DÖRT TURUNCU KADIN SAVAŞÇI

ABD bir turuncu darbeyle Ukrayna’yı AB’ye dâhil etmek ve Rusya’nın etki alanını daraltmak istedi. Böylece Suriye masasında da avantaj sağlayabilecekti. Ancak Rusya’nın yanıtı beklenmedik ölçüde sert oldu. Moskova önce Kosova kartını, ardından da bugünlerde olduğu gibi Doğu Ukrayna kartını devreye soktu.

Yani Rusya, ABD’nin bir turuncu darbeyle ele geçirmek istediği Ukrayna’yı parça parça Batı’nın elinden koparmaya başladı.

Bu ABD’nin aslında Ukrayna’da ikinci yenilgisiydi. Bush döneminde Sorosçu turuncu darbeler Türkiye’de, Gürcistan’da, Kırgızistan’da ve Ukrayna’da yapıldı ve başarılı oldu. Azerbaycan’da ise başaramadılar. Sonra Türkiye hariç hepsi teker teker yenilgiye uğradı ve Amerikancı iktidarlar düştü.

ABD şimdi ikinci kez Ukrayna’da şansını deniyor. Bu kez Ukrayna Operasyonu’nu ABD’nin dört turuncu kadın savaşçısı yönetiyor. Gelin bugün Ukrayna üzerinden bir turuncu darbe incelemesi yapalım:

SUSAN RİCE

ABD’nin Ukrayna operasyonun başında Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice var. Rice, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi iken adı Dışişleri Bakanlığı için geçiyordu. Ancak 11 Eylül 2012’deki Bingazi saldırısı sonrası yaptığı “planlı saldırı yok, kendiliğinden gelişen eylem var” açıklaması nedeniyle Cumhuriyetçi Parti’nin hedefi oldu.

Rice bu durum nedeniyle onayı tehlikeye girince Obama’dan kendisini Dışişleri Bakanlığı’na aday göstermemesini istedi.  Obama, Rice’ın isteğini kabul etti. Rice ise twitter mesajında şöyle diyordu: “Beni tanıyanlar savaşçı olduğumu bilirler ancak ülkem için doğru olan pahasına değil.”

Ancak Obama Rice’la çalışmak istiyordu ve onu Tom Donilon’un yerine 2013 Temmuz’unda Ulusal Güvenlik Danışmanı yaptı.

SAMANTHA POWER

Ukrayna operasyonunda Susan Rice’ın hemen altında çalışan isim ise onun yerine ABD’nin BM Daimi Temsilcisi olan Samantha Power’dır.

Senato’nun onayıyla ABD Başkanı Joe Biden’ın önünde yemin ederek Ağustos 2013’te göreve başlayan Power, Pulitzer ödüllü eski bir gazeteci ve Ulusal Güvenlik Konseyi Uzmanı’dır.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Robert Menendez, Power’ı “insan hakları savunucusu” diye niteler. Zaten ABD’nin tüm turuncu darbe operasyonlarında “insan hakları” konusu en üstteki başlıktır.

Nitekim Power’ın BM’deki mesaisinin neredeyse tamamı da, BM üyelerini Suriye’de insan hakları ihlaline ses çıkarmamakla suçlamakla geçer. Hatta Power, BM’nin harekete geçmemesini “tarihin şiddetle yargılayacağı bir utanç örneği” olarak niteledi.

İrlanda doğumlu Power, Yale Üniversitesi’ni bitirdikten sonra ilk gazetecilik deneyimini Bosna’da yaşadı ve ardından dönüp Harward’da okudu. Power, Obama’nın başkan adaylığı sırasında da ona dış politika danışmanlığı yapıyordu.

KAREN DONFRİED

Rice ve Power, sadece Ukrayna’daki turuncu darbeyi değil, Suriye ve Venezuela operasyonlarının da dâhil olduğu tüm faaliyetleri yönetiyor.

İkiliye bağlı olarak Ukrayna operasyonunu doğrudan yöneten kişi ise bir diğer turuncu kadın savaşçı olan Karen Donfried’dir.

Karen Donfried, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya sorumlusudur. Bu kariyerinden önce Berlin’de Alman Marshall Fonu’nu yöneten Karen Donfried, aslında eski bir istihbarat subayıdır.

Donfried’ın başında olduğu alt ekip, AB yetkililerinin Ukrayna operasyonuna ikna edilmesinden tutun, Kiev’de eylemlerin yapıldığı Maidan Meydanı’na Stephan Bandera portreleri taşıyan Nazi Partisi üyelerini doldurmaya kadar hemen olayın sorumlusudur.

BARBARA HAİG

Turuncu bir muhalefet yaratmak ise, Reagan zamanında kurulan Ulusal Demokrasi Vakfı NED’in görevidir.

NED aslında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın operasyonel gücüdür. Eski NATO Başkomutanı ve ABD Dışişleri Bakanı olan Alexander Haig’in kızı Barbara Haig NED’in başkan yardımcısıdır ve Ukrayna operasyonunun kilit isimlerinden biridir.

Haig, NED’in program direktörlüğünü yaptığı yıllarda, “Çeçenya İçin Barış Amerikan Komitesi”de yer almıştı. Haig o yıllarda aynı zamanda ABD Başkanı Bush’un sivil toplum kuruluşları konusundaki danışmanları arasında yer alıyordu.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
13 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: