LİCE YOLU LİCE’DEN AÇILMAZ!

Güvenlik kuvvetleri, günlerdir PKK tarafından kapatılmış olan Diyarbakır-Bingöl yolunun açılması için dün operasyon başlattı.

Kuşkusuz operasyon yapılmalıdır ve o yol açılmalıdır. Zira o yolu açamamak, pratikte bölgede PKK egemenliği ve özerklik demektir.

Ancak o yolun neden günlerdir açılamadığı da yanıtını bulmalıdır. Hatta o yolun hangi siyasi program sonucunda kapatıldığı ve neden buna seyirci kalındığı da sorgulanmalıdır.

PKK YOLU ÖZERKLİK İÇİN KAPATIYOR

Lice yolu neden kapalı? PKK Lice’de kalekol yapılmasını protesto ettiği için.

Çünkü kalekol varsa bölgeye TSK egemendir, yoksa PKK egemendir. Kalekol varsa bölgeye Ankara egemendir, yoksa Diyarbakır egemendir. Kalekol varsa Türkiye vardır, yoksa özerklik vardır.

Gelelim PKK’nin neden yol kapatabildiğine ve TSK’nin neden buna seyirci kaldığına… Bunun yanıtı Erdoğan-Öcalan mutabakatından, AKP-PKK ortaklığından geçmektedir.

AKP ile PKK, üç aşamalı bir planda anlaşmıştır. Bu planın birinci aşaması geri çekilmedir ve PKK değil, pratikte TSK geri çekilmiştir. PKK dağdan inmemiş, çocuk ve gençleri dağa çıkararak örgütü gençleştirmiştir. Hepsi Ankara’nın bilgisi dâhilinde ve açtığı yolda olmuştur.

Şimdi de AKP ile PKK, hem Beşir Atalay’ın hem de Öcalan’ın belirttiğine göre anlaşmanın 2. aşamasına geçmiştir. Bu aşama ise “yasal güvencelerle” ilgilidir.

AKP-PKK ANLAŞTIYSA OPERASYON NİYE?

Artık soru şudur: Madem AKP ile PKK şu anda yeni bir anlaşma yaptı ve Açılım’da 2. aşamaya geçti, o zaman TSK’nin Lice yolu için PKK’ye operasyon yapması neden? Yoksa TSK, AKP’ye rağmen mi bir operasyon yapıyor?

Bu sorunun yanıtı Türkiye’nin önündeki en önemli meseleyle doğrudan ilgilidir. O mesele de cumhurbaşkanının kim olacağıdır. Zira Cumhurbaşkanının kim olacağı konusu sadece Türkiye’nin önündeki bir 5 yılı değil, Türkiye’nin geleceğini tümden ilgilendirmektedir.

Durum şudur: Erdoğan kazanırsa parlamenter sistem yıkılacaktır, başkanlığa geçilecektir, yeni anayasa ile federasyona gidilecektir.

Ve Erdoğan bu hedefi nedeniyle önündeki tüm meseleleri kendisini Çankaya’ya taşıyacak şekilde çözmeye çalışmaktadır. Erdoğan için her mesele Çankaya yolunu açıp açmayacağına göre ele alınmaktadır.

Kuşkusuz biz de böyle düşünmeliyiz ve her meseleyi Erdoğan’ın Çankaya planını bozmak üzere ele almalıyız.

LİCE YOLU ANKARA’DA AÇILIR!

Artık bu gerçekten hareketle “madem AKP ile PKK 2.aşamaya geçti, neden TSK Lice yolu için operasyon yapıyor” sorusunu yanıtlayabiliriz.

Çünkü Erdoğan’ın hem PKK’nin yüzde 7 oyuna ihtiyacı var ama hem de PKK ortaklığı nedeniyle AKP’den gidecek oyu durdurmaya ve özellikle MHP tabanındaki bir miktar milliyetçi oyu almaya ihtiyacı var. Bunun yolu da PKK “karşıtlığından” geçmektedir.

Elbette anaların PKK’den evlatlarını istemesi haklıdır, önemlidir ve desteklenmelidir. Elbette TSK kapanan yolları açmalı ve PKK’ye müdahale etmelidir.

Ama Erdoğan PKK ile ortaklığı sürdürürken bu iki haklı olayı kendi Çankaya planına alet etmeye kalkıyorsa, o zaman bu iki olaya destek vermekle yetinmeyecek, Erdoğan’ın hesabını da ortaya çıkaracağız.

Aksi takdirde doğru iş yaparken, Erdoğan’ın Çankaya planına alet olmuş oluruz.

Bitirirken belirtelim: Lice yolu gerçekte Lice’den açılmaz! Çünkü o yol aslında Lice’den değil, Ankara’dan ve İmralı’dan kapatılmıştır. Lice yolu Lice’de değil, Ankara’da, İmralı’da ve Kandil’de açılır!

Çünkü PKK yolu özerklik için kapatıyor. Özerklik ise hem AKP’nin programında hem de Erdoğan-Öcalan mutabakatında var!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: