KUZEY IRAK BÖLÜNÜYOR MU?

Kuzey Irak, 21 Eylül’de yapılacak parlamento ve bölge başkanlığı seçimleri öncesinde bölünme tehlikesiyle karşı karşıya… KDP, KYB’nin güç kaybetmesini lehine kullanmaya çalışıyor, KYB ise KDP’nin bu hamlesine karşı Süleymaniye’yi Kürt Bölgesi’nden ayırmakla tehdit ediyor.

İşte seçimlere bir hafta kala yaşananlar:

KDP-KYB ORTAKLIĞI BİTİYOR

111 üyeli parlamento seçimlerinde daha önce ittifak yapan Mesut Barzani ve Celal Talabani, koltukları 30-29 paylaşmıştı. (Goran’ın 23 koltuğu var.) Ancak 21 Eylül 2013 seçimlerinde ortaklık bozuldu. Barzani’nin Partisi KDP’nin, seçimlere bu kez Talabani’nin Partisi KYB ile ittifak yaparak değil, İslamcı Kürt partileriyle ittifak yaparak girmesi gündemde.

Peki, ortaklık neden bozuldu?

1. Celal Talabani’nin sağlık sorunu nedeniyle KYB güç kaybetti. Talabani sonrası partinin başına kimin geçeceği tartışmaları, yeni bir bölünmeye neden olabileceğinin işaretlerini veriyor.

2. KYB içinden çıkan Goran Hareketi, Talabani’nin partisinin gücünü zaten yarıya indirmişti. Hatta Goran’ın bu seçimlerde, içinden çıktığı KYB’den daha çok oy alabileceği belirtiliyor.

Kuşkusuz bu iki neden de “teknik” nedendir. Bize göre Barzani-Talabani ortaklığını bozan esas neden, Barzani’nin Bağdat’a rağmen AKP ile ortaklık yaptığı süreçte, Talabani’nin Maliki’yle ittifak yaparak Irak’ın birliğini savunmasıydı.

O gün bozulan ortaklık, bugün 21 Eylül seçimleri üzerinden resmileşiyor!

KYB: KÜRDİSTAN’DAN AYRILIRIZ

Ortaklığın bozulmasının, Kuzey Irak’ın bölünmesine yol açacağının işaretini ise KYB verdi. Kurdpress’in haberine göre KYB Siyasi Bürosu Danışmanı Dilşad Abdurrahman, KDP’nin kendileriyle yaptığı stratejik anlaşmaya son vererek İslami partilerle ittifak yapması halinde Süleymaniye kentinin Kürdistan Bölgesinden ayrılabileceğini söyledi.

Irak anayasasının illere federatif bölge oluşturmaları hakkını tanıdığına dikkat çeken Dilşad Abdurrahman KDP’yi açıkça “bölünmeyle” tehdit etti: “KDP, Süleymaniye’de yüzde 10’un altında bir taraftara sahip. KDP eğer buradaki asli partiler olan KYB ve Goran’ı görmezden gelirse, Kürdistan Bölgesinin birliği tehlikeye girer.”

KDP, KYB ile 2006 yılında imzaladığı bu Stratejik Belge’nin bir süredir gözden geçirilmesini istiyordu. KDP’li yetkililer açıkça KYB’nin payının azaltılmasını savunuyordu.

SEÇİM ÇADIRLARI BASILIYOR

Kuzey Irak’taki bu gerilim gün geçtikçe artıyor ve hatta seçim çadırlarının basılıp, tarafların birbirini öldürmesine neden oluyor.

Son olarak Süleymaniye’de KYB’nin seçim çadırı basılmış ve 1 kişinin ölümüne, 3 kişinin de yaralanmasına neden olan bir çatışma yaşanmıştı. Öncesinde de “ölümle sonuçlanmayan” pek çok saldırı yaşanmıştı.

Bu son saldırı sonrası konuşan KYB Milletvekili Gasha Dara Hafid’in şu sözleri ise çatışmanın nedenine işaret ediyor: “Direncimizi kıracaklarını ve partimizi yok edeceklerini sanıyorlar. Mam Celal’in söylediği gibi ‘Sefin Dağı yok olur ama KYB yok olmaz’. Halkımız da bunun en güzel cevabını sandıkta verecektir.”

21 Eylül seçimleri öncesinde gerilimi tırmandıran bir başka gelişme ise “ölü seçmenlerin” varlığı. Çünkü Yüksek Seçim Kurulu, 2001-2013 yılları arasında ölen 178 bin 585 kişiyi hâlâ listelerde tutuyor.

Konuyu Yüksek Seçim Kurulu’na götürdüklerini söyleyen Goran Hareketi Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Süleyman Cafer, “Kurul zaman azlığı ve teknik yetersizlik nedeniyle, listelerden ölü seçmenleri ayıklayamayacağını bildirdi” dedi.

TÜRKMENLER 5 PARÇA

111 üyeli parlamento seçimlerine KDP, KYB ve Goran 100’er adayla, İslami Birlik Partisi 76 ve İslami Hareket Partisi 47 adayla katılıyor.

Azınlık ve gayrimüslimler için ayrılan 11 koltuğun 5’i Türkmenlerin, 2’si Asurilerin, 2’si Ezidilerin, birer koltuk da Keldani ve Süryanilerin. AKP’nin yıllar içinde sürekli böldüğü Türkmenler ise 5 koltuk için 5 ayrı listeyle seçime giriyor!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
15 Eylül 2013

 

Reklamlar

, , ,

  1. #1 by Günhan Özışık on 16/09/2013 - 14:42

    Reblogged this on Haber Sayfası.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: