AKP-PKK 19 MAYIS’TA 2. AŞAMA İÇİN ANLAŞTI

İmralı’dan dönen HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in açıklamalarına bakılırsa, Erdoğan’ın B ve C Planı Öcalan’mış!

Çünkü Öcalan’ın belirttiğine göre, son devlet heyetiyle yaptığı görüşmede Açılım ilk kez bir programa ve bir takvime bağlanmış! (ANF, 2 Haziran 2014)

Üstelik Öcalan’ın açıklamalarına göre Açılım’da yeni bir aşama da başlatılmış!

ATALAY: YENİ AŞAMA YOLDA

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Öcalan’ı teyit eden açıklamalarda bulundu. Atalay, Açılım’da bir tıkanma olmadığını ve diyalogların sürdüğünü, yeni bir aşamanın yolda olduğunu söyledi.

Hatta Atalay, Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı 19 Mayıs tarihli Açılım toplantısında, daha somut ve yeni bir yol haritasının üzerinde çalışılmasının kararlaştırıldığını belirtti! (Kanal 7, 1 Haziran 2014)

Peki, Öcalan ile Atalay’ın belirttiği bu yeni aşama ne?

3 AŞAMALI AKP-PKK AÇILIMI

Gerek AKP sözcülerinin gerekse PKK sözcülerinin bugüne kadarki açıklamalarına göre Erdoğan-Öcalan Açılımı 3 aşamalıydı:

1) Ateşkes ve geri çekilme.

2) Yasal ve anayasal adımların atılması.

3) Öcalan’ın da serbest bırakıldığı normalleşme aşaması.

Gelişmelere bakılırsa 1. aşama, PKK’den ziyade TSK’nin geri çekilmesi şeklinde tamamlandı.

2. aşama için de pek çok yasal düzenleme yapıldı. Ancak o noktada Öcalan’ın talepleri hâlâ tam olarak karşılanmış değil. Nitekim 1 Haziran’da Öcalan’la görüşen Sırrı Süreyya Önder’in belirttiğine göre programa ve takvime bağlananlar şunlardır: “Yasal çerçeve, demokratik siyasetin önündeki engellerin kaldırılması, hasta tutsalar, Terörle Mücadele Yasası’nın düzenlenmesi vs.” (ANF, 2 Haziran 2014)

İşte Atalay’ın “yeni aşamaya geçildi” dediği, tamamlanamayan bu 2. aşamadır. Şimdi AKP Hükümeti’nin görevi Açılım için bir “yasal çerçeve” hazırlamaktır!

ANALARIN EYLEMİ AKP İÇİN MİLAT

Peki, AKP’nin PKK ile böyle açıktan yeni aşamalar başlatması, Öcalan için yasal çerçeveler oluşturması Cumhurbaşkanlığı seçimine olumsuz yansımayacak mı? Zira AKP 30 Mart seçimlerinde de görüldüğü üzere ancak PKK karşıtı sözde bir söylemle milliyetçi oylara oynayarak düşüşünü bir ölçüde durdurabiliyor.

İşte burada devreye “tahterevalli yöntemi” giriyor! Yani öyle bir şey olmalı ki, öyle bir manivela bulunmalı ki, bir ucunda AKP’nin, bir ucunda PKK’nin oturduğu tahterevalli, sorunsuz hareket edebilsin.

Yani hem Açılım sürebilsin, hem de Cumhurbaşkanlığı seçimleri tehlikeye düşmesin.

O manivela, PKK’nin kaçırdığı çocukların analarının haklı eylemidir! AKP o eylemi kullanarak ve ana edebiyatı, çocukları kurtarma edebiyatı yaparak yine bölünme açılımını “barış” ve “çözüm” diye maskeleyebilecektir. Üstelik AKP bu eyleme yaslanarak sözde PKK karşıtlığı görüntüsü de verebilecektir.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler tam da bu nedenle anaların eylemini “bir milat” olarak nitelemiştir. (Yeni Şafak, 2 Haziran 2014)

AÇILIM’I RAFA HAZİRAN KALDIRMIŞTI!

Burada Türkiye açısından esas önemli olan Erdoğan ile Öcalan’ın ne planladığından çok, bu planın nasıl durdurulabileceğidir. Orada da çok önemli bir deneyim vardır:

Erdoğan ile Öcalan’ın 19 Mayıs (bu tarihin neden seçildiği de ayrı bir yazı konusudur) tarihli yeni aşama anlaşması, aslında tam bir yıl gecikmiştir. Geçen yılki Haziran Halk Hareketi, AKP-PKK ortaklığının takvimini erteletmiş, açılımı rafa kaldırtmıştır. O gün yurt çapında Gezi eylemleri olmasa AKP ile PKK çoktan 2. aşamayı da tamamlamış olacaktı.

Dün Türk Bayrağı’nı dalgalandırarak “Mustafa Kemal’in askeri” olma kararlılığı ilan etmenin hedefinde sadece Erdoğan değil, Öcalan da vardı! Türk milleti dün olduğu gibi bugün de Erdoğan-Öcalan anlaşmasını tarihin çöp tenekesine atabilecek durumdadır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
3 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: