GMO NEREYE YUVARLANIYOR?

Mehmet Ali Güller
TMMOB Gemi Mühendisleri Odası
41. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi
Sicil No: 2315

Türkiye’nin ilk meslek odası olan Gemi Mühendisleri Odası GMO, Anayasa değişikliği konusunda hararetli tartışmalar yaşıyor.
Tartışmalar, üç özel durumun ortaya çıkmasıyla daha da alevlendi.

Birincisi, GMO’nun Elektrik Mühendisleri Odası EMO’ya destekten kaçınmasıydı. AKP hükümetinin elektrik ihalelerini yargıya götüren EMO’ya açık saldırısı üzerine, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB ile bağlısı odalar ortak bir metin hazırlamış ve kamuoyuna ilan etmişlerdi. GMO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kolay, değil organlarına, yönetim kurulunun diğer üyelerine bile sormadan, tek başına bir “karar” aldı ve hükümetin tehdit ettiği bir başka meslek odasına dayanışma göstermedi.

İkincisi, GMO mevcut yönetimi TMMOB’un ve bağlısı odaların ortak “Referandum’da hayır” metnine imza atmadı.

Üçüncüsü; GMO Yönetim Kurulu üyesi Bülent Çağlar, yaşanan bu gelişmeler ve Yönetim Kurulu Başkanı’nın tavırları nedeniyle görevinden istifa etti.

Bu istifanın ardından, sektör içerisindeki tartışmalar hararetlendi. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kolay, üyelerden gelen tepkileri yatıştırabilmek için 12 Eylül zihniyetinin uyguladığı silaha sarıldı ve “oda siyaset yapmaz” diyerek tepkilere karşı koymaya çalıştı.
12 Eylülcüler nasıl “oda siyaset yapmaz” diye en siyasi işlere imza atıyorlarsa, GMO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kolay da aynı siyasetin zirvesine imza atmıştır. Nasıl mı?
“Dernek değiliz ki, evet ya da hayır diyelim” diyerek üyelerinden gelen tepkilere karşı savunma yapan Kolay ve ekibi, referandum nedeniyle basınla birlikte kendilerini ziyarete gelen Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın huzurunda, siyasetin zirvesine imza attılar.  Ziyarette Bağış’ın dile getirdiği “hem en eski hem de evet’çi bir oda” saptaması(!), “oda siyaset yapmaz” diyen Kolay ve ekibi tarafından Gemi Mühendisleri Odası’nın AKP’ye altın tepside sunulmasından başka bir şey değildi!

İLGİNÇ SAPTAMALAR VE ‘KOLAY’ BİR SAVUNMA

Öte yandan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kolay üyelerden gelen yoğun tepkilere karşı bir açıklama yapmış ancak o açıklamayla da kaş yapayım derken göz çıkarmıştır!
Kolay GMO’nun neden “hayır” demeyeceğini şu ilginç saptamalarıyla dile getirmiştir:

“Bizim odamızın üyeleri en az 4 yıllık eğitim veren üniversitelerden mezundur. Bu yüksek eğitimli insanları yönlendirmeye çalışmak…”. (aktueldeniz.com, 27.8.2010) Kolay ve ekibi, AKP’nin GMO’yu “evet”çi ilan etmesine sessiz kalıyor ve aslında destek veriyor ama diğer yandan “üyelerinin eğitim durumundan hareketle yönlendirilmemesi gerektiğini” ifade ediyor. Peki Kolay ve ekibinin destek verdiği “evet”in sahibi AKP ve liderinin, “taraf olmazsanız bertaraf olursunuz” diye tehdit ettiği kurumların üyeleri okuma yazma bilmiyor mu?!

‘HUKUKÇU DEĞİLİZ, ANLAMAYIZ’

Kolay’ın  üyelerini saf yerine koyan şu ikinci saptamasına ne demeli peki: “Biz hukukçu değiliz, mühendisiz. Odamız bir meslek örgütüdür. Öneriline anayasa değişikliklerinde de fikir beyanı yapabileceğimiz mesleğimizle ilgili bir konu yoktur. Mesleğimizle ilgilenmeliyiz”. Ne demeli? Meydanlarda evet oyu isteyen AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan hukukçu zaten! Osman Kolay’a aslında bu saptamayla ters köşeye düştüğünü ve AKP’yi bilmeyerek üzdüğünü de anımsatalım. Çünkü madem hukukçu olmayanın anlamadığı bir şey bu referandum oylaması, o zaman, referandumun konusu olan değişiklilere hukukçular karar versin! Aman Erdoğan duymasın bunu… Zira Erdoğan’ın hedefi zaten hukuku hukukçuların elinden almak! AKP’nin kendisi değil mi zaten, yargının icraatlarına engel olduğundan şikayet eden…

‘MADEM SEÇTİK, ADIMIZA KARAR VERSİNLER’

Osman Kolay’ın birinci maddede eğitimlerine övgü yağdırdığı mühendislere dudak uçuklattıran üçüncü saptaması ise şöyle: “Bizler aynı zamanda sade vatandaşlar olarak genel seçimlerde gidip oylarımızı kullanıp ülkemizin siyasetine yön vermeleri için vekillerimizi seçtik; adımıza karar versinler diye”. Neresinden tutsanız elinizde kalacak bu cümlenin tek bir anlamı var; o da Oda Yönetim Kurulu Başkanı’nın üyelerini tıpkı iktidar gibi koyun sanması!
“Madem onları seçtik, bizim adımıza her şeye karar versinler” diyen Osman Kolay ya referandumda hepimizin teker teker oy kullanacağını bilmiyor, ya da üyelerini güdülecek insanlar gurubu olarak görüyor.

Osman Kolay’ın tarihe geçecek saptamalarından en iyi buluş ödülü alacak olanı ise dördüncüsü: “Referandum ile ilgili kişisel önerim ise önerilen değişiklikleri mutlaka okuyup akıllarına yatacak seçeneğe oy atsınlar”! İşte Kolay’ın birinci saptamasında eğitimlerine övgü dizdiği üyelerine tavsiyesi. Mutlaka anayasa değişikliklerini okuyun, yetmez, okuduktan sonra, herhangi bir seçeneğe değil, aklınıza yatan seçeneğe oy verin! Osman Kolay, insana pes doğrusu dedirten bu saptamasının, kendisinin “biz hukukçu değiliz, anayasa değişikliğinden ne anlarız” dediği ikinci saptamasıyla çeliştiğinden bile bihaber!

OSMAN KOLAY’DAN AKP KADROLARINA ÖVGÜLER

Üyelerinin çoğunluğunun aksine konumlanıp, AKP’li bir bakana “Oda’yı evet’çi” diye ilan ettirten bir zihniyetin “hayır” diyen üyelerine karşı kendisini savunduğu açıklaması nasıl biter peki? Doğru tahmin ettiniz…
Kolay açıklamasını AKP’li kadrolara övgülerle tamamlamış. “Oda siyaset yapmaz” diye ahkam kesip, AKP’yi övmenin dolaylı “evet” olduğunu bilecek kadar siyasi olan Osman Kolay, başta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere Yıldırım’ın gemi mühendisi olan bürokrasideki tüm ekibini öve öve bitirememiş.

ÖNCE ÜLKE ÇIKARLARI, SONRA MESLEK ÇIKARLARI!

Bu övgüler dolu paragraftaki veriye dayalı yanlışları bir yana bırakıyor ve “oda siyaset yapmaz” diyen Oda Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kolay’a, yönettiği odasının kuruluş ilkelerine göz atmasını öneriyoruz.

11 Aralık 1954 yılında kurulan ilk meslek odası GMO amaç ve görevlerini şöyle açıklıyor: “Kamunun ve ülkenin çıkarlarının sağlanmasında, ülkenin gemi mühendisliği hizmeti kapsamına giren bütün alanlarda kalkınmasında, mesleğin gelişmesinde, üyelerinin meslek onurları ile hak ve yetkilerinin korunmasında gerekli gördüğü tüm girişim ve etkinliklerde bulunmak, ülke ve meslek çıkarları ile ilgili işlerde resmi ve diğer kuruluşlarla işbirliği yaparak gerekli yardımlarda ve önerilerde bulunmak…”

Öte yandan Osman Kolay’ın gerek bu savunmasına, gerekse katıldığı bir iftar programında yaptığı konuşmaya eleştiri yönelten üyelerini onur kuruluna sevketmesi ise en hafifinden, AKP’yle aynı zihniyeti yansıttığını gösteriyor.

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: