OKLARIN ÇOĞU AKP’YE Mİ, CEMAATE Mİ?

ABD’nin Erdoğan’ın üzerini çizdiği ve düğmeye bastığı gibi bir varsayımı kabul ettiğiniz anda, başlıktaki sorunun yanıtı bellidir: Oklar cemaate!

Bu varsayımın yanlışlığı bir yana, kabulü iki nedenle AKP’ye yarar: Birincisi okları cemaate göndermek Erdoğan’ı tahkim eder, ikincisi antiemperyalist olduğunuz için kendinizi ABD’ye karşı dolaylı olarak Erdoğan’ı savunurken bulursunuz!

DÜĞMEYE ABD DEĞİL HALK BASTI

Varsayım doğru değildir: ABD Erdoğan’ın üzerini “henüz” çizmemiştir ve düğmeye basan da o değildir! (Düğmeye 19 Mayıs 2012’den başlayarak önce öncüler sonra da geniş halk kesimleri basmıştır.)

Kaldı ki ABD’nin bir ülkeyi dizayn edebilecek bir düğmeye basacak kudreti yoktur. Olsa önce Irak’ta basar Maliki’den kurtulur, Suriye’de basar Esad’dan kurtulurdu.

Tersine ABD zayıfladığı için düşmanından da uydusundan da istediği anda kurtulamamaktadır. Hatta merkez olarak ABD zayıfladığı için, AKP-Cemaat çatışmasında görüldüğü gibi, bugün uyduları savrulmakta, yörüngeden sapmakta ve birbirine çarpmaktadır. (Asıl belirleyici etken ise Türkiye’de yükselen halk hareketidir.)

Kuşkusuz Washington Erdoğan’ın yerinde daha makul bir kişi görmek istemektedir. Ama Erdoğan’ın dayandığı bir toplumsal kesim ve oy tabanı oldukça Washington onunla çalışmak zorundadır. Nitekim Beyaz Saray o nedenle önce 30 Mart seçim sonuçlarını görmek istemektedir.

ERDOĞAN ASIL, CEMAAT İKİNCİL TEHDİTTİR

Dolayısıyla Türkiye’nin millicileri, ulusalcıları, Kemalistleri, solcuları, sosyalistleri için okların çoğunun gönderileceği adres cemaat değil, AKP’dir, Erdoğan’dır!

Erdoğan nasılsa yıkıldı, ABD’nin yerine hazırladığına okları gönderelim” demek, hem gerçek değildir, hem kazanacağınız bir savaşı bırakıp daha arkadaki bir cepheye savaşa koşmanız demektir, hem de bunun sonucu olarak kazanacağınız savaşı kaybetmeniz demektir.

Türkiye’nin milli ve yurtsever cephesi için Erdoğan asıl, cemaat ikincil tehdittir. İkisinin çarpışmasında okları esas olana göndermek, siyasi zorunluluktur!

Okları Erdoğan’a göndermek cemaati tahkim etmez ama okları cemaate göndermek Erdoğan’ı tahkim eder. Çünkü Erdoğan asıl tehdittir ve Erdoğan’ın zayıflaması, cemaati de zayıflatır. Erdoğan yıkılırken, o savaşın içinde cemaat de büyük güç kaybedecektir. Çünkü cemaate 11 yıldır güç katan Erdoğan’ın siyasi gücüdür.

ERDOĞAN ZAYIFLADIKÇA, SİLİVRİ DUVARLARI ÇATLAR

Peki, Erdoğan’a vurmak mı, yoksa cemaate vurmak mı Silivri’yi boşaltır?

Bu soruya yanıtı şu saptama üzerinden verebiliriz: Metin Feyzioğlu girişimi Silivri’nin etrafındaki telleri kesecek uzun makasın ağzı ise makasın kolları da daha önce birkaç kez Silivri’yi kuşatan ve barikatları yıkan öncülerdir!

Silivri zindanının ve Ergenekon davasının siyasi sorumlusu Erdoğan’dır, uygulayıcısı ise cemaattir. Erdoğan o davaya dayanarak Cumhuriyeti yıkmış ve devleti ele geçirmiştir; cemaat bu işteki özel görevi nedeniyle Emniyet ve Yargı’da erk olmakla ödüllendirilmiştir.

Dolayısıyla Silivri’yi boşaltmak için de okların çoğunun gönderileceği adres cemaat değil, Erdoğan’dır. Erdoğan zayıfladıkça cemaat de zayıflayacak ve Silivri duvarlarındaki çatlaklar derinleşecektir.

HALK HAREKETİNE DAYANMAK

Bugün düne göre Erdoğan da, AKP de, cemaat de daha zayıftır. Neden? Çünkü 19 Mayıs 2012’den beri öncüler ve halk ayaktadır.

Halk Hareketi yükseldiği için AKP ile cemaatin çelişmesi derinleşmekte ve birbirlerine düşmektedirler. Halk Hareketi yükseldiği ve o duvarlar daha önce kuşatıldığı için bugün Silivri’nin boşaltılması bir seçenek olarak belirmiştir. Halk Hareketi yükseldiği için ABD istediği dizaynı yapamamaktadır.

19 Mayıs 2012’yi atlayan, 13 Aralık ve 5 Ağustos Silivri kuşatmalarını yok sayan, 1 Haziran Ayaklanması’nı ve son olarak 10 Kasım’daki Arslanlı Yol’u esas almayan hiçbir tez, gerçekçi değildir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Ocak 2013

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: