‘KAOS PLANI’ KİMİN?

Yeni Şafak gazetesi, önceki gün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Irak’ı üçe bölen planını yeniden ele aldığını yazdı! (Yeni Şafak, 25 Nisan 2014)

“Bu da nereden çıktı” dedirten haber, ilk olarak Kürt sitesi Basnews’ta, 23 Nisan’da, “Joe Biden’ın Irak’ı üçe bölme planı” başlığıyla yayımlanmıştı.

Aynısı Yeni Şafak’ta da yer alan Basnews’ün ifadesine göre Washington 30 Nisan’da yapılacak seçimlerden sonra Irak konusunda kaygılıydı; terörist saldırılar nedeniyle Irak’ta karmaşa ve güvenlik sorunu bekliyordu.

Terörist saldırıların yaratacağı güvenlik sorununun çözümü neydi? Joe Biden’ın rafa kaldırmak zorunda kaldığı “Irak’ı üçe bölme planının” yeniden ele alınması!

KONFEDERALİZME HABER ÜRETMEK

“Madem bu ülkeye teröristler saldırıyor, gelin üçe bölelim” türünden ucuz bir yaklaşım elbette Basnews’ta yer alabilir. Zira Barzani bir süredir ayrılığı, federalizm yerine konfederalizmi, hatta bağımsızlığı dillendiriyor.

Ama bu yaklaşımın Türkiye’de iktidarın gazetesi olan Yeni Şafak’ta da yer alabilmesi, gazetecilik ciddiyetiyle de devlet ciddiyetiyle de bağdaşmıyor.

Kuşkusuz bu haberin Yeni Şafak’ta, birazdan aktaracağım detaylarla birlikte yapılmasının bazı önemli nedenleri var. Ancak aktardığımda göreceksiniz ki, o hedefler de en az “Biden planı devrede” demek kadar gerçeklikten uzak.

ABD PLANINA KARŞI, KARŞI PLAN UYDURMASI

Yeni Şafak bu haberi, sanki Ankara’da ABD’ye karşı bir şey yapılıyormuş havasında veriyor. Nitekim haberin başlığı şöyle: “Plana karşı, karşı plan”

Peki, neymiş plan? Okuyalım: “ABD’nin Irak’a yönelik kaos senaryosuna karşı Erbil ve Ankara birlikte hareket ediyor. 30 Nisan’daki seçimlerin yol açacağı ayrışma ve IŞİD saldırılarının ülkeyi Suriyeleştireceğine inanan Kürt yönetimi, seçimden sonra oluşacak yeni tabloyu Ankara’da Başbakan Erdoğan ile değerlendirmeye aldı.”

İnsan bu ifadelere bakınca haliyle şöyle anlıyor: ABD Irak’a karşı kaos senaryosu başlattı. Biden’ın ülkeyi üçe bölme planı devrede. Ankara ve Erbil ise ABD’nin planına karşı, karşı plan geliştiriyor!

Yani Ankara ve Erbil, Irak’ın bölünmesini engellemeye çalışıyor!

Mizah gibi…

ANKARA-ERBİL’İN GÜNDEMİ

Oysa son bir yıllık Erdoğan-Barzani ilişkisine bile bakıldığında tablo şöyledir:

Ankara,  Erbil’in Bağdat’tan kopmasını motive etmektedir. Ankara, komşusuna rağmen, komşusunun bir parçasıyla özel anlaşmalar yapmaktadır. Ankara, komşusuna ve Irak Başbakanı’nın rakiplerine dayanarak Bağdat’ta darbe yapmaya bile soyunmuştur. Ankara, o darbe girişimini beceremeyen ve ceza alan Haşimi’yi kaçırıp, İstanbul’da saklamıştır.

Bu tabloya bakınca, Ankara ile Erbil’in, ABD’nin kaos planına karşı birlikte karşı plan yaptıkları değil, tersine ABD’nin planına uygun şekilde Kuzey Irak’ı Irak’tan koparma planları yapmaya çalıştıkları anlaşılır.

ESAD, MALİKİ’YE DÜŞMAN MI?

Diğer yandan hem Basnews’te hem de Yeni Şafak’ta yer alan şu ifadeler de “plana karşı plan” iddiasını çürütmektedir: Habere göre ABD’nin kaos planı, Irak’a terörist saldırlar nedeniyle uygulanacak! Peki, terörist saldırılar nereden? Habere göre IŞİD saldırıyor.

Peki, IŞİD kim? Yeni Şafak bu örgütü ara başlıkta şöyle nitelemiş: “Esad’ın kuklası IŞİD”

Yani Esad’ın kuklası, Irak’a saldırıyor! Oysa düne kadar Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yi Suriye’deki muhaliflere destek vermemekle suçluyor, Esad’la ittifak kurduğu için yerin dibine batırıyorlardı.

Yani AKP’nin özel hedefi için yaptıkları servis haberde kendileriyle çelişmiş oluyorlar…

Neyse uzatmayalım ve önemle belirtelim: ABD 100 bin askeriyle Irak’tayken yapamadığını, şimdi kaos planıyla hiç yapamaz! Erdoğan ve Barzani kanlı petrol geliri hayalinden vazgeçmelidir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
27 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: