HAZİRAN İSYANI PAKETİ GECİKTİRDİ

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı “demokratikleşme paketini” incelediğimiz ilk iki yazıda, paketi içeriği üzerinden ele almış ve “paket böler, devrim birleştirir” demiştik.

Paketin bir de bizim için siyasal mücadele anlamı var. Bugün o anlamı inceleyeceğiz:

ÖNCÜ PAKET

1. Öncelikle belirtelim: Paket, 2009’da başlatılan Kürt Açılımı’nın paketidir, hatta paketlerinden biridir. Öncü pakettir. Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi devamı gelecektir.

Peki, neden parça parçadır? Çünkü Erdoğan’ın paketi tümden ilan edecek gücü yoktur. Erdoğan paketi gücü oranında adım adım, aşama aşama açıklayabilmiştir.

2. Erdoğan’ın 10 dakikalık paketin girişinde 50 dakikalık konuşma yapması ve henüz açıklamadığı maddelerle ilgili sürekli “muhalefet beğenmeyecek” savunmasına başvurması anlamlıydı.

KORKUDAN BAYRAĞA SARILMAK

3. Erdoğan’ın bölücü paketi açıklarken arkasına abartılı bir şekilde 6 Türk Bayrağı alması ve konuşması boyunca sık sık Gazi Mustafa Kemal’e sığınması, kuşkusuz paketin örtüsüydü ama aynı zamanda korkunun perdesiydi.

4. Öyle ki, Erdoğan İstiklal Marşı’nın “korkma” diye başlamasının altını çizerek hem kendisine, hem de tabanına moral vermeye çalıştı.

5. Paketin liberal çevrelerde “dağ fare doğurdu” şeklinde ele alınması dikkat çekiciydi. Zira ağırlıklı olarak o çevrelerin dâhil olduğu Akil Adamlar, Erdoğan’dan günler önce yaptığı açıklamalarla, paketin çok daha kapsamlı olduğunu dile getirmişlerdi.

Kuşkusuz bu salt dışarıdan bir öngörü değil, kendilerinin de dâhil olduğu içeriden bir bilgiydi. Öngörülerinin çıkmaması, Erdoğan’ın zemini henüz uygun bulmamasındandı.

HAZİRAN İSYANI MUTABAKAT TAKVİMİNİ VURDU

6. Asıl açıklamasını haftaya bırakarak kısa bir açıklama yapan KCK Eş Başkanlığı’nın paketten memnun olmaması önemliydi. O açıklamanın kodlarına bakılırsa, paketin “bu içeriği” geç kalmıştı. Şimdiye kadar bu içerikteki paket çoktan açıklanmalı ve sırada yeni paketler olmalıydı.

Açıklamadaki bu kodlar önemliydi, zira AKP ile PKK arasında uzunca bir süredir takvim tartışması yaşanmaktaydı. Öcalan’ın da dâhil olduğu takvimler, 1 Eylül diye başladı ve 15 Eylül, 1 Ekim ve 15 Ekim diye devam etti.

7. Peki takvimler, AKP ile PKK’nin tartışmasına varacak kadar neden ötelendi? Yanıt Haziran Halk Hareketi’ydi!

Haziran İsyanı sadece AKP hükümetini sallamakla kalmadı, aynı zamanda AKP-PKK müzakerelerine de darbe vurdu! Haziran İsyanı, mutabık kalınan takvimleri şaşırttı! Haziran İsyanı, Erdoğan’ın açıklayacağı paketleri geciktirdi!

ERDOĞAN’IN GEZİ SENDROMU

8. Gezi sendromu bütün haşmetiyle AKP’nin üstündedir. Bunu Erdoğan’ın günlük konuşmalarından da anlıyoruz. Erdoğan, konu ne olursa olsun, konuşmasını bir şekilde Gezi eylemlerine getirmekte ve tabanına “başaramadılar” mesajı vermeye çalışmaktadır.

9. “Demokratikleşme paketinin” açıklandığı gün, AK yorumcuların ekranları doldurup benzer şeyleri söylemesi şaşırtmadı. Ancak bazılarının, “Erdoğan, Gezi’nin özgürlük talebini yerine getirdi” demesi çarpıcıydı. Bu yorumcuların utanmak pahasına böylesi bir saçmalığı dile getirmesi, AKP’nin Gezi sendromunun bir yansımasıydı.

HAZİRAN’DAN GÜÇ ALMAK

“Demokratikleşme paketi” ABD’nin belirlediği, AKP’nin açıkladığı ve PKK’nin yararlanacağı bir öncü pakettir.

Ellerinde Türk bayraklarıyla “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diyerek bağımsızlık programını temel alan Haziran İsyancıları, işte bu bölücü pakete ağır bir darbe vurdu.

Ancak bu öncü paketle görülmüştür ki, sıradaki paketler daha ağır olacaktır.

Türk milleti artık bu gerçeğe göre konumlanmalı ve Haziran’dan aldığı gücü vatanının bütünlüğü için kullanmalıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Ekim 2013

,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: