İP-CHP YARIŞI

Hatay Samandağ’daki “Gericiliğe ve Teröre Karşı Dünya Gençliği Buluşuyor” sempozyumu sırasında kısmen seçim havasını da soludum.

Samandağ ile merkez ilçe Defne’den izlenimlerim şöyle:

DEFNE VE SAMANDAĞ

Her iki ilçede de seçime sanki iki parti giriyor gibi: İşçi Partisi ve CHP.

Diğer partilerden ise sadece MHP ve TKP’nin birkaç pankart, afiş ve duvar yazısına rastladım.

Samandağ ilçesinin girişinden çıkışına kadar ana cadde kesintisiz İP ve CHP bayraklarıyla dolu. Her iki ilçede gün boyu vızır vızır İP ve CHP seçim araçları dolaşıyor, propaganda yapıyor.

Yine her iki ilçede sık sık bu iki partinin seçim ofisine rastlanıyor.

Bu arada en çok dikkatimi çeken ise şu oldu:  Tayyip Erdoğan’ın geldiği günü saymazsak, Hatay’da AKP sanki seçime girmiyordu. Suriye’ye düşmanlık politikası AKP’yi burada çoktan sıfırlamıştı.

HATAY PERİNÇEK’İ BEKLİYOR

Defne’de İşçi Partisi’nin üç mahalle mitingine katıldım: Dursunlu, Harbiye, Armutlu…

İşçi Partisi, üç dört bin nüfuslu bu mahallelerin her birinde bine yakın vatandaşla miting yaptı. Yıllardır miting izlerim, buradaki coşkuya, buradaki heyecana çok az şahit oldum.

İşçi Partisi’nin Defne Belediye Başkanı adayı Cafer Özenir ile Samandağ Belediye Başkanı adayı Selim Kamacı olağanüst seviliyor ve ilgi topluyor.

Bu afmosfere bakarak iki iddiada bulunacağım:

1) Doğu Perinçek’in Defne ve Samandağ’da ayrı ayrı yapacağı mitingler İstanbul ve İzmir mitinglerinden kalabalık olacak.

2) İşçi Partisi her iki ilçede de belediye başkanlığını kazanacak.

Kaldı ki İP aslında buralarda çoktan iktidar olmuş!

ARMUTLU’DA DİRENİŞ İZLERİ

Sempozyuma katılan Iraklı, Suriyeli, Lübnanlı ve Venezuelalı dostlar da İşçi Partisi’nin Armutlu’daki mahalle mitingine katıldılar. Dostlarımız Türkiye-Suriye kardeşliği ve bölgesel barış için İşçi Partisi’ni desteklediklerini ilan ettiler.

Bu arada Iraklı, Suriyeli, Lübnanlı ve Venezuelalı dostlarımızla Haziran Halk Hareketi’ndeki direniş ruhuyla öne çıkan Armutlu mahallesini ziyaret ettik, çarpışmaların yaşandığı caddeyi baştan başa dolaştık, sokakların duvarlarında hala izleri olan o günleri hatırladık.

O süreçte zaman zaman Armutlu’ya gelen TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ile TGB Hatay İl Başkanı Ali Turna bizlere sokak sokak o kahramanca direniş günlerini aktardılar.

EL ZEYD’DEN ŞEHİTLERİMİZE FATİHA

Ali Turna, Haziran Ayaklaması’nin ilk şehidi Abdocan’ın, Abdullah Cömert’in düştüğü yere götürdü bizi. TGB orayı kamulaştırmış ve üyesi Abdocan’ın anısını yaşatmaya çalışıyor.

TGB, Abdocan şehit olduğunda elinde olan Türk Bayrağı’nı da, Berkin Elvan’ın almaya giderken vurulduğu ekmeği de zincirlediği o köşede, mumların arasında sergilemiş…

 

Başta ABD Başkanı Bush’a ayakkabı fırlatan Muntazer El Zeyd olmak üzere dostlarımız öldürüldüğü yerde Abdocan için Fatiha okudular.

 

Abdocan’ın şehit düştüğü sokağın ardından, Armutlu’nun bir diğer kahramanının, Ahmet Atakan’ın öldürüldüğü yere gittik. Sempozyumun ardından kurulan Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği’nin yedi kişilik Kurultay Koordinasyon Merkezi burada Ahmet Atakan için saygı duruşunda bulundu.

Mehmet Ali Güller

Aydınlık Gazetesi

25 Mart 2014

 

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: