TÜRKİYE YENİDEN İNŞA SÜRECİNDE

Bu satırları yazdığımızda sandıklar henüz kapanmamıştı. O nedenle seçim sonuçlarına dayanan bir yorum yapmayacağız, ama sandık sonuçlarına bağlı olmayan kimi sonuçlara önemle dikkat çekeceğiz:

ARTIK AKP İKTİDARI YOK

Sandıktan ne çıkarca çıksın, yüzdeler ne olursa olsun, artık bir AKP iktidarından söz etmek mümkün olmayacaktır.

Elbette bunu “ABD AKP’den desteğini çekti” anlamında söylemiyorum. O konuda başından beri savunduğum hep şu oldu: “ABD Erdoğan’ı çizmedi, 30 Mart’a göre karar verecek; oylar önemli oranda düşmezse Washington yola Erdoğan ile devam edecek.”

Ancak…

“AKP iktidarından söz edilmeyecek” derken ABD’ye değil, Türkiye’ye bakarak bir değerlendirme yapıyoruz. Orada da gördüğümüz tablo şu:

1) Haziran Halk Hareketi ile birlikte AKP iktidarı çözüldü. Erdoğan 9 aydır fiilen iktidar değil. Bu iktidar boşluğunu hayatımızın her alanında somut görüyoruz.

2) Erdoğan’ın konutundan Davutoğlu’nun bakanlık makamına kadar her yer böcek dolu, her yer dinleniyor… Bu tablo iradesizliğe işaret etmektedir.

3) Devlet kurumları eşgüdümü kaybetti, ayrıca kurumsal erozyon yaşanıyor. Yargı ve emniyet başta olmak üzere pek çok kurum yapısal olarak darmadağın.

4) Başbakan’ın yasakladığı twittere Cumhurbaşkanı’nın gizli yollarla girmesi, devlet ciddiyetinin ortadan kalktığına işaret etmektedir.

HALK İRADE KULLANIYOR

Haziran Halk Hareketi’nden bu yana Türkiye’de önemli bir değişiklik yaşandı: Halkın etkili bir bölümü, özellikle gençler irade kullanıyor!

Halk iradesini “yasakları” çiğneyerek, AKP’nin gerçeği gizleme çabalarına engel olarak, korkmayarak, cesaretle gerçeği haykırarak kullanıyor.

Örneğin, AKP yolsuzluk içeren ses kayıtlarını yasakladığında gençler o kaydı cep telefonlarına yüklüyor ve cesaretle toplu taşıma araçlarında kitleye dinletiyor.

Örneğin, AKP twitteri yasaklayarak kimi gerçekleri örtmeye çalıştığında, gençler o yasağı açıktan çiğniyor ve korkusuzca gerçeği paylaşıyor.

SANDIK HER ŞEY DEĞİL!

Kuşkusuz bu irade sandığa tam olarak hemen yansımaz, ancak bir eğilimi mutlaka işaret eder.

Kaldı ki sandık da her şey değildir.

Nitekim Türk milleti sandığın her şey olmadığını, tek belirleyen olmadığını geride kalan bir yılda fazlasıyla gösterdi.

O nedenle AKP artık sandık fetişizmi yapıyor. Erdoğan o nedenle sandıkta aklanmayı, yolsuzlukları o nedenle sandıkta beraat ettirmeyi arzuluyor.

Ancak bu demokrasiye de aykırıdır, halkın devrim ihtiyacına da…

DEVRİM ZORUNLULUĞU

Geldiğimiz noktada önemli olan asıl gerçek artık şudur: Halkın değişim ve yenilik isteği, devrim ihtiyacı!

Artık o ihtiyaca göre hayat şekillenmekte ve o ihtiyaca göre siyaset kendisine yatak aramaktadır. Çünkü Kemalist Devrim’i tamamlama zorunluluğu, Türkiye’nin varlık yokluk sorunudur!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
31 Mart 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: