ERDOĞAN’IN ŞİFRELERİ – 1

Erdoğan’ın ruh hali konusunda son dönemde çok şey yazıldı çizildi. Zira söylemleri, öfkesi, dün dediğinin bugün tersini söylemesi, açık bir yalanı inanarak savunması, hatta belki de o yalana inanmış olması haliyle tıp dünyasının ilgisini çekiyor.

Biz bugün Erdoğan’ın en temel siyaset konularında iki ucu da nasıl savunabildiğini ortaya koyacağız. Erdoğan’ın hem iç hem de dış politikada birbirini reddeden açıklamalarına mercek tutacağız.

Erdoğan’ın sürekli kendisiyle çelişmesi, aynı zamanda kendisine özgü bir siyaset tarzı yaratmış durumda. Bu tarzı ve Erdoğan’ın şifrelerini dikkatinize sunacağız; bugün iç, yarın da dış politika açısından…

OSLO’YU ÖNCE PKK SONRA CEMAAT SIZDIRDI

Erdoğan Kastamonu mitinginde şöyle dedi: “Oslo’da yapılan görüşmeleri yine bu Pensilvanya vasıtasıyla kamuoyuna sızdırdılar. Montajlayarak sızdırdılar.” (Ajanslar, 26 Mart 2014)

Oysa Erdoğan 27 Eylül 2012’de NTV’de katıldığı programda şöyle diyordu: “Bizim yaptığımız araştırmalardan, PKK tarafından sızdırıldığı çıkıyor.”

SEÇİMDEN ÖNCE İDAM, SONRA ORTAKLIK

Erdoğan, PKK ile özel temsilcisi Hakan Fidan aracılığıyla Oslo’da pazarlık yapıyor, İmralı mutabakatında ortaya çıktığı üzere Öcalan’ın taleplerini tek tek yerine getiriyor, hatta sözcüleri üzerinden Öcalan’ı “barış elçisi” ilan ediyor…

Ancak aynı Erdoğan her seçim öncesinde milliyetçi oyları alabilmek için Öcalan’ın neden idam edilmediğini sözde sorgulayıp duruyor.

ÖNCE MİLLİYETÇİLİKLE MÜCADELE, SONRA ÇANAKKALE!

Kürt Açılımı yaparken “her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım” diyen ve Türk demekten imtina eden Erdoğan, seçim takvimi yaklaştıkça alıştığımız üzere bayrak diyor, vatan diyor, Çanakkale diyor…

İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmayan kimi AKP yöneticileri, seçim öncesinde 10 kıta okuyor!

ERGENEKON’UN ÖNCE SAVCISI, SONRA MAĞDURU

Erdoğan, Ergenekon operasyonları başladığında “ben bu davanın savcısıyım” diyordu. İP yöneticileri, TSK kadroları dalga dalga tutuklanırken Erdoğan “ülkeyi darbecilerden temizliyoruz” diyordu.

Ancak Erdoğan 17 Aralık’tan sonra karşısındaki cepheyi daraltabilmek ve Genelkurmay’ı yanına çekmek için danışmanı aracılığıyla “orduya kumpas kuruldu” manevrasına soyundu. Ülkeyi biçimlendirmek ve rejimini inşa etmek için dayandığı Ergenekon tertiplerini Cemaat’in üzerine attı.

BAŞKASININ KASETİNE EVET, KENDİ KASETİNE HAYIR

Erdoğan şimdilerde “kasetli siyasete” itiraz edenler cephesinde… Cemaat’in kasetlerle şantaj yaptığını, siyaseti dizayn ettiğini söylüyor.

Oysa kasetler ilk ortaya çıktığında Erdoğan hiç rahatsız değildi, hatta bu kasetler en çok ona yaradı. Bu işten öyle keyif alıyordu ki, örneğin Baykal kasetini diline dolamasına özel hayat diyerek itiraz edenlere miting meydanlarından şöyle sesleniyordu: “Ne özeli? Kendi karısı mı ki özel olsun. Genel bu genel, genel ahlaksızlık.”

Erdoğan kendi kasetleri servis edilince, ettiği bu sözleri unuttu ve bu kez meydanlardan “kasetlerle CHP’yi, MHP’yi dizayn ettiler” diyerek bu partilerden kasetlere karşı mücadele etmesini istedi.

Ancak kaset işi kirliydi ve sahiplerini de döne döne vuruyordu. Fethullah Gülen’in de Erdoğan’ın da kasetleri yayınlandı. Hatta son olarak Erdoğan’ın Baykal kasetinin internete sızdırılması talimatını verdiği iddia edilen bir ses kaydı bile yayınlandı.

Anlayacağınız, kasetçilikte AKP ile Cemaat birlikte yarışıyordu!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
27 Mart 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: