AKP’NİN AYRILIKÇI KART OLMA DEĞERİ

İki gündür uyarıyoruz: ABD Suriye’den sonra Ukrayna’da da Türkiye’yi taşeron olarak kullanmak istiyor…

AKP hükümeti hem Montrö’yü delip ABD’ye boğazları açması için, hem de yüzde 10 nüfusa sahip Kırım Tatarları üzerinden Rusya’yı rahatsız etmek için Washington’a lazım…

Aydınlık’ın üç gün önce yaptığı “Kırım’da MİT parmağı” haberi bu bakımdan oldukça önemli.

Haberde, Aydınlık’a konuşan kaynaklar, “ABD’nin talebi doğrultusunda Türkiye’de bir ekibin Ukrayna’ya gittiğini ve Kırım Türklerini Rusya’ya karşı MİT’in kışkırttığını” belirtmişlerdi…

ÇİN’DEKİ KIŞKIRTICI SALDIRININ ZAMANLAMASI

Çin-Rusya ortaklığının ABD’ye karşı Suriye’de başarı kazandığı koşullarda Batı’nın Ukrayna’yı karıştırması gibi Çin’de palalı saldırganların tren istasyonunda insanlara saldırıp 29 kişiyi öldürmesi ve 100’den fazla kişiyi yaralaması da oldukça çarpıcı bir gelişmedir.

Ülkemiz açısından kritik olan ise olaydan sonra ortaya çıkan şu delillerdir:

1) Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın saptamasına göre, saldırıyı düzenleyen ve 6 erkek ile 2 kadından oluşan ekibin lideri Abdürehim Kurban.

2) Saldırganların üzerlerinde “Doğu Türkistan” amblem ve bayraklarına rastlandı.

3) Saldırının yapıldığı Yunnan Bölgesi, Sincian’dan yüzlerce kilometre uzaklıkta!

Bir aracın Tiannenman Meydanı’ndaki kalabalığın içine dalıp 5 kişiyi öldürmesinden sonra gelen bu saldırı, düzenleyen merkezin, kışkırtıcı eylemleri Sincian dışında da yaygınlaştırmak istediğini gösteriyor.

ÇİN-TÜRKİYE İLİŞKİSİNE BOMBA

Sincian-Uygur Özerk Bölgesi’ni Çin’in zayıf karnı olarak gören ABD’nin bu ülkede ayrılıkçı “Doğu Türkistan” örgütüne CIA kanalıyla her türlü desteği verdiği biliniyor. Washington’un Türk hükümetleri ve MİT üzerinden de bu ayrılıkçı örgütleri yıllardır yönlendirdiği biliniyor.

Ancak bugün soru şudur: Son saldırının hedefi esas olarak Çin midir, yoksa Çin-Türkiye ilişkisi midir? Kuşkusuz ikisi birdendir; stratejik olarak Çin, taktik olarak da Çin-Türkiye ilişkisidir.

Çin’deki kışkırtma, ABD’nin hem Türkiye’yi Suriye’den sonra Ukrayna’da da Rusya’nın üzerine sürmesiyle, hem de Çin’in Ukrayna konusunda Rusya’ya verdiği destekle bağlantılıdır.

Çünkü AKP hükümeti ABD’nin hem silahıdır, hem de büyük devletlere karşı kullanacağı bir barikattır.

Çünkü 62 yıl önce NATO’ya bağlanan Türkiye ABD’nin hem bölgede değerlendirdiği “müttefiki” ama hem de esas olarak hedefidir! Çünkü ABD’nin bölgeye dair stratejik planının merkezinde “Büyük Kürdistan” vardır ve bu da Türkiye’nin son tahlilde bölünmesi demektir!

EMPERYALİZM, HER TÜRLÜ AYRILIKÇILIĞIN ARKASINDADIR

ABD’nin kaşıdığı Çin’in ayrılıkçı “Doğu Türkistan” sorunu ile yine ABD’nin Türkiye’de kaşıdığı ayrılıkçı “Kürdistan” sorunu, İran’da kaşıdığı ayrılıkçı Azerbaycan sorunu, Rusya’da kaşıdığı ayrılıkçı Çeçenistan sorunu arasında gerçekte bir fark yoktur.

ABD, etnik meseleleri kaşıyarak ve kışkırtarak kısa vadede o ülkenin enerjisini boşa harcatmayı, uzun vadede de bölerek zayıflatmayı ve bağımlı hale getirmeyi hedefliyor.

Sorunun etnik kaynağı olması da maalesef emperyalist çıkarlara gözleri bir ölçüde kapatıyor. Kıbrıs’ta Türklük kaygısı olmayanların ve Denktaş’a darbe yaparak KKTC’yi ABD ve AB’nin çıkarlarına sunanların, konu Çin, Rusya ve İran’daki ayrılıkçılık olunca Türklüğü anımsaması, Uygurlara, Çeçenlere, Tatarlara destek nutukları atması, hepimiz için öğretici olmalıdır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Mart 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: