ABD BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN’A KARŞI MI?

IŞİD’in 9 Haziran’da Musul’u işgal etmesi, AKP’nin, IŞİD’in rehin adlığı vatandaşları gerekçe göstererek Türkiye’yi oldubittilere mecbur bırakması, KDP’nin Musul’u bahane ederek Kerkük’ü işgal etmesi, Ankara-Erbil’in fırsattan yararlanarak Irak’ın petrolünü İsrail’e satması…

Sonuç? Barzani “bağımsız Kürdistan” istiyor, bunun için referanduma gidiyor…

İsrail, cumhurbaşkanı, başbakan ve dışişleri bakanı düzeyinde Kürdistan’ın bağımsızlığını tanıyacağını açıkladı.

Türkiye? AKP sözcüsü Hüseyin Çelik de benzer mesajı verdi. Kaldı ki, iktidarını Kuzey Irak petrolünün gelirine endekslemiş bir hükümetin uygulamaları da zaten söze gerek bırakmıyor!

İKİ CEPHE KARŞI KARŞIYA

Dolayısıyla IŞİD’in Musul işgali sonrası ortaya şöyle bir cephe çıkmış durumda: AKP, KDP, İsrail, IŞİD, Irak’taki Maliki karşıtı cephe, Suudi Arabistan ve Katar. İngiltere’yi de bu cepheye ekleyebiliriz.

Peki ya diğer kuvvetler?

Yıkılmaya çalışılan Nuri El Maliki Kürdistan’a izin vermeyeceklerini, Kerkük’ün Irak şehri olduğunu, IŞİD sorunu çözüldükten sonra Kerkük’ü işgal edenlerden hesap soracaklarını açıkladı.

İran, Irak’ın bölünmesine ve bağımsız Kürdistan kurulmasına izin vermeyeceğini ilan etti.

Suriye’nin bölünmesine karşı barikat kuran Rusya, Irak için de aynı şeyi yapacağının mesajlarını ABD’ye verdi. Moskova, Maliki’nin IŞİD’e karşı mücadele edebilmesi için Irak’a hızla 10 adet savaş uçağı gönderdi.

KÜRT PARTİLERİ BÖLÜNDÜ

Peki ya Kürt hareketleri?

KYB ve Goran, Barzani’nin bağımsızlık girişimine karşı konumlanıyor. Dahası her iki parti, Maliki’nin “geniş tabanlı koalisyon” çağrısına uyarak hükümet görüşmelerine katılıyor.

KDP yönetimi, Bağdat’la görüşen KYB’yi bu nedenle açıktan uyardı!

Ya PKK? PKK, Irak’ın bölünmesinin ve Irak’ın kuzeyinde bağımsız bir Kürdistan kurulmasının “Büyük Kürdistan” için bir kazanım olduğunu düşünüyor ama kendisini süreç dışına itebileceği nedeniyle Barzanistan’a karşı çıkıyor.

Suriye PKK’si PYD’nin liderlerinden Salih Müslim’in “Irak’ın bölünmesine karşıyız” açıklaması, bu bakımdan anlamlıydı.

Zaten PKK sözcüleri de, Kürdistan’ı Barzani’ye kaptırmamak için “ulus-devlet modeline” itirazları esas alan bir siyaset izliyorlar.

ABD’NİN İKİ KORKUSU

Ya ABD? ABD, Barzani’nin “bağımsızlık” hamlesine karşı çıktı. Obama yönetimi, izin için Washington’a gelen KDP heyetine, açıkça “şu aşamada” Irak’ın bölünmesini doğru bulmadıklarını belirtti.

Hatta bu açıklamadan sonra, Ankara’da bile hafiften çark durumları oluştu.

Peki, ABD neden Irak’ın bölünmesine karşı çıkıyordu, neden bağımsız Kürdistan’a onay vermiyordu? Irak’a iki kez saldıran, işgal eden, fiilen önce ikiye, sonra üçe bölen ABD pozisyon mu değiştiriyordu?

Elbette hayır! ABD sadece gerçekçi davranıyordu. Obama yönetiminin “şu aşamada” demesi de bu gerçekçilikten kaynaklanıyordu.

ABD kuvvet kaybettiğini, Ortadoğu’daki egemenliğini adım adım yitirdiğini, bölgede askeri varken yapamadıklarını askersizken hiç yapamayacağını görüyor… Tersine, taşların oynamasıyla birlikte var olan mevziisini de yitireceğini hesaplıyor. O nedenle bölgede statükoyu savunuyor!

Yani ABD stratejik olarak bağımsız Kürdistan’a evet diyor ama taktik düzlemde “şu aşamada” beklenilmesini istiyor.

Zira ABD’nin iki büyük endişesi var:

1) Washington biliyor ki, İran ve Türkiye’ye rağmen Kürdistan kurulamaz. Tamam, AKP iktidarı nedeniyle Türkiye’nin bu konudaki kırmızıçizgisi rafa kaldırılmış durumda ama aynı zamanda kırılgan!

2) Daha önemlisi, Barzani’nin yenilgi görecek bu hamlesi, Türkiye’deki Amerikancı iktidarın da sonunu getirecek bir domino etkisi yaratacaktır.

NOT: 10 Ağustos tartışmasını önemli gündem konuları olmadıkça sürdüreceğiz…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: