MİLLET BAŞBAKANA NEDEN KÜFREDİYOR?

Tayyip Erdoğan konvoyla İzmir’e giriyor, bir kadın balkonundan tepki gösteriyor. Erdoğan konvoyu durdurup korumalarına balkonu işaret ediyor. Korumalar evi basıyor, kadın gözaltına alınıyor.

Evin hangi hukukla basıldığını, korumaların yetkisinin olup olmadığını bir kenara bırakalım ve devam edelim.

Erdoğan İzmirli kadının evini bastırmakla yetinmiyor, mitingde de saydırıyor: “Bugün gelirken bir bayan balkonda, yanında herhalde kocasıydı, beyiydi. Oradan eliyle öyle çirkin bir hareket yapıyor ki… Ülkenin Başbakan’ı oradan geçiyor, sen elinle kolunla o hareketi yapıyorsun. Sen bir bayansın ya, sen bir kadınsın ya… Sen, bu ülkenin Başbakan’ı buradan geçerken, o kol hareketini nasıl yaparsın? Yani bunu, bir erkek yapsa, akıl erer de, ki o dahi yapamaz, bir bayanın bunu yapmasını ben anlayamıyorum.”

Erdoğan’ın sözleri arasına sızan muhafazakâr anlayışı da yine bir kenara bırakalım ve Erdoğan’ın bıraktığı yerden devam edelim:

Erdoğan, birinin kendisine el kol hareketi yapmasını, küfretmesini neden anlamıyor? Biz anlatalım.

Kuşkusuz İzmirli kadının değil başbakana,  herhangi birine el kol hareketi yapmasına kategorik olarak karşıyız. Bunun tartışılacak bir yanı yok.

Ama sorun böylesi kategorik yaklaşımların çok ötesindedir ve en başta sorunun muhatabı olan Erdoğan’ın kafa yorması gereken bir meseledir. Bu ülkenin başbakanı kendine sormalı ve yanıt aramalıdır: “Millet bana neden küfrediyor?”

Erdoğan’a yardımcı olması için ipuçları verelim:

1) O kadının İzmir’ine “gavur” diyorsunuz, haliyle İzmirliye de diyorsunuz!

2) O kadının hemcinslerine sık sık ahlaksız göndermesi yapıyorsunuz. Oturduğunuz Dolmabahçe Sarayı’nın penceresinden vapurdan inenleri izlediğinizi, kıyafetlerinden rahatsız olduğunuzu söylüyorsunuz!

3) İzmir’de polis, başı açık ve eylemci genç kızları saçından tutarak sürükledi. O fotoğraf herkesin belleğinde. O polis sizin yarattığınız iklimden beslenerek yasadışı davranıyor. Nitekim bir türlü cezalandırılmıyor!

4) O kadının destek verdiği Gezi eylemlerine katılan herkesi çapulcu ilan ediyorsunuz, terörist diyorsunuz… Sizin verdiğiniz emirlerle şiddet uygulayan ve eylemci öldüren polise destan yazan kahraman polis muamelesi yapıyorsunuz, daha da şiddet göstermelerini teşvik ediyorsunuz.

5) En çok kadınlara müdahale ediyorsunuz. Kaç çocuk doğuracağını, nasıl doğuracağını belirlemeye kalkıyorsunuz. O kadının çocuğunu hangi okula göndermesi gerektiğini dikte ediyorsunuz.

6) Doğru olmadığı halde ısrarla Gezi eylemcilerinin Dolmabahçe Camisi’nde bira içtiğini iddia ediyorsunuz ve o muhafazakâr parti tabanınızı o gençlere karşı kışkırtıyorsunuz. Sizi yalanlayan Cami müezzinini iki defa sürüyorsunuz. O gençleri günlerce ekranlardan “dine hakaret etmekle” suçluyorsunuz.

7) Kabataş’ta bir grup eylemcinin bir yakınınızın gelinine ve altı aylık çocuğuna “neler neler yaptığını” söylüyorsunuz. Görüntüler sizi yalanlıyor ama siz ısrarla kışkırtmaya devam ediyorsunuz. O yalana dayanarak eylemcileri, muhalefeti, ahlaksız ilan ediyorsunuz!

8) Halkı hakla karşı kışkırtmakla yetinmiyor, komşunun tencere tava eylemi yapan komşusunu ihbar etmesini açıkça istiyorsunuz. Neyse ki sağduyulu halk sizi dinlemiyor!

9) Ses kayıtlarından öğrendik. İçişleri Bakanınız Muammer Güler, Gezi eylemcileriyle ilgili olarak, havuza dâhil ettiğiniz o işadamına şöyle diyor: “Abicim kim kalıyorsa kalsın, iki gün, kulaklarından tutar, geçmişini s.ker atarım onların hepsinin yani.”

10) Sadece bakanınız değil, havuza dâhil ettiğiniz bir başka işadamı da şöyle diyor: “Bu milletin a.ına koyacağız, sen merak etme.”

11) Bakanınız, işadamınız vatandaşa küfreder de Valiniz eksik kalır mı? O da kendisine tepki gösteren halka “gavat” diyebiliyor!

12) “İmam Hatip’ten terörist çıkmadı” diyerek, diğer okul mezunlarına topluca terörist diyorsunuz. Eylem yapan ODTÜ’lü öğrencilere sürekli hakaret ediyorsunuz.

13) Yazısını beğenmediğiniz köşe yazarını patronuna şikâyet ediyorsunuz, “tasmalısın” diyorsunuz, “batsın sizin gazeteciliğiniz” diye meydanlardan bağırıyorsunuz. Beğenmediğiniz manşetler olunca “o başlıkların altında kalacaksınız” diye tehdit ediyorsunuz.

14) Hoşunuza gitmeyen şeyler söyleyen işadamlarını açık açık tehdit ediyorsunuz; maliye, vergi diyorsunuz. Hatta meydanlarında “ondan alışveriş yapmayın” bile diyorsunuz.

15) Size biat etmeyeni düşman ilan ediyorsunuz. Dün birlikte çalıştığınız isimleri, bugün hain diye damgalıyorsunuz.

16) Açılımlarınızın üstündeki yaldız kazındığında Kürt, Alevi, Şii karşıtlığınız ortaya çıkıyor. Paralel yapıyı kötülerken ”Şia’dan bile beterler” diyorsunuz. Alevileri zaman zaman dinsiz ilan ediyorsunuz, muhalifinizi “Alevi” diyerek ötekileştiriyorsunuz.

17) Herkesin yaşam tarzına karışıyorsunuz. Elinizdeki yetkiyle beğenmediğiniz yaşam şartlarını daraltıyorsunuz. Alkol satış saati belirliyorsunuz. Alkol kullanan vatandaşa “zıkkımlan” diye sesleniyorsunuz.

Yaptıklarınıza bu köşe yetmiyor. Bitiriyoruz ve soruyoruz: Sizce bu millet neden size küfrediyor?

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
18 Mart 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: