ERDOĞAN BAGAJINI HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYOR!

Beşar Esad’ın üç yıl dört aydır Atlantik cephesine karşı vatanını savunan kahraman Suriyelileri selamlayarak başladığı yemin töreni konuşması yeni bir dönemin de başlangıcı oldu: Şam zafer kazandı!

Kuşkusuz savaş bitmedi ve sürüyor ama Atlantik cephesinin galip gelemeyeceği de ilgili taraflarca anlaşılmış oldu.

Peki, şimdi ABD ne yapacak? ABD adına sahada olan savaş lordları Erdoğan-Davutoğlu ikilisi ne yapacak?

ABD’NİN SAVUNMADAKİ DENGE ARAYIŞI

IŞİD’in Musul işgaliyle başlayan bölgedeki Atlantik hamlelerini, anımsayacaksınız, bu köşede “ABD’nin savunmadaki denge arayışı” olarak yorumlamıştık.

Daha önceki analizlerimizde de ABD’nin kazanamayacağını anladığı bir savaşı, mümkün olduğunca özel savaşa dönüştüreceğini, savaşı sürdürerek Ortadoğu’daki kazanımlarını korumaya çalışacağını belirtmiştik.

ABD’nin savaşın sürmesini istemesinin üç nedeni vardı: 1) Savaşın varlığı, ABD’nin koşullar elverdiğinde yeniden açık müdahalesini doğururdu. 2) Bölge ülkeleri güç kaybederdi. 3) İşsiz kalan terör gruplarının geri dönüp, terörü yayması engellenirdi.

ABD: SAVAŞIN SÜRMESİ İŞİMİZE

Bu analizlerimizi doğrulayan bir haber vardı dünkü Radikal’de…

Fehim Taştekin’in kulis haberine göre, ABD’nin Suriye saldırısının mimarlarından eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, 6 Ağustos 2013’te Paris’te görüştüğü Demokratik Değişim İçin Koordinasyon Kurulu lideri Heysam Menna’ya “Suriye’deki savaşı durdurmak Amerikan çıkarlarına uymuyor” dedi!

Diğer yandan Wall Street Journal’ın haberine göre Pentagon, Esad’a karşı savaşan 2,300 teröristin eğitimi için harcanacak 500 milyon dolar tutarındaki parayla ilgili program tasarısını Kongre’ye sundu. Program 2015’in başında başlayacak ve 18 ay sürecek!

Yani ABD en az 2017’in ortasına kadar “savaşın sürmesini” istiyor!

Dolayısıyla IŞİD’in Musul işgaliyle başlayan Atlantik Cephesi hamlelerini ABD’nin “savaşı bitirmek işimize gelmez” demesi üzerinden değerlendirmemiz gerekiyor.

O zaman aynı cephe içerisinde gördüğümüz şu gelişmeler de anlam kazanıyor: KDP’nin Kerkük’ü işgali, IŞİD’in PYD bölgesine yönelmesi, Ankara-Erbil kaçak petrol anlaşmasının uygulanması, kaçak petrolün İsrail’e satılması, KDP’nin bağımsızlık kozunu oynaması, AKP ve İsrail’in Kürdistan’ı tanıma işaretleri, İsrail’in Gazze’ye saldırısı…

IŞİD MERKEZLİ GELİŞMELER

IŞİD demişken, şu gelişmeleri de kısa kısa sizlerle paylaşmalıyım:

İsrail’in Gazze saldırısı sonrası IŞİD “İsraillileri ve Yahudileri öldürmek için emir almadık” diye açıklama yaptı. Anlaşılan CIA ajanı olduğu gündeme gelen IŞİD lideri Bağdadi’ye başka görevler verilmişti!

Suudi Arabistanlı General Faleh al-Subai “IŞİD mühim değil, esas tehlike Şiiler” dedi!

Yalanlanmayan bir iddiaya göre Barzani, IŞİD konusunda istihbarat önerisi yaptı ama Ankara reddetti.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın IŞİD soruşturması için Emniyet ve MİT’in hazırladığı raporlara göre bir şema oluşturuldu. Bağdadi’nin 1 numara olduğu şemada, iki Türk de üst düzey komutan olarak görülüyor!

ÇANKAYA İÇİN BAGAJ HAFİFLETMEK

Açık ki bu soruşturma AKP-IŞİD ilişkisine dair ortaya çıkan bulguları ve Erdoğan hükümetine yönelik baskıyı hafifletmeyi hedef alıyor.

Zira üstü üste ortaya çıkan kimi gerçekler Erdoğan’ı zor duruma sokmuştu:

Örneğin Aydınlık’ın haberine göre, Adana-Gaziantep otoyolunda 10 Ocak’ta yapılan bir operasyonda, MİT organizasyonuyla Suriye’ye bir firmanın otobüslerince insan ve silah taşındığı ortaya çıkmıştı. Belge savcının önündeydi!

Erdoğan bu ve benzeri haberler nedeniyle endişeliydi ve IŞİD ilişkisinin Çankaya yolunda bir engel oluşturmaması için bagajını hafifletmek istiyordu. Ancak Esad’ı devirebilmek için öyle ilişkilere girilmişti ki, bagajı hafifletmek pek mümkün olmuyordu!

Örneğin İran’ın Fars Haber Ajansı’na göre 2 Temmuz’da 254 sefer sayılı THY uçağıyla Tacikistan’dan İstanbul’a IŞİD militanları taşınmıştı. Habere göre bugüne kadar bine yakın Tacik terörist THY ile İstanbul’a taşınmış, oradan da Irak’a transfer edilmişti!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
18 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: