‘KÜRDİSTAN’ İÇİN ÜMMET YOLU

Diyarbakır’da hafta sonu yapılan Demokratik İslam Kongresi, 15 maddelik bir sonuç bildirgesi yayımladı.

Ayrıntılarına geleceğiz, ancak hemen belirtelim. Kongre başlamadan önce yazdığımız “Kürt-İslam sentezi” başlıklı incelemede dikkat çektiğimiz noktalar sonuç bildirgesinde mevcut.

PKK’NİN İSLAM AÇILIMI

O yazıda iki temel vurgu yapmıştık:

1) PKK’nin özerklik hedefinin önündeki en önemli engellerden biri, bölgedeki PKK dışı kuvvetlerin toplam büyüklüğüydü. Bu dört kuvvet, yani AKP, Cemaat, Barzani ve Hizbullah, İslam ortak paydasına sahipti. Öcalan’a göre PKK’nin bunların toplamını aşması, İslam’a sarılmaktan geçiyordu. Bu gerçeklik, Kürt-İslam sentezi ihtiyacı doğurmuştu.

2) Kürt-İslam sentezine dayalı çözüm sadece Türkiye için değil, başta Suriye olmak üzere bölge içindi. PKK’nin Suriye’de özerklik ilan ettiği bölgede, İslamcı örgütlerle rekabeti için de bir İslam Açılımı gerekiyordu.

SONUÇ BİLDİRGESİNİN RUHU

Peki, PKK’nin Şeyh Sait ve Said-i Nursi’ye adadığı Demokratik İslam Kongresi çalışmaları, hangi sonuçları doğurdu, hangi hedefleri ilan etti?

15 maddeli sonuç bildirgesinin ruhu bize göre şu dört başlıkla özetlenebilir:

1) Kürt sorununun bölgesel çözümünün yolu, PKK’ye göre “ümmet” olmaktan geçmektedir. Medine Sözleşmesi’ne uygun olarak, İslam ümmeti çatısı altında özerklik olabilecektir. Kürt sorunun çözümü İslam dünyasının sorumluluğundadır. PKK, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği gibi örgütleri göreve çağırmaktadır.

2) Özerkliğin en önemli basamağı olan anadil konusunda da PKK için referans İslam’dır. Kongre’ye göre anadil Allah’ın verdiği bir haktır.

3) Ana hedef için bölge ülkeleri sınırlarını açmaya zorlanmalıdır. Bunun yolu da “insani yardım” baskısıdır.

4) Kürt sorununun çözümü için Öcalan serbest bırakılmalıdır!

TARİHİN TEKERLEĞİ TERS DÖNER Mİ?

Görüldüğü gibi PKK, “Büyük Kürdistan” hedefi için artık tarihin tekerleğini ters çevirmeyi önüne görev koymuştur. Milleti ümmet yapmak, pratikte kapitalizmi feodalizme dönüştürmek demektir.

Son üç yüzyıldır Feodalizm, Burjuva Demokratik Devrimleri ile yıkıldı, ümmet toplumu yerine millet inşa edildi, imparatorluk ve derebeylikleri yerine ulusal devletler kuruldu,  krallar, padişahlar yıkıldı halkın seçtiği devlet başkanları idareyi aldı…

Şimdi PKK üç yüzyıldır süren bu gelişmeyi, tarihin ileri doğru atılmasını durdurup, tarihin tekerleğini geri çevirecek, öyle mi?

PKK’NİN MİLLİ DEVLET DÜŞMANLIĞI

Bakın şu gerçeği bir kez daha vurgulayalım: PKK en başından beri Kürdistan’ı ancak Türk milli devletini yıkarak kurabileceğini bilmektedir.

Bugün PKK liderlerinin “ulusal devletten vazgeçtik” demesi bir tercih değil, zorunluluktur ve özerkliği de son tahlilde ulusal devleti yıkacak bir basamak olarak görmektedirler.

Türkiye, İran, Irak ve Suriye milli devletlerini aşındırarak inşa edilecek bir bölgesel özerkliğin yolu, PKK’ye göre İslam Açılımı ile mümkündür.

Milli devletin milleti yerine İslam ülkelerinin ümmeti diyerek birleşme görüntülü ayrışma da diyebiliriz buna…

Sonuçta hayaldir ve çaresizliğin türevidir.

ÇÖZÜM MİLLİ DEVLETLER BİRLİĞİNDE

Kürt sorununun çözümü İslam ümmeti olmaktan değil, bölgedeki milli devletlerin birliğinden geçmektedir:

Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Lübnan’ın, hatta KKTC ile Azerbaycan’ın dâhil olacağı bir Batı Asya Birliği içinde Türk, Kürt, Arap ve tüm diğer kadim halklar birlikte yaşayacaktır!

Aksi düşmanlıktır, kandır, halkların birbirine kırdırılmasıdır…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
13 Mayıs 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: