ÇİN’İN ASKERİ GÜCÜ ABD’Yİ NE ZAMAN YAKALAR?

Eskiden Washington’da en çok Çin ekonomisinin ABD ekonomisini ne zaman yakalayacağı problemi üzerinde durulurdu. Her seferinde iki gücün ekonomik büyüklüğünün eşitleneceği takvim erkene alınır, öngörüler güncellenirdi.

Netice makasın çok hızlı ve önlenemez şekilde daraldığı anlaşıldı ve ABD hızla Asya-Pasifik merkezli güvenlik doktrini inşa ederek Çin’i çevrelemeye soyundu.

Ancak Washington’da yeni soru şudur artık: Çin’in askeri gücü ABD’yi ne zaman yakalar?

ABD’NİN ASYA’DAKİ ÜSLERİ ÇİN’İN MENZİLİNDE

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Frank Kendall, ABD Kongresi’nde kendisine sorulan bu soruya şu çarpıcı yanıtı verdi: “Çin askeri modernizasyona çok büyük kaynak ayırıyor. Askeri alanda ABD’nin Çin’e karşı olan teknolojik üstünlüğünün 5 ile 10 yıllık süre kapsamında sona ereceğini söyleyebilirim.”

Pentagon endişesinde haklıdır. Zira Çin üst üste askeri hamleler yaparken, ABD ekonomik sorunlar nedeniyle örneğin şu projelerde geri adımlar atmaktadır: F-22 tipi yeni savaş uçağı üretiminde kısıtlamaya gidildi. F-35 projesi için yeterli kaynak bulunamıyor. Balistik füze tipi araç ve jetle çalışan atmosferik kruz füzesi dâhil hipersonik silahların yatırımında kısıntıya gidildi. ABD Deniz Kuvvetleri bünyesindeki “Geleceğin Savaş Sistemleri” programı tasfiye edildi.

Peki, bu süreçte Çin askeri anlamda neler yaptı? İşte bir kaçı:

1) Çin 9 Ocak’ta hipersonik füzesini başarıyla test etti.

2) Çin’in 8 bin km menzilli JL – 2 tipi balistik füzelerle donanmış yeni nükleer denizaltıları bu ay itibariyle okyanuslarda devriye görevine başladı. (ABD Deniz Kuvvetleri İstihbarat Dairesi’ne göre Pekin, Hawai ve Alaska ile ABD’nin Asya’daki tüm üslerini kendi kıyısından uzaklaşmadan vurabilecek kapasiteye sahip bu menzilden tatmin değil ve menzil modifikasyonu yapıyor.)

3) Son olarak F-22’nin muadili J-21’i üreten Çin, savunma çevrelerine göre sürpriz bir yeni projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor!

ÇİN ŞİMDİ DE DOĞU AKDENİZ’DE

Öte yandan Çin, Rusya’yla birlikte geçen ay Doğu Akdeniz’de ortak deniz tatbikatı yaparak açıkça ABD’ye Ortadoğu’da meydan okudu.

Rusya iki yıldır Doğu Akdeniz’de zaten ABD’yle rekabet ediyordu. ABD’den daha fazla sayıda savaş gemisini Suriye kıyıları başta olmak üzere Doğu Akdeniz’e yerleştiren Moskova, son olarak uçak gemisini de bölgeye getirerek ne kadar ileri gidebileceğini göstermişti.

Bu rekabet sonrasında ABD bölgedeki savaş gemisi sayısını azaltmıştı.

Washington şimdi, önce Çin-Rusya ortak deniz tatbikatı nedeniyle, sonra da İran’ın ABD kıyılarına kadar gelen savaş gemisine yanıt verebilme peşinde…

İşte Pentagon’un “George Bush uçak gemisinin” Ortadoğu’ya doğru yola çıktığını açıklaması bu hamlelere bir yanıt arayışı olarak değerlendiriliyor. ABD bu hamleyle ayrıca Suriye konusunda baskı yapabilme gücünü artırmak istiyor.

İNİSİYATİF PEKİN’DE

Ancak ABD’nin işi zor… Zira sadece Doğu Akdeniz’de değil, pek çok yerde Pekin’in hamlelerine yanıt üretebilmesi gerekiyor. Örneğin:

1) Çin, ABD’nin batmayan uçak gemisi olarak değerlendirdiği Tayvan’la 1949’daki devrimden sonra ilk defa üst düzey yönetim seviyesinde görüşmeye başladı.

2) Çin, Beyaz Saray’ın Çin’i çevrelemek üzere yığınak yaptığı ABD-Japonya-Güney Kore üçgenini hedef alan bazı askeri hamleler yaptı. Adalar sorununda bu üçgene karşı üstünlük kazandı.

3) Çin, ASEAN’la “2 fikir birliği, 7 işbirliği alanı” geliştirdi, ASEAN üyeleriyle tek tek ikili anlaşmalar yaptı ve ABD’nin hilalinde gedikler açtı.

4) Çin, Hindistan’a “denizden ipek yolu” projesi teklifi yaparak, Washington tarafından yarının esas rekabetinde ABD’nin dayanağı olacağı varsayılan bir bölgesel güce ortaklık önerdi.

Sizce tüm bu gelişmeler, Frank Kendall’in öngörüsünü doğrulamıyor mu?

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
18 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: