FETİH-HAMAS ORTAKLIĞININ ANLAMI

Filistinli örgütlerden El Fetih Batı Şeria’yı, Hamas Gazze’yi 7 yıldır ayrı ayrı yönetiyordu. Bu bölünmüş Filistin tablosu en çok İsrail’i memnun ediyordu.

Ancak geçen günlerde iki örgüt ortak hükümet kurma kararı alarak bu ayrılığa bir son verdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın onayladığı kabinede 12 El Fetih’li ve 5 Hamas’lı bakan yer alıyor. Başbakanlığını Rami Hamdallah’ın yaptığı hükümetin görevi, ülkeyi 6 ay içinde seçime götürmek.

HAMAS’TAKİ DEĞİŞİM

İsrail için ikinci şok ise ABD’nin bu yeni hükümetle çalışabileceğini açıklamasıydı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bu mesajı açık açık verdi.

Tel Aviv ise Kerry’nin açıklamalarından sonra birkaç ayrı kanaldan “ABD’nin kendilerini derin hayal kırıklığına uğrattığını” belirtti.

Öte yandan AKP hükümeti de Washington’un açıklamasından sonra Fetih-Hamas ortak hükümetinden memnuniyet duyduğunu açıkladı!

Peki, tüm bunlar ne anlama geliyor? İsrail ile ABD ve Türkiye bu konuda karşı karşıya mı geldi? Bu sorunun yanıtı için önce şu iki olguyu anımsamalıyız:

1) Hamas, ABD ve Türkiye’nin Suriye karşıtı politikaları sonrasında merkezini Şam’dan Katar’ın başkenti Doha’ya taşıdı. Hamas böylece İran-Suriye eksenine karşı konumlanmış oldu.

2) Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’i bu kararı almaya sevk eden en önemli etkenlerden biri Tayyip Erdoğan’dı. AKP hükümeti sık sık davet ettiği Meşal üzerinden Ortadoğu’da Esad karşıtı hamleler yapmaya çalışıyordu. Esad’ın düşeceğini ve batı kampının kazanacağını varsayan Meşal de, Erdoğan-Davutoğlu-Fidan üçlüsünün politikalarına uyum göstermekte zorlanmıyordu.

Ancak işler hiç de umdukları gibi gitmedi. Esad yurt savunmasını kazandı.

BÖLGEDEKİ DEĞİŞİM

Bu durum haliyle Hamas’ı yeniden pozisyon almaya zorladı. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hamas lideri Halid Meşal ile geçen ay çok önemli bir görüşme yaptı. Meşal’in o görüşmeden sonra yaptığı şu açıklama, Hamas açısından yeni bir dönemin başlamakta olduğuna işaret ediyordu: “Hamas olarak, Başkan Esad’ın ve Suriye halkının Filistin direnişine yönelik desteğini unutmamız mümkün değildir.”

Bu görüşmeden sonra iki önemli gelişme daha yaşandı:

1) Gazze’deki Hamas hükümetinin başkanı olan İsmail Haniye’nin Tahran’ı ziyaret edeceği açıklandı.

2) Bu ziyarete, Hamas’ın İran-Suriye ekseniyle ilişkisini kesmesine karşı çıktığı için Siyasi Büro üyeliği düşen Mahmud Zahhar’ın da katılabileceği belirtildi.

Bir de bölgesel çapta yaşananlar var elbette:

1) Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud Faysal, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif’i Riyad’a davet etti ve bölgenin meselelerini masaya yatırmayı teklif etti.

2) Kuveyt Emiri, İran’ı ziyaret etti.

3) Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi’nin seçimlerden sonra Suriye yönetimiyle ilişkileri düzeltmeye yönelik adımlar atacağı açıklandı.

ABD VE AKP KAYBETTİ

Peki, tüm bunlar toplamda ne anlama geliyor?

1) İran-Suriye ekseni kazandı. (Çin-Rusya bloğu kazandı.)

2) Mısır bu eksenle düşmanlığı bitirdi.

3) ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar kaybetti.

4) Suudi Arabistan hızla manevra yapmaya başladı. Riyad, hem Mısır’ın yeni yönetimine destek verdi hem de İran’a barış eli uzattı.

5) Körfez ülkeleriyle karşı karşıya gelen Katar da konum değiştirmeye başladı. Öncelikle İhvan’dan desteğini çekti.

6) ABD Ortadoğu’da büyük güç erozyonuna uğradı. Washington gücünü kaybettikçe, araçları merkezkaç eğilimi göstermeye başladı. ABD, kimseyi karşısına alabilecek durumda olmadığı için Irak’ta Maliki’ye ve Mısır’da Sisi’ye mecbur kaldı. ABD İsrail’e rağmen İran’la müzakere yaptı ve Fetih-Hamas birleşmesini tanımak zorunda kaldı.

7) AKP dış politikası mı? Irak petrolünü, Barzani petrolü olarak Yunan tankerine koyup satmaya çalışan AKP müşteri bulamıyor; Tanker Meksika körfezinden geri dönüp Fas kıyılarına yanaştı. İşte AKP’nin dış politikası bu tanker gibidir: Hem enerji kaçakçılığı yapmaktadır hem de rotasızdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
6 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: