ERDOĞAN ‘ŞEKERSİZ ÇAY İÇ’ DEMEDEN!

Asgari ücretin beş kişilik bir ailenin üç öğün çay ve simit yemesine yeteceğini savunan bir Başbakan da gördü bu ülke. Hayaldi, gerçek oldu!

Evet, Erdoğan’ın TBMM Genel Kurulu’nda, 2014 yılı bütçesi üzerine Hükümet adına yaptığı konuşmadan bahsediyoruz.

Erdoğan’ın “ileri demokrasili Büyük Türkiye’sinde” asgari ücretin beş kişilik bir aileye nasıl yettiğinin hesabına geleceğiz. Ama önce Erdoğan’ın kamuoyunu Büyük Türkiye’ye ikna edebilmek için sarıldığı yalan verilere bir bakalım:

ENFLASYON 11 YILDA YÜZDE 160 MI ARTTI?

Erdoğan 11 yıllık iktidarında nasıl da başarıdan başarıya hopladıklarını matematiksel olarak ispat edebilmek için çok basit bir esnaf oyununa başvurdu. Hacı Bakkal’ın “Bize gelişi bu kadar” diyerek raftaki ürünün fiyatıyla her gün oynaması gibi, rakamlarla oynadı.

Erdoğan, 11 yılda enflasyonun yüzde 160 arttığını iddia ederek ve bunu veri kabul ederek, işçinin, memurun enflasyonun altında kalmadığını, yüzde 160’dan çok daha yüksek zamlar aldığını anlattı.

Enflasyonun yüzde 160 arttığına inanırsak, Erdoğan haklıydı ve örneğin 31 Aralık 2002’de 226 TL olan asgari ücret, bugün 804 TL’ydi ve artış yüzde 355’di. Yani fiyatların arttığından iki kat fazla artmıştı asgari ücretlinin maaşı…

HALKIN ENFLASYONU BAŞKA, ERDOĞAN’INKİ BAŞKA

Peki, enflasyonun 11 yılda yüzde 160 arttığı gerçek mi?

Erdoğan’ın rakamcılarına göre evet. Zira 11 yıldır sepete gerçek ürünler yerine, örneğin kışın güneş yağı, yazın mont koyarak, enflasyonu düşük gösteriyorlar.

Oysa halkın gerçek enflasyonu temel ürünlerde, pazarda, benzin istasyonunda şekillenir. Gelin yazıyı çok rakama boğmadan gerçek enflasyona kısaca bir göz atalım:

4 Kasım 2002’de benzinin litresi 1,68 TL’di. Bugün 5 TL sınırında. Yani benzin 11 yılda yüz 300 arttı!

Ekmek 2002’de 0,15 TL’ydi. Bugün 1 TL. 11 yılda ekmek yüzde 666 arttı!

2002’de çeyrek altın 23.50 TL’ydi, bugün 141 TL. Yani 11 yılda yüzde 600 arttı!

Ya elektrik, su, doğalgaz? 11 yılı geçtik… Faturalarınız kontrol ettiğinizde göreceksiniz ki, iki yıl önceki faturaların bile artık iki katını ödemektesiniz.

Uzatmayalım: AKP’nin enflasyonu ile halkın enflasyonu birbirini tutmamaktadır.

ERDOĞAN’IN ÇAY-SİMİT HESABI DA YANLIŞ

Gelelim Erdoğan’ın çaresizlikten artık nelerle gurur duyduğuna…

Erdoğan prompter’sız olarak TBMM kürsüsünden önceki akşam şöyle seslendi: “Çay ve simit hesabını da hatırlatmak isterim. 2002’de, asgari ücret 184 liraydı. Beş kişilik bir aile, günde üç öğün çay ve simitle geçinse 270 liraya ihtiyaç vardı. Yani asgari ücret, çay ve simite yetmiyordu. Bugün bu hesabı yaptığınızda, asgari ücret 804 lira. Beş kişilik bir aile, üç öğün çay ve simit tüketse, ihtiyacı olan miktar 450 lira. 11 yıl önce asgari ücret, çay ve simite yetmezken bugün ise asgari ücretin yarısı buna yetiyor.”

Bir başbakanın, halkına üç öğün çay ve simit yedirebildiğiyle övünmesi, sanırım tarihte ilktir! Üstelik Erdoğan’ın hesabı yine yanlıştır. Erdoğan 450 TL’yi bulabilmek için çayı hesaba katmamış, simidi de 1 TL’den hesaplamıştır. Oysa Simit İstanbul’da 1,40 TL’dir. 0,50 TL de çay olduğunda, ailenin günlük üç öğün masrafı 28,5 TL, aylık ise 855 TL’dir. Yani asgari ücret, Erdoğan’ın isteğiyle üç çocuk yapmış beş kişilik bir ailenin çay ve simidine bile yetmemektedir!

Kaldı ki Erdoğan’ın övündüğü gibi yetse ne olur? Kira, ulaşım gibi en temel ihtiyaçlar ne olacak? Çay ve simitle yaşamak, yaşamak mıdır?

Elbette değildir! Neyse ki Erdoğan, “dört çocuk yap ve şekersiz çay iç” demeye başlamadan, Arslan Yol gereğini yapacaktır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
12 Aralık 2013

Reklamlar

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: