Kitapları

Featured imageSURİYE’NİN SEVR’İ: AMERİKAN KORİDORU

100 yıl önce adı Sevr’di, 100 yıl sonra BOP oldu, Büyük Ortadoğu Projesi.

Genişletildi, Geniş Ortadoğu Projesi oldu.

Hedefe yeni yerler eklendi, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi oldu.

Adı değişti ancak özü hep aynı kaldı: Bölgeyi parçalamak, yeni devletçikler kurmak.

Neden? Sömürebilmek için!

İngiliz ve Fransız emperyalizmi 100 yıl önce bu topraklara Sevr için saldırdı.

ABD iki kez Irak’a Sevr için saldırdı.

Ve ABD Suriye’ye yine Sevr için saldırdı.

ABD’nin Sevr’i, Basra’dan Doğu Akdeniz’e uzanan bir koridordu.

Bu koridorun geçeceği Irak’ın, Suriye’nin, Türkiye’nin ve İran’ın adım adım bölünmesi gerekiyordu.

İlk adımı Irak’ta attılar ve Barzanistan adı altında Irak koridorunu kurdular, şimdi Suriye’de ikinci bir koridor inşa etmeye çalışıyorlar.

Dün Irak’ta Özal’ı kullandılar, bugün Suriye’de Erdoğan’ı kullanıyorlar.

Fakat şartlar artık değişti. ABD daha zayıf, Atlantik Cephesi yekpare değil ve bölge ülkelerinin arkasında bu kez somut olarak Rusya ve Çin var.

Üstelik İran, Irak ve Suriye bir blok olarak hareket ediyor.

Bu tablo, Amerikan Koridoru inşa etmek için Suriye’ye Sevr dayatanlara Lozan yanıtı üretmeye çalışmaktadır.

Kısacası Atlantik ile Avrasya, Suriye’de çarpışmaktadır.

Bu çarpışma bir son değil, yeni bir sürecin başlangıcıdır: Yeni emperyalizm olan küreselleşmeye karşı bölgesel yanıtların verildiği ve tek kutuplu dünya döneminin kapatılıp, çok merkezli dünyaya gidildiği bir süreç…

Bu süreç, kuşkusuz sancılı geçecektir. Ancak dünyanın merkezi ve kadim uygarlıkların sahnesi olan bu coğrafya, en sonunda yine başı dik bir şekilde ayağa kalkacaktır.

İşte bu kitap, Atlantik ile Avrasya’nın bu büyük çarpışmasını incelemektedir.

Somutlarsak, Obama’nın IŞİD stratejisi ile Putin’in Suriye planı karşı karşıyadır; İncirlik ile Lazkiye üsleri cephe cepheyedir; terör örgütleriyle ordu göğüs göğüsedir.

İçinde vekalet savaşlarının olduğu, özel savaş yöntemlerinin sergilendiği, petrol ve gaza dayalı alan savunmalarının yapıldığı tarihi bir savaş.

Dünyanın döt bir yanında deneyim yaşamış savaşçıların bölgeye akın ettiği, her gün yeni bir terör örgütünün kurulduğu, istihbarat kurumlarının çarpıştığı bir savaş.

Basra’dan Doğu Akdeniz’e koridor kurabilmek için yakıp yıkmak isteyenler ile emperyalizme karşı direnen ve vatan savunması verenlerin savaşı.

Sevr’e karşı Lozan savaşı!

IŞİD: KARA TERÖRisid-kara-teror-1412078369


GAZETECİ MEHMET ALİ GÜLLER IŞİD’İN KARA PERDESİNİ ARALIYOR. GÜLLER,
ÖNEMLİ RAPORLARA DAYANARAK KALEME ALDIĞI BU KİTABINDA, HEM IŞİD’İN BİLİNMEYENLERİNE IŞIK TUTUYOR, HEM DE IŞİD’İN HANGİ STRATEJİYE GÖRE HAREKET ETTİĞİNİ ORTAYA KOYUYOR.

ÇOK ÖNEMLİ BELGELERİN YER ALDIĞI KİTAP AYNI ZAMANDA MUSUL KONSOLOSLUĞUMUZUN NASIL TESLİM EDİLDİĞİNİ ORTAYA KOYUYOR!

IŞİD NEREDEN ÇIKTI?

IŞİD’İN İDEOLOJİSİ VE ÖRGÜTLENMESİ

IRAK’IN İKİNCİ BÜYÜK KENTİ MUSUL’U IŞİD’E KİM, NEDEN TESLİM ETTİ?

TÜRK HÜKÜMETİ, BARZANİ’NİN KERKÜK İŞGALİNİ NEDEN DESTEKLEDİ?

AKP IRAK’IN KAÇAK PETROLÜNE NASIL ORTAK OLDU?

İŞID TERÖRÜ NEDEN TIRMANDIRILDI, AMAÇ IRAK’IN BÖLÜNMESİ Mİ?

ABD, KÜRT KORİDORU PLANIYLA NEYİ AMAÇLIYOR?

ABD’NİN HEDEFİ BÜYÜK KÜRDİSTAN MI? PKK’YE HANGİ ROLLER VERİLDİ?

IŞİD TRAFİĞİ İSTİHBARAT RAPORLARINDA NASIL YER ALIYOR?

IŞİD LİDERLERİNİN CIA BAĞI VAR MI?

LİBYA’DAN İSKENDERUN’A CİHATÇILARI KİM SEVKEDİYOR?

IŞİD’İN ADANA’DAKİ İRTİBAT BÜROSUNA KİM İZİN VERDİ?

KARAMÜRSEL’DEKİ IŞİD KAMPININ BİLİNMEYENLERİ?

ABD’NİN YENİ BİR ORTADOĞU PLANI MI VAR?

YAZAR BU KİTABINDA, ÖNEMLİ BİLGİLERİ PAYLAŞMAKLA KALMIYOR AYNI ZAMANDA IŞİD’İN NASIL DURDURULACAĞINI VE TÜRKİYE’NİN ŞERİATÇI TERÖR DALGASINA KARŞI NASIL DİRENECEĞİNE DE AÇIKLIK KAZANDIRYOR.

mali-kapakHÜKÜMET – PKK GÖRÜŞMELERİ 

(1986 – 2011)

5. Oslo görüşmesi, AKP ile PKK müzakeresinin hedefine ulaştığını ortaya koyuyordu. Başbakan’ın masadaki temsilcisi Hakan Fidan, PKK’li muhataplarına, Erdoğan ile Öcalan’ın yüzde 95 anlaştığını müjdeliyordu çünkü…

Ancak bu noktaya gelmek, ilk 4 Oslo görüşmesinde sağlanmış olamazdı. Nitekim ortaya çıkan belgeler, AKP ile PKK’nin daha ilk günden itibaren müzakere masasına oturduğunu, pazarlık yaptığını ortaya koyuyordu.

Başbakanlık ile İmralı, Başbakanlık ile Kandil mesajlaşmaları, gönderilen mektuplar, aracılar, Avrupa’da buluşmalar… AKP ile PKK’nin tarih tarih müzakereleri, tüm ayrıntılarıyla Türk milletinin bilgisine sunuluyor.

***

Elinizdeki kitapta, PKK’nin AKP’den önceki hükümetlerle görüşmelerini de inceleyebileceksiniz. Özal’ın, Demirel’in, Çiller’in, Erbakan’ın Öcalan’a mesajları ve hele de hediyeleri ilginizi çekecektir.

***

PKK ile MİT görüşmeleri de kitapta belgeleniyor. Hangi müsteşar döneminde neler konuşuldu, hangi pazarlıklar yapıldı? MİT, Öcalan’ı TSK’nin kontrolünden çıkarmak için neler yaptı?

***

Kitabın en dikkat çeken bölümlerinden biri de TSK’nin Öcalan ile görüşmeleri… Bu bölüm hem TSK’nin kontrolündeki Öcalan ile hükümetlerle pazarlık yapan Öcalan arasındaki farkları ortaya koyuyor hem TSK içindeki görüş farklılıklarını… Bu durum Öcalan’ın açıklamalarına, PKK’ye verdiği mesajlara da yansıyor elbette…

***

Kitabın son bölümü ise ABD’nin PKK ile görüşmelerine ve ilişkilerine ayrıldı. Bu bölümde ABD’nin PKK’ye ayrıntılarıyla 32 desteğini okuyacaksınız.

Soros, CFR ve Arap AyaklanmasıSoros, CFR ve Arap Ayaklanması

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki halk hareketleri Sorosçu mu?
Bu eylemleri ABD mi planladı?
Wikileaks’in yayımladığı belgeler, bölgedeki halkları isyana teşvik için miydi?
Tunus, Mısır, Ürdün, Yemen ve Bahreyn’deki ayaklanmalar, Gürcistan-Ukrayna-Kırgızistan’daki Sorosçu turuncu “devrim”lerin devamı mı?
Amaç, bölgeyi “ılımlı İslam”laştırmak mı?
ABD içinde iki lobi savaşı mı yaşanıyor?
Ayaklanmaların arkasında CFR mi var?

ABD devletinin yerine CFR’yi, emperyalizmin yerine Soros’u oturtanlar, bu sorulara, “analize” gerek kalmadan “evet” diyorlar.
Oysa ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nde geldiği nokta ile bölgenin sosyo-ekonomik karakteri, bu sorulara başka bir yanıt veriyor:
ABD, sürecin mimarı değil; tersine “rejimi kurtarmak” için 30 yıllık müttefiklerini feda ediyor. Çünkü ABD siyasi, ekonomik ve askeri bakımdan inişe geçmiş durumda…
Bölgedeki ayaklanmalar ABD’nin güç erozyonundan doğdu ve küresel kriz zemininde büyüyor…
Arap halklarının bu ayaklanmaları, uzun soluklu bir mücadelenin de ilk aşamasıdır; inişler çıkışlar olacaktır.

Elinizdeki kitap hem Büyük Ortadoğu coğrafyasındaki gelişmeleri analiz ediyor, hem ABD emperyalizminin durumuna mercek tutuyor hem de “yeni bir çağa” işaret eden gelişmelerin perde arkasını ortaya koyuyor…

ABD'nin Neo-Osmanlı Projesi: Büyük KürdistanABD’nin Neo-Osmanlı Projesi: Büyük Kürdistan

Batı 100 yıllık Ortadoğu planının son aşamasında, Neo-Osmanlıcılık üzerinden Türkiye’yi teslim alıyor. Bu projenin merkezi hedefi ise “Büyük Kürdistan”.

ABD güncellediği Büyük Ortadoğu Projesi BOP ile Türkiye’yi “Kuzey Irak ve Kafkasya” üzerinden İran ve Rusya’yla karşı karşıya getirmeyi ve Pentagon’un bu zemin üzerinden bölgeye müdahalesini sürekli kılmayı hedefliyor.

Gazeteci Mehmet Ali Güller, ABD’nin “Irak’ı parçalayıp, Kürt devletini kurup, bunu Türkiye’ye doğru genişletme” sürecini belgeleriyle ortaya koyuyor. Yazar, incelediği rapor ve belgelerle şu kritik sorulara yanıt veriyor:

ABD’nin “Üç İsrail Planı” nasıl uygulandı? ABD’nin AKP ile gizli anlaşmaları neler içeriyor? “Kürt Açılımı”nın şifreleri nelerdir? Kürt Açılımı’na kaynaklık eden ABD raporlarında neler yazıyor? Ergenekon operasyonunun “Kürt Açılımı” ile ilgisi nedir? Türk ve Kürt’ü ayrıştırma süreci nasıl yürütülüyor? AKP PKK ile hangi müzakereleri yürüttü? Türkiye’yi küçültme planında kimler, ne roller aldı? ABD’nin iç çatışma senaryosu nedir?

Gazeteci Banu Avar’ın önsözüyle okuyacağınız elinizdeki bu kitap, ABD’nin planını sergilemekle birlikte, bu planı boşa çıkaracak bölgesel gelişmelere de ışık tutuyor. Yazar, bu zemin içerisinde hem Kürt sorununu, hangi kuvvetin nasıl çözeceğini, hem de Türkiye’nin hangi ittifaklara yönelmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

  1. #1 by Hulya Seban on 25/06/2022 - 03:13

    Muhtesem olmus..Yureginize emeginize saglik..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: