DEVRİMİN YANINDA SANDIK, ŞAKA GİBİDİR

Eğer komplo teorisyenleri, salt bölgedeki ülke liderlerinin konumları açısından bir analize soyunsaydı, hem Türkiye’deki hem de Mısır’daki halk hareketlerini kesin Beşar Esad’a bağlarlardı! Çünkü Taksim ve Tahrir’de yükselen devrimci süreç, en çok Esad’a yaradı.

Kuşkusuz bu komplo teorisi aynı zamanda bir gerçekliğe de işaret ediyor. İlk günden beri önemle belirtiyoruz: Esad kalırsa, Erdoğan gider!

Denklem Mursi için de Katar Emiri El Tani için de geçerliydi. Nitekim Esad kaldı ve Mursi devrildi, El Tani koltuğunu devretti.

Gelin bu sonuçların dışında, somut başka olgular açısından da Taksim ve Tahrir süreçlerini inceleyelim, bölgeye etkilerini değerlendirelim.

MISIR-SURİYE İLİŞKİLERİ NORMALLEŞİYOR

Mursi’nin devrilmesinden bir hafta önce bölgede konuşulan birinci gündem, Mısır’ın Suriye’ye cihat ilan etmesiydi!

Muhammed Mursi, “Hizbullah Suriye’yi terk etmeli. Bu konuda çok ciddiyim. Hizbullah’a Suriye’de yer yok” diyordu. Bir başkası “Mısırlılar Suriye’de savaşmakta özgürdür” diye fetva veriyordu. Öyle ki, Mısır’ın saygın din adamlarından Şeyh Yusuf Karadavi, Suriye’ye cihat ilan eden Sünniler’i uyardığı için “istenmeyen adam” kabul ediliyordu.

Çok değil, aradan bir hafta geçti. Peki, şimdi durum ne?

Kahire ve Şam diplomatik ilişkileri yeniden başlatıyor!

El-Ahbar’a konuşan bir Mısırlı yetkili, “diplomatik ilişkilerin kesilmesi kararı, Mısır’ın resmi kurumlarından bağımsız bir şekilde, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman kardeşler cemaati tarafından alınmış” diyor.

Aynı yetkili “Mısır dışındaki herhangi bir savaşa dâhil olmadıklarını” belirterek cihat fetvalarına son noktayı koymuş oluyor. Dahası “bu karar, iki taraflı ilişkilerin yeniden konuşulması için bir kapı açtı” diyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER’DE AYRIŞMA

Mısır’daki devrimci süreç sadece iki ülke ilişkilerini normalleştirmeye başlamadı. Aynı zamanda Suriye meselesinin keskin bir tarafı olan Müslüman Kardeşler içinde de bir ayrışma yaratmaya başladı.

Örneğin Müslüman Kardeşler’in Ahrar cephesi, Adeviye meydanındaki gösterilere katılmama kararı aldı. Dahası bir açıklama yaparak örgütün Hasan El Benna’nın öğretilerinden uzaklaştığını savundu.

MISIR’A SOSYALİST BAŞBAKAN

Mısır’daki devrimci süreç, kilit makamlara gelenleri de belirliyor. Örneğin Başbakanlığa Ziyad Bahaaddin geldi. Mısır’da “sosyalist” olarak bilinen Ziyad Bahaaddin’in Muahmmed El Baradey’in yerine başbakan olması, Tahrir’in gücünü yansıttı!

Neydi o güç? Gelin Mısırlı Devrimci Sosyalist’lerden Semih Necip’den dinleyelim: “Sadece 30 ay içerisinde iki başkanı yerinden ettik. Bu, milyonların kitle hareketinin ikinci devrimidir. Hareketin genişliği, bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir ölçekte. Sokaktaki insanlar tarihi değiştirebileceklerine dair büyük bir güven kazandılar. Çelişkili bir durumdayız. Bu resmen askeri bir darbe. Ordu, başkanı ve Müslüman Kardeşlerin 77 liderini tutukladı. Kendilerini yeni bir devrimden korumak için müdahale ettiler. Ama bu, aynı zamanda kitlesel bir halk isyanı. İnsanlar orduyu hareket etmeye zorladı ve ordu da bunu yalnızca kendi geleceği hakkında endişeli olduğu için yaptı. Bunu ikinci kez yaptılar. Seçenekleri tükeniyor. Mursi bir başarısızlıktı, Muhammed El Baradey gibi burjuva alternatifler ise oldukça zayıflar. Bu, demokrasinin sonu ya da basit bir askeri darbe değil. Devrim aslında son derece demokratik bir süreç. Birkaç yılda bir oy vermek, bununla kıyaslandığında şaka gibi geliyor.

Semih Necip, halkın devrimciliğini ve orduyu yanlarına çekmesini çok çarpıcı bir şekilde vurgulamış! Üstelik sandıkçılık eleştirisi de var.

Bize söz bırakmadı…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
10 Temmuz 2013

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: