CHP’NİN EKMELEDDİN TEZLERİ

Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’nin “çatı” adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhuriyetçi ve vatansever kitlelerde hayal kırıklığı yarattı.

Kılıçdaroğlu ve ekibi, tabi aynı zamanda Ekmeleddin İhsanoğlu’nu kendi çatıları olarak gören Doğan medyası, tepki gösteren kitleyi yatıştırmak ve adaylarına mecbur edebilmek için harekete geçtiler.

Üç gündür yapılan açıklamalara ve yazılanlara bakılırsa, CHP, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu kabul ettirebilmek için 5 tez ileri sürmektedir:

1.TEZ: ‘AYNI KULVARDA YARIŞILMALI’

Kılıçdaroğlu ve ekibinin 1. tezine göre AKP’yi ve Erdoğan’ı yıkabilmek için aynı kulvarda yarışmak lazım. Yani CHP’yi AKP’leştirerek, adayı da Tayyipleştirerek ancak seçim kazanılabilir!

Kılıçdaroğlu’nun ilk günden itibaren yaptığı türban çıkışları, cemaatlere göz kırpması vs. hep bu nedenledir.

Ancak bunun doğru olmadığı, geriden kalan seçim sonuçlarıyla da kanıtlıdır! Tersine bu taktik, seçmende “aslı varken kopyasına neden oy vereyim” düşüncesini geliştirmektedir.

2. TEZ: ‘MUHAFAZAKÂR OYLAR ALINMALI’

Kuşkusuz AKP’nin muhafazakâr oyları alınmalı. Ancak muhafazakâr oyları alabilmenin yolu muhafazakârlaşmaktan geçmemektedir!

Kaldı ki muhafazakârlaşmak CHP’nin AKP’yle,  Kılıçdaroğlu’nun da Erdoğan’la yarışamayacağı bir kulvardır.

Fakat daha önemlisi, önceki gün ayrıntılı yazdığımız gibi yarış muhafazakârlık zemininde değil, vatanseverlik zeminindedir. Erdoğan da özellikle 30 Mart seçimlerinde “vatansever” görünümle oylarının düşüşünü durdurabilmiştir.

3. TEZ: ‘OYLAR BÖLÜNMESİN’

CHP 12 yıldır her seçim öncesinde “oylar bölünmesin” çağrısı yapmaktadır.

Ancak bu çağrıya rağmen sürekli Erdoğan kazanmaktadır çünkü CHP pratikte “oyları bölecek” adaylar çıkarmaktadır.

Örneğin 30 Mart bu bakımdan derslerle doludur: Oyları böldürmeyecek adayların önerildiği yerlerde oylar bölünmemiş ve seçimi cumhuriyetçi adaylar kazanmıştır. Üstelik son olarak ortada bir Yalova modeli vardır.

4. TEZ: ‘2. ADAY ERDOĞAN’A YARAR’

Ekmeleddin İhsanoğlu ismi büyük tepki çekince ve hem CHP saflarında hem de cumhuriyetçi, vatansever kesimlerde “yeni bir aday çıkaralım” sesleri yükselince, Kılıçdaroğlu’nun ekibi hemen harekete geçti ve “İhsanoğlu dışında 2. aday Erdoğan’a yarar” demeye başladı.

Oysa konu İhsanoğlu’nun dışında ikinci bir aday çıkarmak değil, tersine Erdoğan ve kopyası İhsanoğlu’nun karşısına tek aday, birinci aday çıkarma konusudur.

Şundan: İhsanoğlu, Erdoğan’ın karşısında güçlü bir seçenek olmadığı için Erdoğan’la yaraşamayacaktır. Diğer yandan pek çok seçim araştırmasına dayanarak biliyoruz ki, Erdoğan’dan memnun olmayan bir kesim, karşısında gerçek bir seçenek olmadığı için Erdoğan’a oy vermeye devam etmektedir.

Dolayısıyla toplarsak ortaya şu sonuç çıkmaktadır: Gerçekte güçlü bir vatansever adayın oy potansiyeli, değil sadece Erdoğan’dan, aslında Erdoğan ve İhsanoğlu’nun toplamından bile fazladır!

5. TEZ: ‘EKMELEDDİN’İN ULUSLARARASI DESTEĞİ VAR’

CHP Genel Merkezi’nin 5. tezi ise şudur: Batı Erdoğan’ı çizdi, ondan kurtulmak istiyor; İhsanoğlu’nun ise hem Batı hem de İslam dünyasından desteği var.

Bu teze Erdoğan’ı Çankaya’ya çıkarma tezi de diyebiliriz. Tez iki bakımdan sorunludur:

1) Batı daha doğrusu ABD, eskiden olduğu gibi birini çizip, düğmeye basıp yerine yenisini atayacak güçte değildir. Hatta son dört yıldır Irak ve Mısır’da olduğu gibi şu gerçekle karşı karşıyayız: ABD istemese de Maliki ve Sisi’yi kabul etmek ve onunla çalışmak zorunda.

Nitekim 30 Mart öncesinde de ABD’nin Erdoğan’ı çizdiği, yerine başka bir hükümet kuracağı esas alınarak izlenen politikalar, başarı getirmemiştir. Erdoğan ayakta kaldıkça, ABD onunla çalışacaktır!

2) Türkiye’de Batı destekli olmak, sanıldığının aksine oy getiren bir özellik değildir. En Batıcı Erdoğan bile, bu nedenle her seçim öncesinde Batı karşıtı pozlara bürünmektedir. ABD’nin Irak işgaline ortak olan, tezkere çıkarmaya çalışan Erdoğan’ın medya sözcülerinin bugünlerde Irak konusunda ABD eleştirileri yapmaları bu bakımdan anlamlıdır.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
20 Haziran 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: