TGB VE DOĞRU EYLEM

Anımsayalım, AK-Medya, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in tekmelediği genci anında TGB’li ilan etmişti!

Neden?

ÖNLEYİCİ GÖZALTI, ÖNLENEMEYEN EYLEM

1) Kendi tabanına bu alçakça eylemi bir parça meşru gösterebilmek adına…

Akıllarınca taban şöyle düşünecekti: TGB’liyse zaten en AKP karşıtı örgütün üyesidir ve mutlaka hak etmiştir! (Kuşkusuz böyle olmadı ve AKP tabanı bu alçakça tekmeyi büyük oranda savunmadı.)

2) AKP için TGB hedef örgüttür; AKP kurmayları da, AK Medya da baktığı her yerde TGB’yi görmektedir!

Gerçekten de öyle olmuştur: Başbakan hangi ile gitse, TGB karşısına çıkmış ve onu protesto etmiştir! Hatta Avrupa başkentlerinde bile…

Sırf bu nedenle, Emniyet Genel Müdürlüğü “önleyici gözaltı” diye bir kavram icat etmiştir. Erdoğan’ın gideceği ilin TGB yöneticilerine 1 gün önce operasyon yapılır ve gözaltına alınırdı.

Tabi TGB bu: Yine yapar yapacağını ve “önleyici gözaltı”na rağmen, Erdoğan’ın göreceği bir meydandan onu protesto eden pankartını sallandırır!

AKP’NİN TGB KORKUSU

Bu arada belirtelim; Yusuf Yerkel’in tekmelediği genç TGB’li değildi ama TGB Başkanı Çağdaş Cengiz’in de belirttiği gibi “Türk gencine atılan o tekmenin hesabı sorulacaktı!

Peki, TGB’yi AKP açısından bu kadar korkulu hale getiren nedir? Neden AKP herhangi bir gençlik örgütünü değil de sürekli TGB’yi hedef alıyor? Neden sırf TGB’yi karalayabilmek için AK Medya’da özel programlar yapmak zorunda kalıyorlar?

Yanıtı TGB, kendi eylemiyle, 19 Mayıs 2014 yürüyüşüyle versin: TGB 63 ilden, 110 üniversiteden belirlediği 1919 şanslı gençle, Samsun’dan Ankara’ya yürüdü!

Aydınlık’ta zaten bu büyük yürüyüşün ayrıntılarını okudunuz, yürüyüşe katılan Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin’in gözünden bu eylemi izlediniz…

Biz o nedenle başka bir yönüne değineceğiz.

DOĞRU EYLEMİN ÜÇ İLKESİ

Sorumuz şudur: TGB Samsun’dan Ankara’ya nasıl yürüyebildi? Ankara’da kendisini karşılayanlarla birlikte nasıl önce Kızılay’a çıkabildi? O büyük kalabalık daha sonra Kızılay’dan nasıl Anıtkabir’e gidebildi?

Hadi gelin daha da somut soralım: Neden AKP’nin emrindeki polis bu yürüyüşe engel olamadı?

Yanıt açık:

1) TGB’nin eylemi haklı zemindeydi.

Eylemin nedeni haklıydı ve halk tarafından onaylanıyordu. O nedenle 1919 genç Ankara’ya vardığında büyük kitleyle kucaklaşabiliyordu.

Eylem içeriğiyle de, biçimiyle de haklıydı. Türk bayraklarını dalgalandıran ve kitleyle kucaklaşarak yürüyen bir gençlik yürüyüşünün önünde polis ne barikat kurabilirdi, ne de gazıyla suyuyla o yürüyüşü durdurabilirdi.

Nitekim Ankara polisi TGB’nin daha önceki haklı eylemlerinde barikata yönelmiş, gaz kullanmaya yeltenmiş ama haklı ve kitlesel eylemi kıramamıştı!

2) TGB’nin eylemi başarılıydı, yararlıydı.

TGB bu eylemle kuvvet topluyordu, geniş kesimlerle birleşiyordu. Samsun-Ankara arasındaki her durakta halkla kucaklaşıyordu.

3) TGB’nin eyleminin bir sınırı vardı.

TGB eylem yapmak için eylem yapmıyor, belirlediği bir hedefi gerçekleştirmek için eylem yapıyordu. O hedef gerçekleştiğinde de kitlesini koruyor ve eylemi sınırlandırıyordu.

Zaten halk hareketleri sinüzoidal dalga gibidir; dalgalar halinde ilerler, yükselir, iner, yükselir, iner… Mesele inerken gücü korumak ve yükselirken büyütmektir.

TAKSİM’E NASIL ÇIKILIR?

Doğru eylem dediğimiz bu yöntemi en iyi şekilde uygulayan TGB, bu nedenle her eylemde güç topluyor, her eylemde halkın sevgilisi oluyor. Ve TGB’nin eylemleri, örneğin 19 Mayıs eylemleri, halkın eylemi haline geliyor.

Bakın artık herkesin genel bir kabulüdür: 2013 Haziran Halk Hareketi’nin dayandığı ilk eylem, 19 Mayıs 2012’de TGB’nin 240 bin genci Taksim’e çıkarabilmesiydi. Ve göreceksiniz; “Çankaya” mesajlı ve baretli bu yürüyüş de başka yeni gelişmelerin öncüsü olacak!

Ve buradan çıkarılacak en önemli ders şudur: Haklı zemini olmayan, yararı bulunmayan ve sınırı koyulmayan hiçbir eylem başarılı olamaz. Eylem yapmak için eylem yapılmaz.

Taksim’e çıkabilmenin yolu da bu ilkeleri uygulamaktan ve Türk Bayraklarını dalgalandırmaktan geçer!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
23 Mayıs 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: