ALİ KARŞILAYAN’IN MEKTUBU

Haşim Kılıç’ın konuşması üzerinden yazdığımız “sistem içi çelişmelerde izlenecek yol” yazıları tartışılmaya devam ediyor.

Değerli ağabeyim, 69 Gençlik hareketinin Ege lideri ve 45 yıllık Aydınlıkçı Ali Karşılayan da bu tartışmaya katılan isimlerden. Yazdığı uzun mektubu, tartışmayı derinleştireceği için bu köşede sizlerin de bilgisine sunacağım; tabii sığdığı ölçüde ve kendisinin de izniyle…

İşte Ali Karşılayan’ın mektubu:

CEMAAT’LE BİRLİKE OLMAK STRATEJİK HATADIR

“AYM başkanı Haşim Kılıç o konuşmasında hukuk dersi vermedi, F tipi Gladyo’yu savundu ve Erdoğan’ının F tipini ezmesine engel olacaklarını söyledi. Neden Haşim Kılıç’ın kimliğini ve niyetini bir kenara bırakarak onun sözlerinde ‘doğruyu’ arıyorsun?

“‘Haşim Kılıç Erdoğan’a hukuk dersi veriyor, Erdoğan’ın baskıcı yasalarını engelliyor, böylece AKP iktidarını zayıflatıyor’ dersek, Cemaatin yanına düşmüş olmuyor muyuz?  Sistem içi mücadelede taraflardan birini tutmuş olmuyor muyuz?

“Tuttuğumuz taraf Erdoğan olunca kötü, Cemaat olunca iyi mi oluyor?  ‘Erdoğan’ın karşıtlarına açtığı savaşta Erdoğan’la birlikte olmak, taktiklerle düzeltilmeyecek bir stratejik hata’ oluyor da Cemaatle birlikte olmak stratejik bir hata olmuyor mu?

ABD 17 ARALIK’TA YENİ İKTİDAR ARADI

“‘Türkiye’nin milli kuvvetleri, Erdoğan ile karşıtları arasındaki çatışmadan yararlanmalıdır’ diyorsun. Bu doğru ama nasıl yararlanacak? Sana göre okları en çok iktidarda olana yönelterek. Güya iktidar zayıflarsa otomatik olarak karşıtları da zayıflayacak. Hayat bunun tam tersini gösterdi. İktidar zayıfladıkça karşıtları güçlendi.

“Ama gözümüzü sadece sistem içinde yer alan Erdoğan ve karşıtlarına dikersek, tablonun bütününü görmemiş oluyoruz. Erdoğan iktidarını zayıflatan esas etken sistem dışı bir kuvvet olan halkın mücadelesidir, halk ayaklanmasıdır. Erdoğan’ı zayıflatan, iktidarını sarsan, onu yönetemez hale getiren 2013 Haziran ayaklanmasıdır. Mafya-Tarikat-Gladyo sitemi içinde iktidar kavgasını ateşleyen esas olarak halk ayaklanmasıdır. Bu ayaklanma sistem içinde tarafların çelişkisini ve iktidar kavgasını hızlandırmıştır.

“‘Erdoğan yıkıldı, ABD F tipi ile yeni iktidar arıyor” tezi doğru değildir, diyorsun. Elbette Erdoğan tamamen yıkılmadı, seçimlerde başarılı, yüzde 45 oy alarak yerini korudu. Ama buradan, Erdoğan’ın iktidarını koruyabileceği sonucunu çıkarabilir miyiz? Erdoğan, Haziran ayaklanmasıyla birlikte Türkiye’yi yönetemez hale gelmiştir.

“17 Aralık ve sonrası gelişmeler ABD’nin yeni iktidar arayışlarıdır. Erdoğan, ABD onun ipini çektiği için değil, halk hareketinin zorlamışıyla yıkılacaktır. ABD bu yıkılma olayını seyretmez, yeni bir iktidar seçeneği üretir. 17 Aralık sonrasında CHP ve Cemaat dayanışmasıyla bir geçici hükümet üzerinde çalıştığı, CHP’yi de iktidar havucuyla bu projeye kattığı bir gerçektir.

F TİPİ’NİN ZAYIFLAMASI ERDOĞAN’I ZAYIFLATIR

“İşçi Partisi Erdoğan’a karşı mücadelesinden bir an bile vazgeçmemiştir, yolsuzluk olayında olduğu gibi, Suriye’ye silah taşıyan MİT TIRları olayında olduğu gibi ve son olarak MİT yasasında olduğu gibi cepheden AKP iktidarına ve Erdoğan’a vurmaya devam ediyor. Ancak bunu yaparken Ergenekon tertibi başta olmak üzere birçok olayda Cumhuriyet düşmanı, Atatürk düşmanı eylemlerde operasyon gücü olan F tipi Gladyo’ya karşı mücadelesine de ara vermiyor.

“Sistem içi kuvvetler arasında bir kavga çıktığında iktidarda olana vuralım, karşıtına vurmayalım taktiği doğru değildir. Erdoğan’ın karşıtı F Gladyosu aynı zamanda devlet iktidarının bir kısmına sahipse ve ABD’nin aleti durumdaysa sistemin sürmesi için yeni iktidar seçeneği oluşturuyorsa ona vurmak daha da önemlidir.

“Bizim görevimiz bunların maskesini düşürmek, güçlenmesini önlemek, F tipi Gladyo’dan hesap sormak ve onların belini kırmaktır. Gladyo’nun belinin kırılması Erdoğan’ın da elini zayıflatacaktır.”

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazeteci
4 Mayıs 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: