DAVUTOĞLU ULUSAL GÜVENLİKTEN NE ANLIYOR?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile görüştü ve ardından görüşmenin içeriğiyle ilgili basını bilgilendirdi.

Davutoğlu, Füle’yle görüşmede gündeme gelen YouTube yasağının Türkiye’nin ulusal güvenliği nedeniyle alındığını açıkladı! (Hurriyet.com.tr, 2 Nisan 2014)

Dışişleri Bakanı’nın bu bahanesi haliyle mizaha yol açtı. Çünkü YouTube tüm dünyaya açıksa ve pek çok ülkenin vatandaşı oradaki görüntüleri izleyebiliyorsa fakat o görüntüler bir tek Türklere ulusal güvenlik gerekçesiyle kapalıysa, dost kimdi, düşman kimdi?

YASAK İÇİN ATATÜRK’E SIĞINDILAR

Bu tür yasakları uygulamakla sorumlu kurumun, yani TİB’in internet sitesinde YouTube yasağıyla ilgili yazılanlar da en az Davuoğlu’nun bahanesi kadar yaratıcydı!

TİB’in sitesindeki bilgiye göre YouTube, “Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar” gerekçesiyle kapatılmıştı! (Milliyet, 2 Nisan 2014)

Atatürk’e ayyaş diyenler, onu soykırımcı ilan edenler, kurduğu Cumhuriyeti adım adım ortadan kaldıranlar, altı temel ilkesinden milliyetçiliği ayakları altına alanlar, bir diğer ilkesi laikliğe karşı odak olmaktan hüküm giyenler yine ona sığınıyor, onu kendilerine maske yaparak yasaklara soyunuyordu.

Yani seçim öncesinde iki cümlesinden birine “Gazi Mustafa Kemal” diyerek başlayan Erdoğan’ın dinleme merkezi TİB de, en az onun kadar Atatürk’e mecburdu!

Oysa AKP’nin YouTube’u neden yasakladığı herkesin malumuydu.

İnternete düşen ve Suriye’ye savaş tezgâhlandığını ortaya koyan bir ses kaydı, Türkiye’den gizlenmeye çalışılıyordu. Çünkü o ses kaydında MİT Müsteşarı Suriye’ye savaş açabilmek için gerekirse Süleyman Şah Türbesi’ni bombalayabileceklerini, gerekirse Suriye’ye dört adam gönderip oradan Türkiye’ye 8 füze attırabileceğini savunuyordu.

YouTube’un yasaklanması değil, tersine bu konuşmanın içeriği ulusal güvenlik sorunuydu, hatta bölgenin güvenlik sorunuydu!

ULUSAL GÜVENLİK SORUNU: DAVUTOĞLU

Uzun zamandır belirttiğimiz gibi Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin dış politikası bir ulusal güvenlik sorunu haline gelmiştir. Komşulara düşmanlık politikası ülkemizin sınırlarını teröre açık hale getirmiş ve zaman zaman patlayan bombalar yurttaşlarımızı katletmiştir.

Hatta son olayda da görüldüğü gibi Beşar Esad rejimini yıksın diye Suriye’ye geçişine “göz yumulan” teröristler dönüşte Niğde’de askerimize saldırıp şehit edebilmiştir.

Ancak Davutoğlu bu gerçeklere rağmen açık açık bahaneler üretebilmektedir. En az Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın seçim sayımı sırasında sürekli elektrik kesilmesine karşı söylediği “trafoya kedi girdi” açıklaması kadar ciddi olan Davutoğlu’nun bahanesi akıllara Muaviye’nin şu sözünü getirmektedir: “Ey Ali, Muaviye’nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var!”

DAVUTOĞLU KAMUOYU YARATMA PEŞİNDE

Öte yandan Ahmet Davutoğlu, dinlemenin arkasında kim olduğunu soran Akşam gazetesine de şu yanıtı veriyor: “Bir olay olduğunda ben, önce kimin sahiplendiğine bakarım. Bakın kimler sahiplendi? Türkiye’deki Esad yanlıları, paralel yapı unsurları ve İran’a yakın kalemler.”

Akşam da bu sözleri birinci sayasından “Esadçılar, İrancılar, Paralelciler dinledi” başlığıyla veriyor. (Akşam, 2 Nisan 2014)

Paralelcilerin kendilerini İrancı diye suçladığı bir süreçte Davutoğlu’nun ikisini aynı kefeye koyabilmesi kuşkusuz stratejik derinliktendir! Esadçıların Dışişleri Bakanlığı’nı dinlemesi ise pek mümkün görünmemektedir.

Davutoğlu’nun iddiasının doğruluğu da zaten kendilerinin bir ulusal güvenlik sorunu haline geldiğini gösterir. Çünkü üç yıl önce 15 gün süre tanıdıkları ve meydanlardan “yıkacağız seni” diye tehdit ettikleri Esad kendilerini üç yıl sonra hem de başkentte ve bakanlıkta dinleyebiliyorsa, AKP’nin kendisi Türkiye adına büyük soruna dönüşmüş demektir!

Sorunun bu yanını bir kenara bırakalım ve esasa gelelim: Davutoğlu bu dayanaksız iddiayı aslında iki ihtiyaç nedeniyle dile getirmiştir ve önemlidir: 1) Muhaliflerine operasyon tehdidi için. 2) Suriye’ye savaş kamuoyu yaratabilmek için.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: