ERDOĞAN’IN VALİSİNE, MUSTAFA KEMAL’İN ASKERİ

Afyon’da polis gece yarısı öğrencilerin uğrak yeri olan kafelere baskın yaptı, kimliklerini sorguladı ve adreslerini tek tek belirledi. (Hürriyet, 10 Kasım 2013)

Amaç? Kafelerden kalkan gençlerin kızlı erkekli evlere gitmesini önlemek!

ERDOĞAN’IN POLİSİ

Manisa’da ise polis, üç kız öğrencinin kaldığı eve, iki erkek misafiri olduğu gerekçesiyle gece yarısı baskın yaptı!

Polisler “Kaç kişi kalıyorsunuz?”, “Kızlı-erkekli mi oturuyorsunuz?” diye sorduktan sonra, beş öğrenciye de ayrı ayrı 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun “Çevreyi rahatsız etmek” maddesinden 88 lira para cezası kesti! (Hazal Polat, Radikal, 10 Kasım 2013)

Polisin gece yarısı ev basıp, “kızlı erkekli mi oturuyorsunuz” diye insanları sorgulaması hukuki midir? Elbette değil. Polis, o “yetkiyi” hukuktan değil, Erdoğan’dan almaktadır!

Zira hukuk, polisin elini pek çok konuda fazlasıyla bağlamaktadır. İşte yaşadığım bir örnek:

KANUN POLİSİ

Heybeliada’da bir arkadaşımla birlikte 75 dakika bisiklete bindim, fakat aynı zamanda pansiyonu da olan bisikletçi benden 120 dakika parası kesti ve paranın üzerini vermedi. Oysa yasal değildi. Nitekim bir önceki hafta, başka bir bisikletçiden kiraladığım bisikleti 85 dakika kullanmış ve 85 dakika parası ödemiştim.

6 TL alacak için konunun peşine düştüm. Önce zabıtaya gittik. Müdür, alacağımızın tahsili için yanımıza bir memur verdi. Bisikletçi önce yalan söylediğimizi, iki saat sürdüğümüzü iddia etti. Zabıta memuru, pansiyonun güvenlik kamerası kayıtlarına baktı. Sonra pansiyonun sahibi zabıtanın koluna girdi, biraz ilerleyip bir şeyler konuştu. Ardından yanımıza gelen zabıta elinden bir şey gelemeyeceğini söyledi. Pansiyon sahibi de sokak ortasında avaz avaz bağırıp, bizi haşladı! Konunun peşinde olacağımı ve paramı yedirmeyeceğimi söyledim. Zabıta konuyu polise götürmemizi söylerken, sokağın çıkışında ekledi: “Kamera kayıtlarına göre haklısınız, 75 dakika sonra teslim etmişsiniz bisikleti.”

Neyse, polise gittik, durumu anlattık. Çözüm bekliyoruz. Buraya dikkat! Komiser, konu alacak verecek davası olduğu için, yasalara göre elinden bir şey gelemeyeceğini belirtti! Gülerek espri yaptım: “Zabıta çözemedi, polis çözemiyor, vatandaşı mafyaya mı yönlendiriyorsunuz?”

Sonrasında işin içinde pansiyon sahibi tarafından azarlanmak da olduğu için şikâyetimi kabul etmek zorunda kaldılar. İki saat süren işlemlerin ardından yasal süreç başlamış oldu. Artık Savcı’nın dava açmasını bekliyoruz!

Yani söyleyeceğim şu ki, polis kanunları esas alırsa, aslında pek çok konuda eli kolu fazlasıyla bağlıdır. Ama maalesef polis kanunları değil, artık Erdoğan’ın sözlerini esas alıyor. Sadece polis de değil, valiler de…

ERDOĞAN’IN VALİSİ

Nitekim Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da, kanunları hiçe sayarak, Erdoğan’ın kızlı-erkekli sözlerini “talimat kabul ederim” diyen ilk Vali olmuştu.

29 Ekim kutlamalarında Türk Bayraklı rozet dağıttığı için herkesin gözü önünde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz’ı azarlayan Vali, son olarak 10 Kasım törenlerinde halkı azarladı. Hatta kameralara yansıdığına göre küfür etti, parmak sallayarak vatandaşı tehdit etti.

Şaşırmadık, zira vatandaşa “ananı da al git” diyen bir başbakanın valisiydi kendisi…

MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİ

Aracına binerek tören alanını terk eden Vali Coş, haliyle yoğun şekilde protesto edildi. Vali Coş bu protestolar üzerine aracını durdurdu ve geri dönerek korumalarıyla birlikte vatandaşın üzerine yürüdü. Sanırım “cesur vali” imajıyla vatandaşın sineceğini ve protestoların kesileceğini sandı.

Ama tersi oldu. Vatandaşlardan “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları yükseldi. Halk, korumaların almaya çalıştığı vatandaşı vermediği gibi anayasal protesto hakkını daha da cesurca kullandı. Coş da korumalarıyla birlikte aracına koşup, alandan kaçmak zorunda kaldı.

Sonuç: Erdoğan’ın Valisi olmak bugün artık zor, zira karşılarında Mustafa Kemal’in askerleri var!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
11 Kasım 2013

Reklamlar

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: