ERDOĞAN’IN KÜRDİSTAN TAKVİMİ

Pazar günü Irak Kürt Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Pazartesi günü de bakanlarıyla birlikte Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesut Barzani Türkiye’deydi.

Barzani, hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le hem de Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Birer gün arayla hem Neçirvan Barzani’nin hem de Mesut Barzani’nin Türkiye’de olmasının nedeni neydi? Petrol satışı gelirinin transferi mi? Halkbank’taki geçici hesabı, kalıcı hesaba dönüştürme imzaları mı?

Kuşkusuz bunlar da vardı… Ama ziyaretin asıl amacının, Kürdistan’ın takvimiyle ilgili olduğu anlaşılıyor.

Zira IŞİD’in Musul saldırısını fırsat bilerek Kerkük’e saldıran ve Irak’ın kaçak petrolünü Türkiye üzerinden İsrail’e satan Barzani, bağımsızlık girişimi için bir fırsat yakaladı. Bu nedenle de referanduma gideceğini ilan etti.

Kürt basınına göre Barzani’nin 10 gün içinde referandum takvimini açıklaması bekleniyor.

İRAN’A GÖRE KÜRDİSTAN MÜMKÜN DEĞİL

Barzani bağımsızlık ilan edebilir mi, hatta referandum yapabilir mi?

Bunu şundan soruyoruz:

Kürdistan’ın ilanı için ABD’nin desteğinin yetmeyeceğini, öncelikle Türkiye ve İran’ın olurunun gerektiğini, bu bölgede en iyi bilen kişi Barzani’dir.

Üstelik Barzani, bu konuda ABD’den istediği desteği de alamadı. Zira ABD güç erozyonu nedeniyle, Ortadoğu’da kontrol edemeyeceği değişikliklerin olmasını şu aşamada istemiyor. Maliki’yi yıkamayan, onunla mecburen çalışan Obama yönetimi, Washington’a gelen KDP heyetine bu nedenle “bekleyin” mesajı verdi.

Öte yandan İran açık açık Kürdistan’ın ilanına karşı olduğunu belirtti. Hatta usta gazeteci Rafet Ballı’nın belirttiğine göre Tahran, Kürt devletini 10 yıl içinde mümkün de görmüyor!

AKP’NİN ONAYI BARZANİ’YE YETMİYOR!

Ya Türkiye?

Bir kere Erdoğan ile Barzani arasında, Irak’ın kaçak petrolüne dayanan bağımlı bir ilişki var!

Ama daha önemlisi, Kürdistan’ın bağımsızlığı, zaten Erdoğan’ın eş başkanlığı yaptığı BOP’un merkezi hedefi…

Kaldı ki, AKP hükümeti iki yıldır Bağdat’a rağmen Erbil’le ayrı bir ilişki kurmaktadır.

AKP sözcüsü Hüseyin Çelik de açık açık Kürdistan’ı tanıyacaklarının işaretini verdi.

Ancak Mesut Barzani, Kürdistan’ın ilanı için Erdoğan’ın onayının yetmediğini, TSK’nin ve Türk kamuoyunun da ikna edilmesi gerektiğini, geçmiş ilişkilerine dayanarak çok iyi biliyor.

Aynı bilgi, Erdoğan’ın da zihninde var!

İşte Erdoğan o nedenle önceki gün görüştüğü Barzani’ye “acele etme” mesajı verdi. Hatta Yeni Şafak’ın Başbakanlık kaynaklarından aktardığına göre Ankara bir süre daha bekleyecek, Irak’ın bütünlüğünü savunacak ancak olası bağımsızlık ilanına da hazır olacak. (Yeni Şafak, 15 Temmuz 2014)

ERKEN HAMLE, ÇANKAYA’DAN DÜŞÜRÜR!

Erdoğan, Barzani’yi mecburen frenleyecekti. Zira Barzani’nin 10 gün içinde ilan edeceği referandum takvimi, Erdoğan’ın 10-24 Ağustos tarihli Çankaya takviminin önüne geçemezdi!

Her ne kadar AKP Türkiye’nin bu konudaki kırmızıçizgisini sildiyse de, İran’ın karşı çıktığı bir Kürdistan’ın ilanı, Türkiye’de, Erdoğan’ı da sürükleyen yeni bir dalga yaratabilirdi!

Kaldı ki Barzani bağımsızlık da ilan edemez. Onun referandum kararı, bize göre blöftür. Zira aynı blöfü daha önce de yapmıştı. Kürt cumhurbaşkanı konusunun sorun olduğu süreçte Barzani referandum tehdidi ile Talabani’yi kabul ettirmişti.

Barzani yine aynı oyunu oynuyor: Hem cumhurbaşkanının yine Kürt olmasını garanti etmeye çalışıyor, hem de Maliki’yi sıkıştırarak kabinede avantaj elde etmeye çalışıyor.

Bakanlarını istifa ettirmesi ama milletvekillerini parlamentodan çektirmemesi de zaten böyle bir taktiği olduğuna işaret ediyor.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
16 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: