GLADYO EMNİYET’TEN MİT’E TAŞINIYOR

AKP’nin yeni yasa tasarısıyla; MİT’e operasyon yetkisi geliyor, sınır ötesi görev veriliyor, MİT İmralı’nın yasal ve resmi muhatabı yapılıyor, TİB dışında MİT de dinleme merkezi haline getiriliyor, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının arşivi MİT’e bağlanıyor…

POLİS DEVLETİNDEN MİT DETLETİNE

Ayrıntılarını dün Aydınlık’ta okuduğunuz bu yeni yasa tasarısı ile Erdoğan, polis devletini operasyonel-istihbarat devletine dönüştürüyor! Ya da daha doğru bir şekilde belirtirsek, Gladyo’nun siyasi merkezi, Gladyo’nun operasyonel ağırlık merkezini Emniyet’ten MİT’e taşıyor!

Peki, bu taşınma işi Gladyo’nun merkezine, yani ABD’ye rağmen mi yapılıyor? Gladyo’nun önemli bir parçası olan F tipi yapı ne olacak?

Geleceğiz ancak önce şu saptamaları yapalım: AKP, ABD desteğiyle hükümet oldu, Irak’taki ABD askerinin varlığına dayanarak silahlı kuvvetlere savaş açtı, AB’ye dayanarak kurumları ve devletin yapısını dönüştürdü, Ergenekon tertibine dayanarak milli kuvvetleri bir ölçüde tasfiye etti, kasetlere dayanarak muhalefeti biçimlendirdi, Açılıma ve İmralı’ya dayanarak üniter devleti zayıflattı…

Daha da genellersek, AKP 12 yılda Cumhuriyeti yıktı, milleti böldü, devleti teslim aldı. Tüm bu süreçte (sorunlu) hukuk devleti, polis devletine dönüştü! Görünen o ki, AKP şimdi de cemaatle çarpışmasına dayanarak, devleti yeniden biçimlendirecek ve polis devletini istihbarat devletine dönüştürecek!

OBAMA-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNİN ANLAMI

Artık gelelim aynı zamanda Gladyo içyapısında değişiklik anlamına gelen bu hamlenin ABD’yle ilişkisine…

En başından beri bu köşede ABD’nin Erdoğan’ı çizdiği ve yerine Gül-Gülen-Kılıçdaroğlu koalisyonu hazırladığı tezine karşı çıktık. Çünkü ABD güç erozyonuna uğruyordu, muktedir olmadığı için eskisi gibi düğmeye basarak her şeyi dizayn edemiyordu, Erdoğan’dan vazgeçebilmesi Erdoğan’ın yaşayacağı güç kaybının büyüklüğüne bağlıydı, bu nedenle 30 Mart’ı görmek istiyordu…

Obama ile Erdoğan’ın uzun zamandır telefonda konuşmaması ya da kimi ABD’lilerin Erdoğan karşıtı tutumu, Washington’un Erdoğan’ı çizdiği anlamına gelmiyordu. Zaten o Amerikalılar aslında Beyaz Saray’ı Erdoğan konusunda sessiz kaldığı için suçluyordu.

Nitekim Kıbrıs görüşmelerinin başlamasıyla önce Beyaz Saray Erdoğan’ı yazılı bir açıklamada övdü. Ardından Gül, inceden Erdoğan’a yanaştı. Önceki gün de Obama ile Erdoğan telefonda görüştü. Washington ve Ankara’nın yaptığı açıklamalara göre ikili Irak, Suriye, İran ve Kıbrıs konularında uzun uzun ve ortak perspektife vurgu yapa yapa görüşmüştü!

FBI BASKINLARININ MESAJI

17 Aralık operasyonunun aslında ABD’nin İran’a bir operasyonu olduğu tezi zaten en başından sorunluydu ama Washington’un cemaati kullanarak Erdoğan’ı hedef aldığı tezi bir ölçüde gerçekti ama daha çok terbiye etmeyi esas alıyordu. Nitekim 1999’da Öcalan’ı Türkiye’nin kucağına bomba gibi bırakan ve yerine yine 1999’da Fethullah Gülen’i ileride patlatmak üzere dizinin dibine alan Washington, enstrümanlarını birbirine karşı kullanarak daha da bağımlı, daha da kullanışlı hale getiriyordu!

Örneğin Gülen’in sınır dışı tehdidi anlamına gelen yeşil kart sorunu, anımsayacağınız gibi Graham Fuller’in şahitliği, Abramowitz’in referans mektubu ve CIA’nın doğrudan müdahalesi ile 2008’de çözülmüştü. Bu dava ile cemaatin Ergenekon tertiplerinde aldığı rol arasında önemli bir ilişki vardı!

Diğer yandan 17 Aralık operasyonu sürecinde cemaatin bazı okullarına yapılan FBI baskınları ve cemaat karşıtı protestolara engel olmaması da araçların araçlık değerine katma değer kazandırma müdahalesiydi!

MİT’E KÜRDİSTAN GÖREVİ

Gladyo’da, ABD’nin ihtiyaçlarını esas almayan bir yeniden yapılanmaya izin verilmez. Peki, bugünün acil ihtiyacı ne?

ABD, Asya-Pasifik merkezli bir güvenlik doktrin inşa ettiği için Ortadoğu’daki işlerini müttefiklerine bıraktı. Ana iş Kürdistan merkezli yeni bir Ortadoğu inşasıdır; Ermeni meselesi, Kıbrıs meselesi asıl işi besleyen alt işlerdir.

İşte Gladyo bu ihtiyaca göre yeniden biçimleniyor: MİT’e Öcalan’ı bölgede kullanma ve Kürdistan görevi veriliyor!

Erdoğan’ın son iki ayda AB Açılımı yapması, Kıbrıs görüşmelerini kabul etmesi ve Kürt Açılımı’nı Özerklik Açılımı’na çevirmeyi onaylaması da 17 Aralık operasyonunun neden yapıldığını anlatıyor!

Ancak asıl gerçeği değiştirmiyor. Tüm bunlar yenilen kuvvetlerin, yani ABD’nin ve taşeronlarının savunmadaki ataklarıdır ve gerçekleşmeyecektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
21 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: