İSRAİL’İN HAYAT ÖPÜCÜĞÜ

İsrail’in 3 yıl sonra neden birden özür dileme kararı aldığını dün incelemiştik. ABD’nin Arap-Fars ortaklığına karşı Türk-Kürt-Yahudi ittifakı inşa etmeye çalıştığını belirtmiş; Öcalan ve Netanyahu’ya birer gün arayla yaptırılan açıklamayla İsrail ve PKK’nin de AKP’nin savaş mevziisine yerleştirildiğine dikkat çekmiştik. Washington’un, İran-Irak-Suriye hattına karşı kurduğu bu savaş cephesiyle “3 İsrail” planını gerçekleştirmeye çalışacağını vurgulamıştık.

Bu değerlendirmemizi dünkü yazıdan önce, daha “özür” konusunun ajanslara düştüğü anda sosyal medyada kimi “uzmanlarla” tartışmıştık. Uzmanlarımıza göre komplo yapıyorduk,  AKP karşıtlığımız nedeniyle başarıyı sulandırmaya çalışıyorduk, ayrıca Suriye ve İran için “özür” dilendiğini savunarak açıkça kafaları bulandırmaya çalışıyorduk!

İSRAİL: ÖZRÜN NEDENİ SURİYE

O tartışmalarımızın üzerinden 72 saat geçtikten sonra İsrail’den, durumu iyice netleştiren iki yeni açıklama geldi:

1. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye’den “Suriye” nedeniyle özür dilediklerini açıkladı! (CİHAN, 24 Mart 2013)

Nitekim bu açıklamanın ajanslara düşmesinden bir süre sonra İsrail’in Suriye yönüne doğru asker sevkiyatı yaptığı bilgisi de servis edildi.

2. Netanyahu’nun Ulusal Güvenlik Danışmanı Yaakov Amidror ise özrün bir diğer nedeninin İsrail’in NATO ile daha yakın çalışmak istemesi olduğunu açıkladı!

Yakında İsrail’in NATO üyeliğinin gündeme gelmesine kimse şaşırmasın!

KÜRT DEVLETİ İSRAİL’İN ÇIKARINA

Suriye konusu ise bildiğiniz gibi Kürt Koridoru nedeniyle önemli. İşte burada “özrün” gerekçesine ve zamanlamasına işaret eden bir raporu anımsamalıyız:

2012 Ağustos’unda “Jerusalem Center for Public Affairs” tarafından hazırlanan ve istihbarat subayı Jacques Neriah’ın kaleminden çıkan rapora göre, bölgede kurulacak bir Kürt devleti İsrail’in jeopolitik çıkarları için yararlı olacaktı!

Neriah bu uğurdaki mücadelenin Irak’tan sonra şimdi Suriye’de sürdüğünü belirtiyor ve 22 Arap ülkesinin bulunduğu Ortadoğu’da en az bir Kürt devleti kurulması gerektiğini savunuyordu.

DANIŞIKLI DÖVÜŞ!

Sonuç olarak AKP Hükümeti’nin İsrail’le krizi, kimin ihtiyacına göre başlatıldıysa, yine onun ihtiyacına göre bitirilmiş oldu!

Obama’nın model ortağına yani AKP hükümetine o dönemde verdiği görev İran’ı hem batı adına masada tutması hem de bölgede İran’dan rol çalmasıydı. İran’dan rol çalmak ise Sünni bir blok oluşturmaya bağlıydı ve Arap ülkelerinin bir bölümüne liderlik yapabilmeyi gerektiriyordu! Bunun ise birbirine geçmiş iki yolu vardı: Filistin davasına sarılmak ve İsrail karşıtı bir görüntü vermek!

Bu öylesine belliydi ki, daha sonra kimi ABD’li analistler bunu dile getirmekten kaçınmaz oldular. Örneğin Ian Lesser, Cumhuriyet’ten Nilgün Cerrahoğlu’na, aslında ortada bir danışıklı dövüş olduğunu ortaya koyan şu açıklamayı yapıyordu:  “İsrail’e, Ahmedinejad gibi yaşam hakkı tanımayan ölçüde bir Yahudi düşmanlığı/antisemitizm dayatmadığı sürece Erdoğan’a, Obama yönetimi tarafınca esnek bir hareket alanı tanınmıştı. Erdoğan’ın taban desteğini sürdürülebilmesi adına tanınan bu esnekliğe karşılık olarak, Türkiye başbakanı da, ABD’nin önemle öncelik verdiği dış politika alanlarında Washington’la tereddütsüz birlikte hareket edecekti.” (Cumhuriyet, 22 Kasım 2012)

Yani Erdoğan’ın İsrail karşıtlığı Obama’dan izinliydi!

Nitekim AKP sözcüsü Hüseyin Çelik de Milliyet’e verdiği bir röportajda İsrail’le krize değinirken, “Erdoğan’ın milletin gazını aldığını” söyleyivermişti! (Milliyet, 14 Haziran 2010)

Kuşkusuz bu üç yıl içindeki kimi uygulamalar da ortada bir danışıklı dövüşün olduğunu kanıtlıyordu: Kürecik radarı, radarı koruyacak NATO Patriot bataryaları, İsrail’e Ro-Ro seferleri, İsrail-Ceyhan boru hattı görüşmeleri, İsrail’in OECD üyeliğine destek, ticaretin katlanarak büyümesi, AKP Hükümetinin Aralık 2012’de İsrail’e NATO vetosunu kaldırması…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Mart 2013

Reklamlar

, , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: