BUGÜN DELİKANLILAR GÜNÜ

Bugün 18 Mart…

18 Mart 1915’teki Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü…

Çanakkale Deniz Zaferi, 1914-1922 yılları arasındaki Türk Milli Kurtuluş Savaşı’nın da ilk büyük dönemecidir. Bu zafer, deyim yerindeyse, birinci kurtuluş zaferimizdir.

DEVRİMLERİN ÖNÜNÜ AÇTI

Çanakkale Deniz Zaferi aynı zamanda dünya devrimler tarihinde de önemli bir dönemeçtir. Bu zaferle hem dünyanın ilk anti-emperyalist kurtuluş savaşı kazanılarak Kemalist Devrim yapıldı, hem de Bolşeviklerin Rus Çarlığını yıkarak sosyalist devrim yapmasının önü açıldı.

İtilaf Devletleri’nin boğazları aşamaması ve Rus Çarlığına yardıma gidememesi, Bolşeviklerin elini güçlendirmiş ve Rus devrimcileri Çarlığa son darbeyi indirmiştir.

Yani hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Çanakkale Deniz Zaferi’ne çok şey borçludur.

ATATÜRK’Ü TARİH SAHNESİNE ÇIKARDI

Çanakkale Zaferi, aynı zamanda Türk devrimine önderlik yapacak Mustafa Kemal’in tarih sahnesine çıkmasının adıdır.

Bu büyük zaferin gerçek komutanı Alman Liman von Sanders değil, İtilaf Devletleri Donanması Komutanı İngiliz General Hamilton’un da kabul ettiği gibi Mustafa Kemal’dir!

Balkan cephelerinde, Trablusgarp cephesinde edinilen yüksek askerlik deneyiminin siyasi önderlikle cisimleştiği savaşın adıdır Çanakkale…

Nusrat mayın gemisinin döşediği mayınlarla ilk darbeyi yiyen İtilaf devletlerine Conkbayırı’nda ve ardından kara savaşlarında Anafartalar’da verilen askerlik dersi, Mustafa Kemal’i bu meslekte de dünyanın zirvesine taşımıştır.

TÜRK-KÜRT ZAFERİ

Bu zaferle Türkiye Cumhuriyeti’nin hem temeli atıldı, hem de Türk milletinin harcı karıldı. Şöyle ki, bu zafer kuruluşunun yolunu açtığı için Cumhuriyet’in temelinin atıldığı zaferdir. Zaferde karılan harç da, etnik unsurların toplamından bir millet yaratmanın yolunu açmıştır.

Gönüllü olarak Çanakkale’ye giden Galatasaray Liselilerden, Tıbbiyelilere kadar her yaştan Jön Türkler, Türk milletinin varlığı ve vatan için kendilerini feda etmiştir.

Çanakkale Zaferi, Türk ve Kürt’ün emperyalizme karşı birlikte vatanı savunmasıdır. Vatan savunması da millet olmanın en önemli parametresidir. Vatanı birlikte savunmak kültürde, dilde, pazarda ortaklaşmanın temelidir.

Bugün her ne kadar kimi ayrılıkçı Kürtler, “Atalarımız Osmanlı’nın silah zoruyla Çanakkale’de savaştırıldı” dese de, bugün kimi Kürt düşmanı Türk ırkçıları her ne kadar “Çanakkale’de Kürtler savaşmadı” yalanına sarılsa da, tarihi gerçeklik mezar taşlarında ve tarihi belgelerdedir…

Bir de 90 yıl önce Çanakkale Şehitlerine yakılan şu Kürtçe ağıttadır:

Eşgu şewgu şahiya rewşa şehida/ Ji canu dil lè dixin kifşe jivanre îde/ Îro roja mèraye çi kurd çi tirk çi arab/ Alikarî’j bateye ser keftin bide Ya Rab/.”

(Şehit olacakların durumuna baksanıza aşk, şevk ve heyecan içindeler/ Canı gönülden çarpışıyorlar belli ki onlar için bayramdır/ Bugün delikanlılar günüdür; ister Kürt, ister Türk ister Arap/ Yardım ve destek Sen’dendir başarı ihsan eyle ey Rabbim.)

TARİH KARAR VERİR

Çanakkale’de Türk kardeşiyle birlikte vatanı savunmak, Kürt’e tarihte parlak bir yer vermiştir. Ancak bugün vatanı bölmeyi hedefleyen emperyalist politikaların içinde yer alırsa, tarih Kürt’ü affetmeyecektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
18 Mart 2013

Reklamlar

, , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: