Yıldırım ve Çiçek üzerinden iktidar kavgası

İktidar, paylaşılamayan yapısı gereği çelişmelere çok açık bir yerdir. Bu çelişme, Erdoğan ile Davutoğlu gibi bir ikilide bile ortaya çıkar ve çıkmaktadır.

Üstelik, Erdoğan ile Davutoğlu arasnda çelişki yaratacak çok önemli bir zemin vardır: Cumhurbaşkanı, Anayasa’ya rağmen başkanlık yapmak istemekte ve başbakanın yetkilerini kullanma işareti vermektedir!

Bu nedenle Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki çelişki beklenenden önce derinleşmiştir ve taraflar Binali Yıldırım ile Cemil Çiçek üzerinden kavgaya tutuşmuştur!

TÜSAİD Başkanı Haluk Dinçer‘in dün Hürriyet üzerinden verdiği şu mesaj da aslında bu kavgaya işaret etmektedir: “Muhatabımız cumhurbaşkanı değil başbakan.”

Evet, muhatap kim? Anayasa’ya göre Başbakan Davutoğlu ama yapılamayan Anayasa’ya göre Erdoğan!

Üstelik Erdoğan‘ın bu talebi, geleceği inşa etme isteği kadar, geçmişi örtme ve kontrol altında tutma isteğiyle de uyumludur!

ERDOĞAN’IN YÜCE DİVAN KORKUSU

4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderilip gönderilmeyeceğinin yapılacağı oylama biliyorsunuz yeni yıla ertelendi.

Davutoğlu 6 ay sonraki seçimleri de düşünerek, 22 Aralık’taki oylamada bakanların Yüce Divan’a gönderilmesini istiyordu. Üstelik “harama bulaşanların kolunu koparmaya kararlıyız” mesajı da vermişti. Oylamadan bu nedenle 3 bakan için Yüce Divan kararının çıkacağı bekleniyordu.

Ancak Erdoğan önce oylamayı bir kaç saat erteleterek, sonra da yeni yıla bıraktırarak duruma müdahale etti.

Çünkü önünde şöyle bir sorun vardı: Bakanların Yüce Divan’a gitmesi, kamuoyu için yolsuzluk iddialarını meşru hale getirecekti. Oysa yolsuzluk operasyonu oğluna ve kendisine de uzanıyordu!

O nedenle Erdoğan, Davutoğlu‘nun tavrını kendisine atılan bir kazık gibi değerlendirdi. Üstelik Davutoğlu bu kazığı göstere göstere atıyordu; Binali Yıldırım üzerinden verdiği mesaja rağmen hem de…

DAVUTOĞLU-ARINÇ-ÇİÇEK HAMLESİ

Binali Yıldırım, Erdoğan‘ın verdiği işaretle basına “Bakanlar Kurulu’nun 5 Ocak 2015’te Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanacağını” müjdeliyordu!

Davutoğlu bu hamleyi ilk 10 gün boyunca sessizce karşıladı ama 26 Aralık’ta şu sözleriyle karşı atağa geçti: “Cumhurbaşkanımızla beni ilgilendiren konular sadece Cumhurbaşkanımızın zatı ve benim tarafımdan açıklanır. Dolayısıyla 5 Ocak’ta böyle bir toplantı yok.”

Aslında o 10 günlük süreç pek sessizce de geçmemişti. Kamuoyuna sadece karayolları genel müdürlüğü yansısa da, bu süreçte (ve öncesinde de) Ulaştırma Bakanlığı’nda Binali Yıldırım‘ın ekibinin önemli bir bölümü tasfiye edildi!

Öte yandan özgül ağırlığı sık sık Erdoğan tarafından sıfırlanan Bülent Arınç da topa girdi ve Binali Yıldırım‘ın danışmanlık ya da sözcülük gibi bir sıfatının olmadığını belirtti.

Erdoğan‘a üçüncü mesaj ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek‘ten geldi. Çiçek, 4 eski bakanın Yüce Divan’a gitmesi gerektiğini savundu.

ERDOĞAN’IN KARŞI HAMLESİ

Davutoğlu-Arınç-Çiçek üçlüsünün bu hamlesine, Erdoğan‘ın karşı hamlesi sert oldu. AK-Medya Cemil Çiçek karşıtı bir kampanya başlattı. Örneğin A Haber, “Çiçek neden değişti” diyerek TBMM Başkanı’nın arşivini döktü, onun 1993 tarihli bir konuşmasını yayınladı.

Dünün en önemli hamlesi de bizzat Erdoğan‘dan geldi. Erdoğan, 19 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’nu toplayacağını ilan etti!

Diğer yandan Erdoğan‘ın yanından ayırmadığı Binali Yıldırım da “Davutoğlu’nu iş başına getirdik, görev verdik” diyerek Başbakan’a “haddini bil” mesajı verdi.

Anımsayacağınız gibi Binali Yıldırım, Davutoğlu‘na başbakan olduğunda da şu göndermeyle başarı dilemişti: “Hızlı trenler yapmamışsanız, havayolunu halkın yolu haline getirmemişseniz başbakan olmuşsunuz neye yarar.”

Sözlerin ağırlığı Yıldırım‘ın başbakanlık beklentisinin gerçekleşmemesinin ötesindeydi. Daha çok, Erdoğan‘ın Davutoğlu‘na “kontrol bende” mesajıydı.

Evet, tüm bunlar kamuoyuna yansıyabilenler… Ancak Abdülkadir Selvi bile “Erdoğan-Davutoğlu ilişkisine zarar veremezsiniz” yazısı yazdığına göre, durum bildiğimizden de kötüdür!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Aralık 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: