KONTRGERİLLA SOMA’DA

Kontrgerila’nın esnek mukabele stratejisine göre her türlü halk hareketi dolaylı tehdittir. Kontrgerilla dolaylı tehditlere karşı her türlü saldırıyı ama en çok da terörü kullanır. Kontrgerilla’nın halka yönelik bu terörü sırasında kimi eylemler, halk hareketinin içindeki örgütlerin üstüne atılır.

Peki, Kontrgerilla örgütünün üyeleri kimlerden oluşur? Kontrgerilla üyeleri asker, polis ya da diğer güvenlik birimlerinden mi oluşur?

Kuşkusuz bunlar da vardır ama Kontrgerilla içinde siyasiler, değişik meslekten insanlar, işadamları, gazeteciler, hatta sanatçılar bile vardır…

Örneğin dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, 1978 yılında Sarıkamış ziyareti sırasında Özel Harp Dairesi Başkanı Sabri Yirmibeşoğlu’na sorar: “Farz-ı muhal, buradaki X Partisi’nin il başkanı, aynı zamanda Özel Harp Dairesi’nin sivil uzantısındaki gizli elemanlardan biri olamaz mı?”

Yirmibeşoğlu’nun şu yanıtı Kontrgerilla’nın nasıl örgütlendiğini ve kimlerden oluştuğunu ortaya koyar: “Evet, öyledir ama kendisi çok güvenilir, vatansever bir arkadaşımızdır.”

Peki, bu yoğun gündem içinde neden Kontrgerilla konusuna girdik? Madde madde açıklayalım:

ELİ SOPALI AK-TİMLER

1) Erdoğan’ın protesto edilmesinden bu yana Soma’da eli sopalı timler dolaşıyor. Bu sopalı timlerden biri, Aydınlık Gazetesi muhabiri Gamze Çınlar’ı tehdit etti. Grup önce dışarıda sonra da bir pastanede Çınlar’ın etrafını çevirerek, “ölü sayısını kurcalama” uyarısında bulundu.

2) Bu eli sopalı timler, iki gündür Soma halkının içine karışarak “Geziciler Soma’ya gelip kargaşa çıkaracak”, “ODTÜ’lüler ve Çarşı grubu gelip Soma’yı yakıp yıkacak” diye propaganda yapmaktadır.

3) Bu eli sopalı timler, önceki akşam Öğretmen Evi’ni kuşatarak burada kalan avukatları korkutmaya çalıştı.

4) Bu eli sopalı timler, önceki gün Somalı’ların yaptığı ve polisin sert müdahale ettiği yürüyüşte de ortaya çıktı. Timler, polisle birlikte halka saldırdı!

Fotoğrafları sosyal medyada fazlasıyla yayınlanan bu kişiler, Cumhuriyet Savcılarının önüne er geç çıkarılacaktır!

 

KONTRGERİLLA TİMLERİNİN GÖREVİ

Kuşkusuz Kontrgerilla sopa kullanmadığı işler de yapıyor.

Örneğin birini CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’dan öğreniyoruz: “Yanıma biri yaklaştı… Ben Başbakan’ın adam dövdüğü markette çalışıyorum… Polis marketin kamera kayıtlarını zorla sildi… Dedi… Gitti.”

Evet, Kontgerilla gerekirse kayıt siler, gerekirse sahte görüntü montajlar!

Kontrgerilla bu türden işleri, Soma’daki şu 3 temel görevi için yapar:

1) Somalı’nın Erdoğan hükümetine karşı tepkisini bastırmak.

2) Somalı’nın birbirine kenetlenmesini, ayağa kalkmasını ve hesap sormasını engellemek.

3) Soma faciasının hesabını sormak isteyen ilerici kesimlerle Somalı arasına nifak sokmak.

HALKIN DİRENME HAKKI

Peki, Kontrgerilla bunda başarılı olur mu?

Bu sorunun yanıtı, her halk hareketi için söylenebilecek şu gerçeğe bağlıdır: Halk hareketlerinin başarısı bir programı ve hedefi olmasına, ona örgütlü bir kuvvetin önderlik etmesine bağlıdır.

Haziran Halk Hareketi önemli bir deneyim olmuştur ve derslerle doludur. Artık örgütlü kuvvetler o derslere dayanarak hareket edecektir.

Erdoğan’ın iki vatandaşı tokatladığı ve bir vatandaşa da “Başbakana yuh çekersen, tokadı yersin” dediği bir rejim, artık “tekmeli-yumruklu demokrasi”dir; daha doğrusu faşizmdir, diktatörlüktür.

Bu nedenle diktatörlüğe karşı halkın anayasal direnme hakkını kullanması en temel haktır ve bir halk hareketi Türkiye’mizin en önemli sigortasıdır!

Görev büyüktür!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
18 Mayıs 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: