MİT YASASI VE PARİS CİNAYETİ

Kimi MİT yetkililerinin açıklamalarından biliyoruz ki, MİT eskiden de suç işlerdi. Örneğin son olarak eski MİT’çi Mehmet Eymür “biz de ülke dışına illegal silah taşırdık” dedi (Artı 1 TV, 21 Şubat 2014).

İşte AKP’nin yeni MİT yasa teklifi, MİT’in bu illegal ilişkilerine yasal güvence kazandırma girişimidir.

Nitekim AKP’li vekillere yasanın neden ihtiyaç olduğunu anlatan müsteşar yardımcısı ve müşavirlerden oluşan MİT heyeti buna işaret ediyor: “Bu yetkiler ABD’dekinin 10’da biri bile değil. Pakistan’dan adamı (Usame Bin Ladin) aldılar. İmha ettiler. Okyanusa attılar. Bunu sadece ABD Başkanı’nın yazılı talimatına dayalı olarak yaptılar.” (radikal.com.tr, 22 Şubat 2014)

Eskiden MİT içinde CIA kliği olurdu… MİT heyetinin bu açıklamasından anlıyoruz ki, MİT şimdi “küçük CIA” olmak istiyor!

Peki, MİT neden “küçük CIA” olmak istiyor? MİT neden operasyonel görev yetkisi istiyor? MİT neden sınır ötesi görev yapabilmeyi istiyor? MİT’e neden Öcalan’ın resmi muhatabı rolü veriliyor? MİT Suriye’ye sevk ettiği TIR’ların içine neden yasal perde örtülmesini istiyor? Erdoğan neden MİT’e “patron” olmak istiyor?

PARİS CİNAYETİNİN ANLAMI

Gelin bu soruları bir kenara bırakalım ve MİT’in rolünün bulunduğu iddia edilen Paris cinayeti konusuna gidelim…

Israrla vurguluyoruz: Paris cinayeti birincisi ABD’nin AKP ve PKK ile ilişkisinin, ikincisi AKP ile PKK ilişkisinin, üçüncüsü MİT ile KCK ilişkisinin ve bunların sonucunda ortaya çıkan Açılımların, Oslo mutabakatlarının, özerklik anlaşmalarının en önemli düğüm noktalarından biridir.

Paris cinayeti ABD’nin Erdoğan’ı, Hakan Fidan’ı ve Öcalan’ı Ortadoğu’da nasıl kullandığını, Öcalan’dan alınan biat mektubuyla PKK’ye Suriye görevinin nasıl verildiğini, MİT’in Kürt Koridoru planındaki yani Suriye’deki rolünü, silah bırakma ve geri çekilme aldatmacası içinde PKK’nin nasıl güçlendirildiğini ve bölgede nasıl otorite yapıldığını açıklamaktadır…

MİT-İMRALI ORTAK OPERASYONU MU?

Bu nedenle şu üç olguya dikkatinizi çekmek istiyoruz:

1) Fransa, Paris cinayetini aydınlatmıyor. MİT, zanlı Ömer Güney’le ilişkisini ortaya koyan belgeleri yalanlayamıyor. Öcalan, cinayeti “paralel yapının Erdoğan’a darbe girişimiyle” açıklamaya çalışıyor. PKK üst yönetimi bu cinayetin üzerine gitmiyor.

2) Ömer Güney’in Paris cinayeti talimatını MİT’ten aldığına işaret eden telefon görüşmesi yalanlanmadı. MİT-Ömer Güney irtibatına dair belge yalanlanmadı, nasıl sızdığına dair soruşturma başlatıldı. Son olarak da Ömer Güney’in aradığı telefonlardan biri MİT Erzurum Bölge Başkanlığı çıktı.

3) Sakine Cansız’ın Açılım politikası konusunda kimi itirazlarının bulunduğu hep yazıldı. İşte burada Murat Karayılan’ın şu açıklaması önem kazanmaktadır. Karayılan, Kandil’e giden Independent gazetesinden Richard Hall’a Açılım sürecine PKK liderliğinin destek verdiğini söylüyor ama şu notu da düşüyor: “Ancak PKK çok büyük bir örgüt. Orta düzey kadrolarında herkesin aynı şeyi hissettiğini söyleyemeyiz. Arkadaşlarımızı iknada sorunla karşılaşıyoruz.” (independent.co.uk, 1 Şubat 2014).

ERDOĞAN’IN BÖLGE GÖREVLERİ

Peki, tüm bunlar ne anlamı geliyor?

Önceki gün belirttik: MİT yasa teklifi Gladyo’nun operasyonel ağırlık merkezini Emniyet’ten MİT’e taşımaktır ve MİT’e Kürt Koridoru görevi verilmesidir.

Bu yasa teklifini Paris cinayetinden, Suriye’ye silah taşıdığı iddia edilen TIR’ların varlığından, PYD lideri Salih Müslim’le yapılan görüşmelerden, Öcalan’ın PYD’ye “Suriye’de özerklik ilan edin” görevi vermesinden ve 30 Mart sonrası PKK’nin Türkiye’de özerklik ilanına hazırlanmasından ayrı düşünmek ülke adına büyük gaflet olacaktır!

Önce Jandarmanın elini bağlayıp dinleme yetkilerini Emniyet ve MİT’e devreden, şimdi de Emniyet’i aradan çıkarıp MİT’i esas kuvvet haline getiren Erdoğan, hem içeride hem de dışarıda Türkiye’nin başını yakacak işlere imza atmaya çalışıyor. 17 Aralık operasyonu aslında bu görevlerin bir sopasıydı. ABD cemaati kullanarak AKP’yi terbiye etti.

30 Mart bir yönüyle bu girişimlere engel olmaktır artık. Haziran’da başarıldı, şimdi yine başarılır…

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Şubat 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: