‌Türkiye-Suriye savaşını ABD kazanır!

Devlet Bahçeli’nin “Şam’a girmeliyiz. Yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad” demesinin ardından, Erdoğan da savaş ilanı gibi açıklama yaptı: “Askerlerimize en küçük zarar gelmesi halinde rejim güçlerini her yerde vuracağımızı ilan ediyorum” (12.2.2020).

Görülüyor ki Ankara İdlib krizinde tansiyonu düşürme eğiliminde olmayacak ve Ankara ile Moskova arasındaki “strese dayanma” mücadelesi sürecek!

Ancak bu Türkiye için de, Suriye için de, Rusya için de oldukça sorunlu ve yararsız bir gidişattır…

Washington ve Tel Aviv’den tabloya dair yükselen memnuniyet sesleri Ankara, Şam ve Moskova için öğretici olmalıdır!

Ankara’nın dört seçeneği

‌Genel olarak da, bugünkü sürece özel olarak da ‌‌Ankara’nın önünde dört “çözüm modeli” var; bunlardan ikisi doğru, ikisi yanlış “çözüm” modelidir:

‌‌1) En doğru model Ankara’nın Şam’la işbirliği yapmasıdır. Ancak Türkiye’de iktidar değişmediği ve AKP de özel ajandasından vazgeçmediği sürece bu model uygulanamaz.

2) Doğru model Ankara’nın Moskova’yla işbirliğini sürdürmesidir. Bu model hem Ankara’nın Washington’a çapalanmasını önlemektedir hem de Türkiye-İran-Rusya ortaklığıyla ABD’ye Suriye’de oyun sahası daraltılabilmektedir.

3) Yanlış model Ankara’nın İdlib’de Suriye’yle çatışmasıdır.

4) En yanlış model ise Ankara’nın ABD’yle birlikte Suriye’yi parçalamaya kalkmasıdır.

İdlib’de teröristler temizlenmeli                           

Bu modellerden hareketle ve mevcut tabloya bakarak şunları söyleyebiliriz:

1) Suriye ordusunun Rusya’nın hava desteğiyle İdlib’deki teröristleri temizlemesi AKP’nin olmayabilir ama gerçekte Türkiye’nin yararınadır.

2) AKP’nin Türkiye’nin çıkarına olmayacak şekilde Mehmetçiği İdlib’deki teröristlere kalkan yapmaya çalışması Ankara için stratejik hatadır!

3) Türkiye Rusya’yla işbirliğini korumalı ve Astana Platformu’nu kurumsallaştırmalıdır.

4) Ankara, Şam yönetiminin kendi topraklarındaki egemenliğini tanımalı ve ortak düşmanlara/teröristlere karşı işbirliği yapmalıdır.

Türkiye-Suriye savaşı bölgeye kaybettirir

5) Türk ordusu ile Suriye ordusunun savaşması, hem ülkemiz için, hem komşumuz için hem de bölgemiz için felakettir.

6) Türkiye’nin Suriye’yle savaşa girmesi ABD ve İsrail’in en çok arzuladığı gelişmedir.

7) Ortadoğu hedefleri gerçekleşmeyen ABD’nin bölgemizde yeniden inisiyatif kazanması ancak Türkiye ile Suriye’nin savaştığı bir zeminde olur. Ankara ve Şam bu zeminin oluşmasını mutlaka önlemelidir.

8) Bilinmelidir ki Türkiye Suriye ile savaşırsa, ABD’nin fiili desteği olmayacaktır. Gürcistan /Saakaşvili örneği derslerle doludur!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “Türkiye’nin yanındayız” (4.2.2020) demesi ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in “sahada şehitlerimiz var” (11.2.2020) diyerek timsah gözyaşları dökmesi kimseyi aldatmasın!

Çünkü ABD’nin pozisyonu için daha gerçekçi olan tablo Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın sözlerindedir: “Suriye’deki sivil katliamlarının durdurulması gerektiğini yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz, fakat İdlib’e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum.” (12.2.2020)

ABD kendisi değil ama Suriye’ye NATO gücü göndermek istemektedir. Hulusi Akar’ın “İdlib’de saldırıların durması için NATO desteği sağlanmalı” (11.2.2020) açıklaması bu nedenledir ki mesele 30 Ocak’taki Wolters-Akar görüşmesinde de ele alınmıştı!

9) Türk milleti, komşularla barışı esas almayan bu yanlış dış politikayı daha da geç olmadan, yangın etrafı sarmadan, savaş çıkmadan mahkûm etmelidir!

Sorun: Erdoğan’ın ÖSO koridoru hedefi

Tabloya bakarak durumu “Erdoğan tuzağa düşürülüyor” diye açıklamaya çalışanlar var. Bu bakış doğru değildir ve meselenin sürekli sorun büyüten esas yanını gizlemektedir.

Erdoğan tuzağa düşürülmüyor, bile isteye belirlediği yönde, ajandasına uygun şekilde hedefine ilerlemeye çalışıyor!

Nedir o ajanda? Nedir o hedef? Yazdık: Erdoğan, Türkiye’nin ulusal çıkarı gereği Suriye’nin kuzeyinde karşı çıktığı PYD koridorunun yerine ÖSO koridoru kurmak istiyor. Öyle olmasa Rusya’yla Suriye’de ortaklık yapmaya başladığında Esad’la da anlaşma yoluna girerdi!

Buradan hareketle diyebiliriz ki, asıl Türkiye tuzağa düşürülmektedir!

Mehmet Ali Güller
Cumhuriyet Gazetesi
13 Şubat 2020

 1. #1 by puma on 14/02/2020 - 09:58

  ABD de kazanmaz , derin devlet kazanir. Hatta derin devlet te kazanmaz, 3. dunya savasi olur, Rusya haric herkes kaybeder. Rusya da cevre kirlenmesi ve iklimin bozulmasi sebebiyle zarar gorur.
  …..
  Sonucta konu donup dolasip generallerimizin ve saray cevresinin kalitesine dayaniyor. Kit zekali, amerikanci, yagci, kendini milliyetci sanan, fetocu olmamakla beraber ayni zihniyette olan, ve ayni anda Turkiyenin politikasina yon veren veya isler cigirindan cikinca duruma hakim olacak kimseler var mi. Bence, malesef var. Yoksa durum bu noktaya gelmezdi.
  ……
  Suriyede savasmak Akpnin yararina mi. Bence Turkiyenin zararina da, Akpnin de gidisini hizlandirir.
  Ama gidince de hersey otomatik olarak duzelecek diye bir sey yok. Mesela amerikanci bir askeri rejim gelirse, bu eskisinden de berbat olur. Bence 15 temmuz tiyatro degildi, ama gercekten tiyatro olan bir duzmece darbe olabilir mi. Bence bu da ihtimal dahilinde. Cunku dunyada boyle bir moda var.
  ….
  Perincek Turkiye Reis’i yonetiyor , tersi degil diyordu. Peki bu Turkiye neden bir hic ugruna Idlipte sehit verdi. Tamam, Afrin, Baris Pinari v.s. operasyonlari hakliydi, ugruna sehit te verilebilirdi, ve Dogudaki dostlar ve Batidaki iyiler tarafindan da destekleniyordu, ama idlipteki inat tamamen ic siyasete donuk tehlikeli bir oyundan ibarettir.
  …..
  Ben de mesela Kuzey Suriye ve Kuzey Irak, Kuzey Kibrisla beraber Turkiyeye katilmalidir falan dedim, ama bu sekilde degil, butun dunyanin rizasini alarak uzun vadede ortam uygunsa iran , turkiye, suriye, irak devletlerinin 3 devlete indirilerek, ve her ulkenin buyuyecegi ve daha dogal sinirlara sahip olacagi bir sekilde gerceklesmesini oneriyordum. Ve bu olursa Turkiye uniter devlet olarak kalacak, tek resmi dili turkce olacak, yoksa kalsin. Google haritalar’da Turkiye biraz dedigime yakin bir sekilde buyutulmus olarak gosteriliyor. Ben onerdim diye olmuyor bu, bence bu bir tuzak. Generallerimiz ve saray cevresi boyle kiskirtmalara kanmamalidir.

 2. #2 by Gürcan Aylanç on 14/02/2020 - 10:32

  Burada keşke şunu açıkça belirtseydiniz:
  “Erdoğanın gizli ajandası Türkiyeyi tuzağa düşürmektir, uçurumdan aşağı itmektır”!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: