31 MAYIS DERSLERİ

Gezi ya da Haziran Halk Hareketi’nin birinci yıldönümü için 31 Mayıs’ta yapılan eylemleri, bugün daha çok veriye sahip olarak değerlendirebiliriz.

Öncelikle belirtelim: Erdoğan’ın tehditlerine, Taksim’e yığılan polislere ve ulaşımın durdurulmasına rağmen saat 19.00 için harekete geçilebilmiş olması çok çok önemlidir!

Zaten mesele anmak değil, mücadeleyi sürdürmektir. O nedenle belirli bir günden ziyade esas olan süreçtir. 31 Mayıs da bu bakımdan umut vermiştir.

Fakat o umudu ete kemiğe büründürebilmek de 31 Mayıs’ı eksileriyle birlikte değerlendirebilmekten geçer. O eksileri masaya yatırarak ancak Haziran’da, Temmuz’da, Ağustos’ta artıları çoğaltabileceğiz.

Peki, eksiler nelerdi?

1) TÜRK BAYRAĞI YOKTU!

Bakın 1 yıl önceki Haziran Halk Hareketi’nin en önemli dersidir aslında: Taksim’e Türk bayrağıyla çıkılır!

Çünkü Türk bayrağı sadece bir siyasal hedefi işaret etmez, aynı zamanda kitleselleşmeyi, halkla birleşmeyi, en geniş siyasal kesimleri bir alanda toplayabilmeyi sağlar.

Ancak o bayrağın altında sağcıyla solcuyu, öğrenciyle emekçiyi, aydınla işçiyi, zenginle yoksulu bir araya getirebilirsiniz.

Ve ancak o bayrağın altında sizi ezmeye gelmiş kolluk kuvvetlerine karşı güçlü olursunuz.

2) ‘MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ’ SLOGANI AZDI

Geçen yılın en çok atılan sloganıydı. Çünkü “Mustafa Kemal’in askeri” olmak bir programı anlatıyordu. Neydi o program?

Cumhuriyetçi olmaktı, Erdoğan rejimine karşı ülkeyi savunmaktı, aydınlanmayı ve laikliği bayraklaştırmaktı…

Bir mirası korumaktı…

Ve her şeyden önemlisi, “Mustafa Kemal’in askeri” olmak, yapabilmekti. Devirebilmek ve yeniyi inşa edebilmekti.

Devrimci olmaktı!

3) ‘HÜKÜMET İSTİFA’ SLOGANI AZDI

Geçen yıl 80 ilde halkın ayaklanabilmesi, en geniş şekilde bir cephe kurulabilmesi ortak bir hedefle gerçekleşti: Halk, Erdoğan ve hükümeti karşıtlığında birleşti.

Ancak bu slogan, 31 Mayıs’ta yerini soyut bir “katil devlet hesap verecek” sloganına bırakmıştı!

Bu sloganla en geniş kesimleri birleştirmek mümkün değildir.

4) ‘HER YER LİCE, HER YER DİRENİŞ’ SLOGANI VARDI!

Taksim merkezli olarak söylüyorum, 31 Mayıs’ta en çok atılan sloganlardan biri de buydu.

Oysa bu slogan ile Gezi eylemlerinin hedefi birbirine 180 derece zıttı!

Zira 2013’teki Haziran Halk Hareketi, Türk Bayrağı ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganıyla sadece Erdoğan’ı değil, Erdoğan ile birlikte AKP-PKK Açılımını da hedef almıştı.

BDP’nin Gezi eylemlerini “darbecilikle” suçlayarak katılmaması da bundandı, ardından Öcalan’ın Erdoğan’a can simidi atmak için PKK’ye “Taksim’i ulusalcılara bırakmayın” talimatı vermesi de bundandı, Haziran’dan sonra Açılımın takviminin ötelenmesi de bundandı… Nitekim Öcalan sonrasında “Erdoğan’ı Gezi’de kurtardıklarını” belirtmişti.

HALK HAREKETİ EN SONUNDA KAZANIR

AKP-PKK Kürt Açılımı şu anda Lice’dedir!

PKK yolu kapatıyor, kalekol yapılmasını engellemeye çalışıyor, askere saldırıyor, bölgede otorite olmaya çalışıyor, işçi kaçırıyor ve hatta Taksim’de “Her yer Lice, her yer direniş” denilirken orada 14 asker yaralanıyordu.

Bakın bu bile bir göstergedir: Asker Lice’de PKK’ye karşı “sabrettiriliyor” ama polise Taksim’de halka karşı “sabretme, vur” deniliyor!

Kaldı ki “Her yer Lice, her yer direniş” sloganı gerçekte Lice için atılmamıştır. ErdoğanÖcalan ortaklığının sürebilmesi adına Haziran Halk Hareketi’nin altını boşaltmak için atılmıştır.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın bir gözlemi bu noktada çok önemlidir. Tanal, polisin sırf Taksim Dayanışması’nın basın açıklamasını engelleyebilmek için maskeli örgütleri İstiklal Caddesi’ne aldığını, sırf Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla toplananları ezmek için bu örgütlere bir süre yol verdiğini saptıyor!

Her şeye rağmen belirtelim: Erdoğan’ın Halk Hareketi’ni PKK ile bölme taktiği tutmayacaktır. Sonuçta halk hareketleri yanlışlarla büyür, eksikleri tamamlayarak yükselir, inişli çıkışlıdır ama en sonunda hesaplaşır ve sonuç alır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
2 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: