TSK’DE TEMİZLİĞİ MİT YAPMAMALI

Aydınlık’ın dünkü manşeti çok önemliydi: “2 bin cemaatçi Özel’in masasında

Habere göre MİT, F tipiyle ilişkisini saptadığı ağırlığı astsubay olan 2 bin kişinin ismini Genelkurmay Başkanlığı’na bildirdi. Yine habere göre Başbakanlık ve Genelkurmay temas halindeydi ve bu 2 bin ismin TSK’den ayıklanması için hazırlık yapılıyordu.

MİT ERGENEKON TERTİBİNDE GÖREVLİYDİ

Kuşkusuz TSK içinde F tipi subaylar, astsubaylar vardır ve hızla ayıklanmalıdır. Çünkü Ergenekon tertibinin başarılı olmasında birinci etken savcısının Erdoğan olmasıysa, önemli etkenlerden biri de TSK içindeki ihanettir!

Ancak TSK içindeki bu ayıklamanın yapılması için izlenen yolu yanlış buluyoruz: TSK’deki temizliği MİT yapmamalı!

Neden?

1) Çünkü MİT Ergenekon operasyonunda önemli roller üstlenmiştir ve taraftır!

2) AKP-Cemaat çatışmasıyla birlikte, Gladyo’nun operasyonel merkezi Emniyet’ten, MİT’e taşınmıştır!

3) MİT, Erdoğan’ın uzunca bir süredir özel örgütüdür ve son MİT yasasıyla zırhlandırılmıştır.

BAŞBUĞ: MİT YARDIMCI OLMADI

Anımsayacaksınız, Ergenekon tertibiyle Silivri zindanlarına atılan Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, TSK’ye kurulan kumpası ortaya çıkarmak istediğinde MİT’in kendilerine yardımcı olmadığını anlatmıştı

Başbuğ’un şu sözleri, MİT’in rolünü belgeliyor: “Bana ihbar mektupları geliyor. Mektupların büyük çoğunluğu Cengiz Topel Havalimanı’nın yanındaki postaneden atılmış. Yasal yetkimi kullanarak MİT Müsteşarı’ndan talep ediyorum: Diyorum ki; bakın bunların hepsi aynı günlerde, aynı postaneden atılmış. Kamera yok mu orada? Bana bunları atanı tespit edin. Görüntüleri bize verin biz tespit edelim. Yapanı bulalım. Zira askeri personeli biz kolayca tanırız. Onu bulsak zaten olayın karargâhına gireceğiz. Kumpas ortaya çıkacak. İhbarcının söyledikleri doğru ise yargıya göndereceğim, böylece sorumlular adalete hesap verecek. Ama iftira ve kumpas ise bunu da ortaya çıkaracağım. MİT Müsteşarı ‘peki efendim’ diyor, bir hafta sonra ‘ne oldu?’ diye soruyoruz, ‘araştırıyoruz’ diye cevap veriyor. İki hafta sonra tekrar soruyoruz; ‘arızalıydı.’ Ben çözemiyorum ki olayı. İstihbarat yetersizliği önemli bir gerçek. Askeri istihbaratın böyle bir görevi ve yetkisi yok.” (Sözcü, 25 Mayıs 2014)

Kumpasın peşindeki Genelkurmay Başkanı’na bilgi vermeyen MİT’in, Erdoğan’ın emriyle TSK’de “kumpas temizliğinde” rol alması, bir dizi felakete yol açabilir!

Zira Erdoğan’ın emrindeki MİT, F tipi diyerek konumlanışını beğenmediği subayları da fişleyebilir!

TSK’NİN OLANAKLARI MİT’E KAYDIRILDI

Denilebilir ki, “Bu işi MİT mecburen yapacak, bakın Başbuğ da söylüyor: Genelkurmay’ın istihbarat yetersizliği var”, hatta denilebilir ki, “Bu işi TSK yapabilecekse, şimdiye kadar neden yapmadı?”

Genelkurmay’ın istihbaratının yetersiz bırakılması da zaten Ergenekon tertiplerinin sonuçlarından biridir. “İstihbarat tek elde toplanmalı” denilerek TSK’nin imkân ve kabiliyetleri MİT’e devredildi.

TSK’de bugüne kadar bir F tipi temizlik yapılamaması ise başlı başına bir konudur; sorumlusu da “irticayla ilişkili subayların ordudan atılmasına” önceleri şerh koyan, sonraları da buna engel olan Erdoğan ve Gül’dür!

HEDEF: TSK’NİN YARISINI TASFİYE ETMEK

TSK rahatsız olduğu için “başkomutan” Gül’ün yalanladığı, Gül yalanladığı için mecburen 24 saat sonra Başbakanlık’ın da yalanladığı Akşam’ın “Erdoğan’ın görevlendirdiği ekip saptadı: 2 subaydan biri cemaatçi” haberi de bu açıdan önemlidir ve dikkat çekmeye çalıştığımız tehlikenin ipuçlarıyla doludur.

Bu iş Erdoğan’ın görevlendirdiği ekipler ya da MİT tarafından yapıldığında, TSK’nin yarısının tasfiyesiyle karşı karşıya kalabiliriz!

“İki subaydan birini” cemaatçi ilan eden o görev, çok hedeflidir ve sadece F tipi subayları değil, onların üzerinden tehlikeli gördüğü tüm subayları tasfiye etmeyi planlamaktadır!

Erdoğan, F tipi yapıyla mücadelede “cadı avı” kavramını işte bu nedenle kullanmıştır: F tipi diyerek başka hedeflere de yönelebilmek için!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
9 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: