OKMEYDANI’NDA MİT’İN ROLÜ

Okmeydanı’nda Uğur Kurt’u öldüren merminin balistik sonucu belli oldu: Silah güvenlik kuvvetlerinin, polisin…

Bu gerçekle birlikte düşünüldüğünde, Ahmet Hakan’ın sorusu yerindedir: Eylemlerdeki maskeli tipler kendisini polisten mi, yoksa eylemcilerden mi saklıyor? (Hürriyet, 29 Mayıs 2014)

Bu soru, Aydınlık’a konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel’in Okmeydanı olaylarındaki MİT parmağına dikkat çekmesiyle birleştirildiğinde çok daha anlamlı olur. (Aydınlık 28 Mayıs 2014)

Nitekim Okmeydanı olaylarıyla ilgili fotoğraflar incelediğinde de, ortada bir tuhaflık olduğu görülecektir: Maskeli ve silahlı 5-6 tip ortada slogan atıyor, Halk Cepheliler de yolun kenarında tuhaf bakışlarla bu tipleri izliyor…

DEVLETİN FONKSİYONU AÇISINDAN MASKELİLER

MİT’in bu tip eylemlerde kışkırtıcılık yapması birincisi devletin fonksiyonu açısından ikincisi de bu örgütlerin işleyişi bakımından incelenmelidir.

Devlet, yani AKP’nin inşa ettiği devlet, MİT’i bu tür örgütlere istihbarat toplamak için değil, örgütü yönetmesi, örgüt adına eylem yapması, örgütün eylem karakterini bozması ve halk hareketi içinde halk karşıtı kışkırtıcılık yapması için görevlendiriyor.

Bu gerçeği en somut haliyle KCK davasında gördük.

Değerli meslektaşım Can Özçelik’in “Hüküm Giyen Adalet” isimli kitabında bu konuda ayrıntılı bilgiler var. Çok önemli bilgilerin yer aldığı kitaptan öğreniyoruz: MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ifadeye çağıran Savcı Sadrettin Sarıkaya’nın ulaştığı bilgilere göre PKK’nin Merkez Komitesi’nde 3 MİT’çi var!

PKK’nin en önemli üst organda 3 MİT’çi varsa, varın daha alt organlarda kaç MİT’çi olduğunu siz düşünün.

Kaldı ki Oslo tutanakları da bu gerçeğe işaret ediyordu. MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, karşısında oturan PKK liderlerine “metropolleri de doldurdunuz bu arada patlayıcılarla” diyordu. Güneş, “yok canım” diyen Sabri Ok’a ısrarla, “biliyoruz, biliyoruz” diyordu.

Nereden biliyorlardı? O patlayıcılarla doğrudan bir ilgileri var mıydı?

ÖRGÜTLERİN FONKSİYONU AÇISINDAN MASKELİLER

Gelelim maskeli kışkırtıcı MİT elemanlarının varlığını, örgütlerin işleyişi bakımından incelemeye…

Burada önemli olan nokta, bu örgütlerin bu tür sızmalara ve sızanların kısa zamanda etkili pozisyona gelebilmesine uygun bir yapıda olmalarıdır. Örgütün eylem çizgisi bu tür kışkırtıcı faaliyetlere uygun olduğu için MİT kolayca istediğini yapabilmektedir.

Elbette biz ölümlerin de yaşandığı Okmeydanı’ndaki gibi olaylarda esas suçlunun devletin güvenlin birimleri olduğunu biliyoruz ve söylüyoruz:

1) Polisin 30 kişilik liseli gruba orantısız şiddetinin, maskeli örgütlerin molotoflu şiddetine zemin hazırladığı ortadadır.

2) Şiddet içerikli eylemler başladıktan sonra sahneye bu kez MİT elemanları çıkmaktadır.

Ancak doğru eylem çizgisini uygulayamayan ve bu tür maskeli eylemlere merkez olan “sol” örgütlerin de ikincil sorumluluğu vardır.

NE YAPMALI?

Kuşkusuz halk hareketleri ve eylemler, MİT’in kışkırtıcılığı ile “sol” örgütlerin buna olanak veren yapılarının arasında sıkışıp kalmaya mahkûm değildir. Erdoğan rejimi halk hareketlerinin içini boşaltmak, yatağını değiştirmek, zayıflatmak ve en sonunda bastırmak için eylemleri buraya hapsetmeye çalışacaktır.

Ancak Türkiye’nin doğru program ve doğru hedefi uygulayacak kuvveti vardır. Bu kuvvet “haklı zemin, yararlı eylem ve sınırı olan eylem” düzleminde doğru eylem hattını uygulayarak, kitle eylemlerinden sonuç alabilecektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
30 Mayıs 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: