı Kuzey Irak bölgesine üç ay boyunca maaş ödemedi.

Bu durum mevcut Barzani hükümetinin elini zayıflatıyor ve Erbil’i Bağdat’a mecbur hale getiriyor.

GORAN: ÖNCELİĞİMİZ KERKÜK’ÜN İLHAKI

7) Seçimlerden ikinci parti olarak çıkan Goran’ın lideri Noşirvan Mustafa, Irak merkezi hükümetiyle petrol payları konusunda savaşmak yerine Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi’ne bağlanması için çalışılması gerektiğini söyledi. (YDH, 2 Nisan 2014)

Goran bu çıkışı, hükümet kurma sürecinde daha Kürdistancı bir çizgide olduğunu göstermek için yapıyor kuşkusuz. Tabi Goran’ın bu hedefi komşu ülkelerle iyi geçinmek zorunda olan ve adım adım ilerlemeyi esas alan KDP ve KYB’yi de rahatsız ediyor.

KUZEY IRAK PARTİLERİNİN MECBURİYETİ

Sonuç olarak Irak parlamento seçimleri kapıya dayandı ve hâlâ Kuzey Irak’ta bir hükümet kurulamadı. Kurulacak gibi de görünmüyor.

Tüm bu belirsizliğin asıl nedeni ise Kuzey Irak’ta ikili yapıdan üçlü yapıya geçilmiş olması ve her üç partinin de başat rol alabilmek için komşu devletlere dayanmaya mecbur olmasıdır.

Bu da ayrılıkçılığın doğal bir sonucudur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: