AKP-CEMAAT ÇATIŞMASI PKK’Yİ BÖLDÜ

Öcalan’a göre MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın KCK davasına dâhil edilerek tutuklanmaya çalışıldığı 7 Şubat operasyonunu da, 17 Aralık “yolsuzluk” operasyonu da aslında Erdoğan’a yönelik bir darbe girişimidir ve hedefi Kürt Açılımı’dır, “çözüm” sürecidir!

Öcalan bu tezi pek çok kez dile getirdi hatta her seferinde daha da somutlaştırdı: Önce “Hakan Fidan’a sahip çıkmak lazım” dedi, Gezi’de PKK’ye “Taksim’i ulusalcılara bırakmayın” diyerek Erdoğan’a can simidi attı, en sonunda da 17 Aralık sonrasında açıkça Erdoğan’dan yana tavır koydu, “ateşe benzin dökmeyiz” diyerek AKP’yi rahatlattı.

Kuşkusuz şaşırmamıştık. Zira ABD’nin Kürt Açılımı’nı Erdoğan ile Öcalan birlikte uyguluyordu, ortaklardı. Hakan Fidan da o müzakereleri Erdoğan adına yürüten ve PKK’yle masaya oturan kişiydi.

ÖCALAN BAŞKA BAYIK BAŞKA DİYOR

Öcalan’ın bu açıklamaları PKK içinde sıkıntı yarattı. PKK yöneticilerinin bir bölümü AKP ile Cemaat çatışmasında açıkça AKP’den yana tutum almanın siyaseten sorunlu olduğunu düşünerek, Öcalan’ın açıklamalarına “müdahale” etti.

Örneğin KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık’ın Vatan gazetesinden Ruşen Çakır’la yaptığı iki gün süren söyleşi tam bu süreçte, 2-3 Şubat 2014’te geldi…

Ruşen Çakır kendi internet sitesinde tam metnini yayımladığı söyleşide şöyle soruyordu: “Öcalan’ın darbe tespiti ve hükümetten yana olması bir tereddüt yarattı mı sizde?

Bayık’ın yanıtı Öcalan’ı düzeltme hedefliydi: “Önder Apo öyle hükümetten yana bir tavır filan belirlemiş değil. Öyle yansıtılıyor ama doğru değil.”

Oysa BDP heyetleri üzerinden Öcalan’ın yaptığı açıklamalar, AKP’ye tam destek verdiğini açıkça ortaya koyuyordu!

Söyleşinin bütününde ise ortaya şu tablo çıkıyordu: Kürtlere baskı, KCK operasyonları, Oslo mutabakatının sızdırılması, Uludere bombalaması, Paris cinayeti gibi sorunlu konular AKP ile Cemaatin ortak sorumluluğundaydı. Cemil Bayık’a göre birlikte yapmışlardı!

Oysa Öcalan, tüm bu sorunlu konuları cemaatin operasyonu olarak görüyor ve çözüm sürecini hedef alan, AKP’ye darbe girişimi olarak niteliyordu.

Yani Bayık ile Öcalan en temel konularda ayrı düşmüşlerdi. Hatta Bayık o söyleşide, Öcalan’ın Leyla Zana üzerinden Barzani ile temas aramasına bile karşı çıkıyordu.

KALKAN: ‘KCK DAVASI, AKP’NİN KÜRT DARBESİDİR’

Öcalan ile Cemil Bayık bu en temel konularda ayrı düşmüşken, bir diğer PKK lideri Duran Kalkan da önceki gün konuştu ve Öcalan ile Bayık’tan farklı bir tutum sergileyerek, sorunlu konularda AKP’yi işaret etti!

Öcalan’a göre Cemaat Hakan Fidan’ı KCK davasına dâhil ederek tutuklamaya çalışmış, Erdoğan’a darbe girişiminde bulunmuştu. Cemaat’in KCK operasyonu, çözümü baltalamak içindi.

Ancak Duran Kalkan tersini söylüyordu. Kalkan AKP’nin yerel seçimler sonrasında Kürt siyasetini tümden silebilmek için KCK operasyonu başlattığını savunuyordu. Operasyonu Başbuğ-Erdoğan ortaklığının bir sonucu olarak yorumluyordu: “Düpedüz 2009 yerel seçimlerinin ardından AKP ile Genelkurmay birleşip 14 Nisan siyasi soykırım operasyonlarını başlattılar. 13 Nisan günü dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Harp Okulu’nda AKP’nin daha sonra uyguladığı programı iki buçuk saat anlattı. AKP 14 Nisan’da onu uygulamak üzere Kürdistan’da sıkıyönetim ilan etti. DTP’yi kapatma sürecini başlattı. Milletvekillerini görevden aldı, belediye başkanlarını tutuklattı. On binden fazla Kürt siyasetçinin tutuklandığı süreci başlattı. Aslında bu darbeydi. AKP’nin Kürt darbesiydi.” (ANF, 14 Mart 2014)

ENSTRUMANLAR ÇARPIŞIYOR, AYRIŞIYOR

Artık tablo şu şekildedir:

1) Öcalan’a göre Kürt Açılımı’na karşı olan Cemaat darbe yaptı, AKP desteklenmeli.

2) Cemil Bayık’a göre Kürt karşıtlığında AKP ve Cemaat ortak.

3) Duran Kalkan’a göre Kürt darbesini yapan aslında AKP’dir.

Peki, bu durum ne anlama geliyor?

ABD zayıfladıkça Gladyo içi çarpışmalar yaşanıyor, AKP ile Cemaat yörüngeden çıkıp çarpışıyor. ABD’nin enstrümanları hem birbirleriyle karşı karşıya geliyor, hem de kendi içlerinde ayrışıyor.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
16 Mart 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: