KÜRT-İSLAM SENTEZİ

Abdullah Öcalan’ın 8 ay önce yapılmasını istediği Demokratik İslam Kongresi, Diyarbakır’da toplandı. Dün başlayan ve iki gün sürecek olan Kongre’ye 300 din alimi, seyda, mele, ilahiyatçı ve akademisyen katılıyor.

Biz, izleyemediğimiz bu kongreyle ilgili asıl değerlendirmemizi, kongre bittikten ve ortaya bir sonuç bildirgesi çıktıktan sonra yapacağız. Ama şimdilik, çağrıcıların açıklamalarına ve kongrenin programına bakarak bir ön değerlendirme yapacağız.

ÖCALAN’IN SARILDIĞI MASKE: DEMOKRASİ

Öncelikle Öcalan’ın İslam Kongresi’nin önüne taktığı “demokratik” kavramına değinelim. Bu kavram PKK’de, tıpkı ABD’de olduğu gibi bir maskeye işaret etmektedir.

ABD nasıl “demokrasi” getireceğiz diyerek bir ülkeyi işgal ediyorsa, PKK de her türlü bölücü ve ayrımcı hamlesinin önüne “demokratik” kavramını ekleyerek onu perdeliyor. Demokratik Ortadoğu, demokratik konfederalizm, ve demokratik özerklik derken, şimdi de demokratik İslam kavramıyla karşı karşıyayız.

Burjuva demokratik devrimler çağının demokrasi kavramı ile bu devrimlerin yıktığı feodalizmin ideolojilerinin cümle içinde bile yan yana gelemeyeceği bir gerçekliktir. Eski yazılarına bakılırsa, Öcalan da bu gerçeği bilmektedir. Ancak Öcalan, “günün ihtiyaçları” açısından “demokratik İslam” diyebilmektedir.

PKK, DÖRT KUVVETE KARŞI

Peki, “günün ihtiyaçları” nedir? Öcalan bu kongreye neden ihtiyaç duymuştur?

Yanıtımızı anlamayabilmek için PKK’nin egemenlik kurmak istediği bölgedeki kuvvetler skalasına bir göz atalım. Bölgede PKK’den başka, etkinlik ve büyüklüğüne göre şu kuvvetler yer almaktadır: AKP, Gülen Cemaati, Barzani ve Hizbullah…

Bu arada belirtelim, Gülen Cemaati bölgede güç kaybediyor fakat 30 Mart seçimlerinde de görüldüğü gibi HÜDAPAR ile seçimlere giren Hizbullah’ın beklenenden büyük bir etkisi var.

Bir diğer önemli gerçek de, Cemaat ile Barzani’nin hem Kuzey Irak’ta hem de Güneydoğu Anadolu’da Öcalan karşıtlığı üzerinden müttefik olduğudur; tabi şimdilik…

PKK dışındaki dört kuvvetin de “İslam” paydasına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Barzani’nin partisi KDP’nin geçmiş yıllarda PKK’yi “seküler” olmakla suçladığını da anımsamalıyız.

İşte PKK, demokratik özerklik ilan etmek istediği bölgede daha etkin olabilmek ve bu dört rakibinin toplamından daha büyük olabilmek için İslam’a sarılmıştır!

Öcalan’ın geçmişte söylediklerini reddederek Şeyh Sait’e ve Said-i Nursi’ye sarılması, hatta Sırrı Süreyya Önder üzerinden Fethullah Gülen’e selamlarını iletmesi, bu nedenledir.

30 Mart seçimlerinden sonra BDP milletvekili Altan Tan’ın dikkat çektiği şu gerçek PKK açısından önemlidir: “12 ilde bizim oyumuz 1 milyon 830 bin, AKP’nin oyu ise 1 milyon 845 bin. Bu rakamlarla özerklik olmaz.”

Evet, olmaz. Gerçi o rakamların toplamı da PKK hanesine yazılsa, özerklik yine olmaz, o ayrı…

İSLAM’LA ÖZERKLİĞE 

PKK, özerklik ilan etmek istediği coğrafyadaki 12 ilde toplam oyunu artırmayı hedeflemektedir. Bunun yolu da İslam ortak paydasına sahip dört kuvvetle yarışmaktır.

PKK, İslam’ı da kendisine bir araç haline getirerek,  hatta ağalık rejimi üzerinden feodalizmin hâlâ bir ölçüde sürdüğü bu topraklarda Kürt-İslam sentezi yaparak özerkliğe koşmak istiyor.

Nitekim Öcalan’ın Demokratik İslam Kongresi’nin toplanmasını isterken işaret ettiği “Hz. Muhammed’in Medine Şura çalışmalarını esas alın” çağrısı da doğrudan özerklikle ilgilidir.

Zaten mesajı alan HDP MYK üyesi Hüda Kaya da, Medine Şurası’nı hemen şu sözlerle anlatmaya başladı: “Çok hukuklu, çok dilli, yani herkes için kendi iç şeriati ile yargılama ve yönetme öngören bir yapı var Şura’da. Bir nevi Peygamber efendimizin üst merci olduğu bir yapıda aslında, kanton, özerk yapı, yerinden yönetim gibi farklı isimlerle isimlendirebileceğimiz benzer bir yapı çıktı ortaya.”

PKK’nin asıl hedefi görüldüğü gibi özerkliktir; çağrıcıların ifadesiyle, “Demokratik İslam Kongresi’nin hedefi, İslam’ın özünü ortaya çıkarmaktır” sözleri palavradan ibarettir. O öz 1500 yıldır çıkarılamamış da, iş Öcalan ve PKK’ye mi kalmış!

SURİYE’DE ÖZERKLİK HEDEFİ

Öte yandan Demokratik İslam Kongresi çağrısının bir diğer hedefi de Suriye’dir, Suriye’deki özerkliktir.

Nitekim 21 Ekim 2013’te BBC’ye konuşan Sabahat Tuncel, Öcalan’ın Demokratik İslam Kongresi toplanmasını istemesinin Suriye’deki gelişmelerle ilgili olduğunu açıklamıştı.

Çünkü PKK’nin Suriye’de özerklik için de İslamcı örgütlerle yarışması gerekmektedir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
11 Mayıs 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: