ERDOĞAN’IN 24 NİSAN MESAJININ ANLAMI

Ermeni meselesi konusunda ortada iki program var: Biri Erdoğan’ın 24 Nisan mesajı, diğeri de Doğu Perinçek’in AİHM’e aldırttığı karar!

Bir mesaj ve bir karar, toplamda iki farklı programın izdüşümüdür. İki program da hedefi bakımından birbirine 180 derece karşıttır.

AİHM KARARI MİLATDI

Anımsarsınız: İsviçre “Ermeni soykırımı yoktur” demeyi yasakladı, cezaya bağladı ve dönemin Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu’na ceza verdi.

Bu hukuk dışı uygulama üzerine İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek İsviçre’ye gitti ve “Ermeni soykırımı yoktur” dedi. Uzun bir mücadelenin sonucunda da İsviçre’nin kararı Perinçek’in sayesinde AİHM’den döndü.

Türk Dışişleri Bakanlığı, AİHM’in bu kararını bir milat olarak niteledi. Milat yani yeni bir doğum, yeni bir başlangıç…

Yani AİHM’in bu kararıyla birlikte 40 yıldır emperyalist merkezlerden Türkiye’ye yapılan “soykırım yaptın baskısı” dönemi kapanacaktı.

Nitekim öyle olmaya da başlamıştı; hem içeride hem dışarıda ezberler bozulmuştu.

DIŞİŞLERİ BAŞBAKANLIK MESAJINA NE DİYOR?

Ancak bu kez sahneye Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıfatı ile Erdoğan çıktı ve 24 Nisan mesajı yayımladı. Gerçi şimdilik “soykırım yaptık, Türkiye adına özür dilerim, talepleriniz karşılarım” demiyordu ama Dersim konusunda izlediği çizgi anımsanırsa, bunlar da sıra sıra gelecekti…

Kaldı ki bunları demeye de zaten gerek yoktu. Zira bir 24 Nisan mesajı yayınlamak bile bu anlama geliyordu. Çünkü 24 Nisan’ı Ermeniler “soykırım günü” kabul ediyordu.

Artık soru şudur: Erdoğan ile Perinçek’in programı birbirine 180 derece ters ise ve Dışişleri Bakanlığı bu programlardan Perinçek’inkini Türkiye yararına bir milat olarak kabul ediyorsa, Erdoğan’ın programına ne diyor?

Elbette bakanlığın bu konuda bir açıklama yapmasını beklemiyoruz, zaten gerek de yok.

ERDOĞAN TERS, ABD KÖŞE

ABD ve AB’nin Erdoğan’ın 24 Nisan mesajından büyük memnuniyet duyduğunu açıklaması, zaten her şeyi ortaya koyuyor.

Hatta Yeni Şafak’a yaptırılan “Erdoğan ABD’yi ters köşe yaptı” başlıklı haber bile her şeyi anlatıyor. Güya Beyaz Saray çok sert bir 24 Nisan mesajı hazırlamış ama Erdoğan kendi mesajını yayınlayınca, ABD ters köşe olmuş, Beyaz Saray açıklamasını iptal edip, yerine daha yumuşağını yazmış…

Tıpkı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan’ın elinden türban kozunu alacağım” diyerek okullara ve kamuya türbanı sokturma başarısı(!) gibi!

Erdoğan da emperyalist merkezlerin Türkiye’ye baskı olarak uyguladığı bu kozu şimdi ellerinden alıyor(!) ve 24 Nisan’da bir taziye mesajı yayımlayarak neticede soykırımı kabul etmiş oluyordu!

ERDOĞAN’IN ‘HİZAYA GİRDİM’ MESAJI

Mesele elbette ABD’nin elinden bir koz almak değildir. Çok daha ötesidir ve Türkiye’nin güvenliği ve geleceği açısından kritik önemdedir.

Artık Erdoğan’ın 24 Nisan mesajının en önemli anlamına gelebiliriz…

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bu mesajla, ABD’ye “hizaya girdiğini” ilan etmiş olmaktadır!

“ABD elçisi Ricciardone düğmeye bastı, bize darbe hazırlandı” dönemi kapandı ve Erdoğan bu mesajla yeniden biat günlerine döndü…

Kaldı ki bunu sadece 24 Nisan mesajından da çıkarmıyoruz. İsrail’le yapılan ve yakında açıklanacak “barış” görüşmelerine, Kandil’e gönderilen mesajlara ve Kıbrıs müzakereleri konusunda izledikleri çizgiye bakılınca, bu gerçek zaten anlaşılıyor.

HİZAYI HALK HAREKETİ BOCAZAK

Yani sonuç olarak yolsuzluğa rağmen koltukta kalabilmenin şartları açıklanmıştır: Kürt, Ermeni, Kıbrıs ve İsrail açılımları! Sıra sıra ve taviz üzerine taviz verilecektir.

Üstelik bu tabloyu değiştiremezsek, seneye 23 Nisan törenlerini 24 Nisan’da kutlarız! Hele bir de “Erdoğan’ın 24 Nisan mesajı olumlu, hatta geç bile kaldı” diyen bir CHP, iyice yandaş muhalefet olmuşsa!

Neyse ki halk, Haziran’da gücünün neleri değiştirebileceğini gördü ve bu kez “örgütlü olmak lazım” mesajı da veriyor: Dün 23 Nisan’da işaretleri vardı, 1 Mayıs’ta Kadıköy’de ve 19 Mayıs’ta Samsun’da mesajları da ortaya çıkacak!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Nisan 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: