ABD Asya-Pasifik’te kaybetti

Asya-Pasifik güvenlik doktrini ilan edip Çin’i çevrelemeye soyunan ve Ortadoğu’daki işlerini taşeronlarına bırakan Washington neden yeniden bölgeye dönmeye çalışıyor? Sadece taşeronlarının başarısızlığı nedeniyle mi?

Yanıtı bizzat ABD Başkanı Barack Obama‘dan alalım: “Çin’i zapt etmeye çalışmıyoruz. Müreffeh Çin’in yükselişinden memnunuz.”

Obama‘nın sözlerinin anlamı açık: Çin’i çevrelemeye çalıştık, Japonya ve Güney Kore’ye dayanarak Çin’le “ada” dalaşına girdik, Pekin’i bölgeye hapsetmeye, zapt etmeye çalıştık ama başaramadık. Çin’in konumuna razı olmak zorunda kaldık.

‘SERBEST TİCARET BÖLGE’ HAMLESİ

Obama bu açıklamayı Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Zirvesi nedeniyle bulunduğu Pekin’de yaptı.

Ancak Zirve sadece Obama‘nın sözleri nedeniyle değil, Pekin’in Washington’un en önemli kartını elinden alması nedeniyle de çok önemliydi.

O kart ABD’nin Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) girişimiydi. ABD, Çin ve Rusya’yı dışarıda bırakan bu birlikle rakibini bölgede sıkıştırmak istiyordu.

Ancak Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 21 üyeli APEC Zirvesi’nde Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi (FTAAP) planını açıkladı ve bunu hayata geçirmek için Zirve’de bir forum oluşturdu. Sonuçta APEC’in 21 üyesi, Çin’in Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi’ne (FTAAP) tam destek verdi.

Böylece Çin’in 21 üyeli Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi, ABD’nin 12 üyeli Trans-Pasifik Ortaklığı’nı işlevsizleştirdi!

GÜMRÜK TARİFELERİ KALDIRILIYOR

Çin ejderi ile Amerikan kartalının büyük mücadelesinin bu evresinin sonucuna etki eden gelişmelerden biri de Pekin ile Washington’un Zirve’de attığı bir imzaydı.

ABD ile Çin, teknoloji ürünlerine uygulanan gümrük tarifelerini karşılıklı olarak iptal etti.

Ticaret hacmi yaklaşık 1 trilyon dolar olan teknoloji ürünlerine uygulanan gümrük tarifesinin kaldırılması, acaba en çok hangi ülkeye yarayacak? Rakamların yönüne bakılırsa önümüzdeki yıllardan itibaren Çin’in lehine olacak.

İKİ ASKERİ ANLAŞMA

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ABD Devlet Başkanı Barack Obama, “iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki yanlış anlamayı önlemeyi” amaçlayan iki anlaşma imzaladılar.

Wall Street Journall‘ın haberine göre anlaşmadan askeri tatbikatlar gibi çeşitli faaliyetlerden birbirini haberdar etme mekanizması kastediliyor. Bunlar da silahlı kuvvetlerin denizde ve havada karşı karşıya gelmeleri durumunda gerçekleştirmeleri gereken tutumları içeriyor.

Bu ABD’nin Asya-Pasfik merkezli son güvenlik doktrinine uygun olarak yaptığı askeri kışkırtma hamlelerine şimdilik son vermek zorunda kalacağı anlamına geliyor!

Anlaşma aynı zamanda Japonya ve Güney Kore’ye askeri destek veren, bu iki ülkeyi Çin’e karşı savunacağını söyleyen ABD’nin siyasetlerinin de iflası demek!

ÇİN GÜNEY KORE İLE ANLAŞTI

Nitekim Çin geçen hafta Japonya ve Güney Kore ile iki önemli anlaşma yaparak ABD’nin bu iki ülkeyi kullanma kabiliyetine darbe vurmuş oldu.

Çin ve Güney Kore, ticaret engellerinin tamamını kaldıracak olan bir serbest ticaret anlaşması üzerinde görüş birliğine vardı.

17 sektörü kapsayan anlaşmaya göre, gelecek 20 yıl içinde karşılıklı alınıp satılan malların yüzde 90’ından gümrük vergileri kaldırılacak.

Yaklaşık 250 milyar dolar ticaret hacmi bulunan Çin ile Güney Kore’nin bu anlaşması ABD’nin Seul’e nüfuzunu belli oranlarda kıracak.

ÇİN JAPONYA İLE ANLAŞTI

Öte yandan ABD’nin Asya-Pasifik güvenlik doktrini ilan etmesinden sonra Çin’e karşı Güney Kore ile birlikte hareket ederek tartışmalı ada sorunlarını ısıtan Japonya geri adım atmaya başladı.

Bunun ilk sonucu ise Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida‘nın geçen hafta vardığı fikir birliğiydi. İki bakan, tırmanan gerginliği sonladırıp ilişkilerin düzeltilmesi adına “dört temel prensipte fikir birliğine vardıklarını” ilan ettiler.

Bu gelişmelerin tamamına bakılırsa, Çin, ABD’nin çevreleme harekatına daha başlayamadan büyük bir darbe vurmuş oldu!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
13 Kasım 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: