İNTERNET GİTTİ, AK-NET GELDİ

AKP’nin ikinci internet paketi de TBMM’den geçti. “Güvenli internet” adıyla yaptığı ilk paketle kendisine muhalefet edilmesini engelleyemeyen AKP, şimdi kesin çözüme gidiyor: İnternet yerine AK-Net’i kuruyor!

Peki, Ak-Net nasıl çalışacak?

Öncelikle Erişim Sağlayıcılar Birliği, abonelerin internet trafiği bilgilerini 2 yıl boyunca kayıt altına alacak. Yani Türkiye’deki 34 milyon internet abonesinin internette hangi sitelere girdiği ya da akıllı telefonlarından hangi uygulamaları kullandığı tespit edilecek.

Kısacası AKP 34 milyonu adım adım izleyecek!

AK-NET’TE FİBER HIZDA SANSÜR VAR

Erdoğan “en büyük kulak” olmakla da yetinmeyecek ve “yargıyı” ortadan kaldırarak AK-Net’i işletecek.

Şöyle: AK-Net’te bir sitenin kapatılması için bir mahkeme kararına gerek olmayacak. Doğrudan Erdoğan’a bağlı TİB ve Ulaştırma Bakanlığı istediği siteyi hem de 4 saat içinde kapatabilecek!

AKP AK-Net’te yargıyı ortadan kaldırdı dedik ama eksik söyledik. Zira hükümet kendi lehine olan durumda yargıyı kaldırıp TİB ve Bakanlık üzerinden doğrudan sansür uygulayacak ama internet sitesinin sahiplerinin sansürü kaldırtabilmesinin yolu yargıdan geçecek.

Yani hükümetin engellediği içeriği ancak mahkemeler suçsuz bulursa, yasak kaldırılabilecek!

Özetle Erdoğan istediği siteyi 4 saatte kapatabilecek ama siz kapatılan o sitenin sahibi ya da kullanıcısı olarak bir mahkemeye başvuracaksınız, mahkeme konuyu inceleyecek, kapatılmayı haksız bulursa yasağı kaldırabilecek.

PAKETTEN HUKUK DEĞİL, FAŞİZM ÇIKTI

Ne kadar tanıdık değil mi?

AKP’nin ruhunu yansıtan bu uygulamayla Ergenekon davaları sırasında tanışmıştık. Normalde iddia makamı iddiasını ispatlamakla mükellefti, kişi suçu sabit olana kadar suçsuzdu…

Ama AKP’nin anormalinde iddia makamı sizi suçlar, siz suçsuzluğunuzu ispatlamak zorunda kalırdınız; suçunuzun sabit olmasına gerek kalmadan daha soruşturma aşamasında “suçlu” ilan edilirdiniz.

AKP şimdi bu ruhu sanal dünyada da uygulamaya kalkıyor.

Benzer ruhu özel görevli mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili son 22 maddelik pakette de gördük:

1) AKP kendi kurduğu özel görevli mahkemeleri kaldırırken bu mahkemelerin kaldırılma sürecindeki yarım kalan işlerini tamamlanmış sayıyor; böylece “yeniden yargılamayı” engelliyor.

2) “Hükmen tutuklu” gibi hukuk dışı bir kavrama sarılarak ”uzun tutukluluğu” upuzun hale getiriyor. 5 yıllık uzun tutukluluğa bir de +1 yıl ekliyor!

Yani AKP bu paketle kumpas ve tertip mağdurlarına karşı bir “demokratikleşme” sağlamamış, yakın gelecekte kendisinin karşılaşacağı davalara karşı önlem almış oluyor!

AKP’NİN “MİLLİ İRADE” MANİPÜLASYONU

Ortaya çıkan kasetler, yapılan itiraflar gösteriyor ki, 12 yıllık AKP iktidarı dönemi hayatın her alanında bir Erdoğan tahakkümü çabasıyla dolu. Habere ve internete yani gerçeğe engel olmaya çalışan bu zihniyetin, anketlerde manipülasyon yaptığı da ortaya çıktı.

Bilal Erdoğan, Fatih Saraç ve Fatih Altaylı arasında geçen ve MHP’nin üç puanını BDP’ye yazmayla neticelenen konuşmaları dinlemişsinizdir. (Acaba Öcalan Mart 2013 anketindeki bu AKP desteği karşılığında mı Haziran’da PKK’ye “Taksim’i ulusalcılara bırakmayın” diyerek Erdoğan’a can simidi attı?)

Kim bilir başka hangi anketlerde kimin oyunu kime yazdılar; anketleri şişirerek oylarınıza nasıl manipülasyon yaptılar. Kuşkusuz anketle oynayan, sandıkla da oynar. Bu durumda “demokrasi sandıktır” demeleri de, “milli irade” demeleri de büyük yalana dönüşür.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
8 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: