ABD’NİN ÖZERKLİK VE KALKIŞMA SENARYOSU

Kapıdaki ciddi bir tehlike girişimine dikkat çekmek için soruyoruz: Türkiye nasıl bölünür? Son tahlilde iç savaşla, Türk-Kürt çatışmasıyla…

Mustafa Kemal’in ırka dayanmayan millet anlayışının olumlu bir yansıması olarak Türkiye, 30 yıldır bu tehlikeyi yakın hissetmedi. Asker cenazeleri bile gelirken, kimse Kürt komşusuna düşmanlık beslemedi. Türkiye’nin sağduyulu halkı hep “PKK başka, Kürt başka” dedi…

Mutlaka geride kalan 30 yıl içinde bazı istisnalar oldu ama yukarıda özetlediğimiz gerçeği değiştiremedi. Terörün en yoğun olduğu o yıllarda emperyalizm, kuşkusuz önemli kazanımlar elde etti ama Türkiye’de Türk ve Kürt’ü ayrıştıramadı.

Ancak ABD terörle başaramadığını, AKP’ye uygulattığı Kürt Açılımı ile başardı: Türk ve Kürt’ü önemli oranda ayrıştırdı!

PKK, devletin Kürtlere geç verdiği demokratik hakları, Erdoğan-Öcalan ortaklığının yarattığı “Türk karşıtı” iklimde, sürekli ayrışmanın silahına dönüştürdü! Anadilde eğitim meselesi işte bunun son halkasıdır. 

HDP MERKEZLİ KIŞKIRTMANIN HEDEFLERİ

Tüm bunları şu nedenle anlattık: Urla’dan sonra Aksaray’da da HDP’nin merkezinde olduğu tehlikeli bir gerginlik yaşandı. Bir de arada çabuk sönümlenen Adana olayları var.

Urla’daki olayların perde arkasını aralamaya çalıştığımız yazımızda, HDP üzerinden şu hedeflerin gerçekleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekmiştik:

1) Türk’ü Diyarbakır’a, Kürt’ü de İzmir’e sokturmamak…

2) Türk-Kürt çatışmasını kaşımak…

3) Özerklik için kalkışmaya gerekçe yaratmak…

Önce Adana’da, sonra Aksaray’da benzer türden gerginliklerin yaşanması kapımızda ciddi bir tehlike olduğunu artık somutlamaktadır.

Kuşkusuz her üç gerginlik de HDP seçim bürolarına tepki gösterilmesiyle başlıyor. Ancak bu gerçek bizi yanıltmasın. Gladyo böyle durumlarda her iki tarafı da kullanır; tepki gösterenin de tepki gösterilenin de içine sızar.

PKK ÖZERLİK DEDİKÇE, TEPKİ YÜKSELECEKTİR

Burada sorunu çözümleyebilmemizi sağlayacak iki önemli nokta vardır.

1) HDP’nin mimarı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dır. Fidan bu projeyi Öcalan’a, Öcalan da BDP heyetine iletmiş ve sonuçta önemli itirazlara rağmen Doğu’da BDP, Batı’da HDP ile seçime girilmesine karar verilmiştir.

MİT’in HDP planının ayrıntılarını daha önce birkaç kez uzun uzun yazdığımız için şimdi üzerinde durmayacağız ama geçerken şu gerçeği vurgulayalım. Sadece KCK’de değil, HDP içinde de önemli oranda MİT elemanı mevcuttur!

2) BDP özerklik dedikçe, ayrışmaya vurgu yaptıkça, “500 bin kişi ölür” diye tehditler savurdukça halkın Batı’da HDP seçim bürolarına tepkisi artacaktır.

Kışkırtmanın karargâhı karşılıklı tepkilere dayanarak, tepkileri daha da büyütmeye çalışacaktır. 

ABD: KÜRTLERİN SESİ YÜKSELMELİ

İzmir, Adana ve Aksaray illerimizin bu tehlikeli gerginliğe sahne olması da çarpıcıdır. İzmir ulusalcıdır, Adana ve Aksaray’da ise önemli bir MHP tabanı vardır.

Bakın bu gerçekleri, güvenlik çevrelerinde konuşulan kimi seçim senaryolarıyla birlikte okumakta büyük yarar var. Ne diyor bazıları? Seçimlerden BDP ve MHP büyüyerek çıkacak!

Bu bir saptama mıdır, yoksa PKK’nin “seçimden sonra özerkliği inşa edeceğiz” söylemini besleyecek türden bir güdümleme midir?

Burada duralım ve Adana ikinci Konsolosu Saxton Ruiz ve ABD Ankara Büyükelçiliği iç politika bölümü görevlisi Adam K. Cardwell’in güneydoğu gezilerine bakalım. Ruiz Batman’da şöyle diyor: “Süreci destekliyoruz. 30 Mart yerel seçimlerinde BDP’ye daha fazla oy, kuşkusuz Kürtlerin sesini daha da yükseltir ve güçlendirir.”

ABD’nin “Kürtlerin sesinin yükselmesinden” kastı, açık ki PKK’nin kalkışmasıdır!

AKP, PKK’DEN DAHA BÜYÜK TEHDİT

Bu nedenle şu soruyu sormalıyız: Özerklik nasıl inşa edilir? Türk-Kürt çatışması çıkararak, İzmir’e Kürt’ü, Diyarbakır’a Türk’ü sokturmayarak, MHP’yi ve BDP’yi büyütüp birbirinin üzerine sürerek…

Peki, Türkiye’nin birliği nasıl sağlanır? Önce AKP’yi yıkarak ve yerine milli bir hükümet kurarak! Zira bölünmeye sağlayabileceği etki bakımından AKP, PKK’den daha büyük tehdittir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Mart 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: