ERDOĞAN HAMAS’I BÖLDÜ

İsrail için en kötü senaryo, yedi yıldır ayrı ayrı yönetilen Barı Şeria ile Gazze’nin birleşmesi ve El Fetih ile Hamas’ın “birlik hükümeti” kurmasıydı.

Bu senaryo Haziran’da gerçekleşti ve İsrail bir ay boyunca bu birliği dinamitleyecek planlamalar yaptı. İsrail’in Gazze saldırısına “bahane” yaratan üç İsrailli gencin ölümü, bu nedenle şüphelidir!

Birlik hükümetinin İsrail açısından neden en kötü senaryo olduğu, şu tarihi gerçekte gizlidir: Hamas, İhvan’ın Filistin kolu olarak 1987’de kuruldu. Arafat’ın liderliğindeki El Fetih, ilk günden itibaren Hamas’a kuşkuyla yaklaştı. El Fetih liderliğine göre İsrail, Hamas’a FKÖ’yü bölmesi için destek veriyordu.

Arafat’ı kuşkuya düşürecek kanıtlar da vardı: Hamas’ın kurucularından bazıları CIA ajanı çıkmıştı!

Konumuz olmadığı için uzatmayacağız ama şu notu düşmeliyiz: Son tahlilde bu tür örgütler, tarihleri boyunca ikili bir yapı gösterirler ve zaman içinde kuruluş misyonlarına ters eğilimler içine de girerler. Hamas’ın gövdesi sonuçta İsrail’le çarpışmaktadır.

BİRLİKTEN ERDOĞAN DA RAHATSIZ

El Fetih ile Hamas’ın birliği, İsrail gibi Erdoğan’ı da rahatsız etti.

Neticede Erdoğan da İhvan’dı ve “kardeşim Esed” dediği günlerde, Esad’a İhvan üyelerini hükümete alması için baskı yapıyordu.

“Düşmanım Esad” günlerinde ise ilk icraatı, Hamas’ın karargâhını Suriye’den Katar’a taşıtmaktı. Zaten Hamas liderlerinden Halid Meşal, sık sık Türkiye’ye geliyor ve Erdoğan’la görüşüyordu.

Erdoğan’ın İhvancılığı, onu sadece Hamasçı yapmamış, aynı zamanda El Fetih ve Arafat düşmanı da yapmıştı. Örneğin Erdoğan 13 Haziran 2004’te ABD’de İsrail Başbakanı Ehud Barak, ABD Kongre üyesi Jane Harmor ve Prof. Bernard Lewis’le katıldığı panelde, Arafat’ı “barışın önündeki engel” olarak niteliyordu!

Dahası Erdoğan, şu sözleriyle El Fetih lideri Abbas’la Hamas’ı karşı karşıya getirmeye çalışıyordu: “İsrail’in en yetkili ağzı, Mahmud Abbas’ın tutuklu Hamas milletvekillerinin serbest bırakılmasını istemediğini söyledi.”

Uzatmayalım, sonuç olarak El Fetih ile Hamas’ın birliği, İsrail gibi Erdoğan’ı da rahatsız etmişti.

AKP-KATAR-MEŞAL EKSENİ

İsrail’in Gazze’ye kara harekâtı öncesinde Mısır’ın yaptığı ateşkes girişimi işte bu ilişkiler nedeniyle önemliydi.

Ve bu nedenle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu girişime “tek taraflı” diyerek karşı çıkmıştı ve işte bu nedenle Erdoğan “ikiniz çalıyorsunuz, ikiniz oynuyorsunuz” diyerek Mısır’ı İsrail’le işbirliği içinde olmakla suçlamıştı.

Evet, Erdoğan “Mısır arabulucu olamaz” diyordu ama Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da açık açık “Mısırlı kardeşlerimizin girişimi bizim talebimiz üzere gerçekleşti” diyordu!

Kaldı ki Filistinli yetkililer açıklamıştı: Kahire’deki ateşkes görüşmelerinde hem Mahmud Abbas vardı, hem de Hamas liderlerinden Ebu Marzuk… Yani ateşkes “birlik hükümeti” adına kabul edilmişti. Ancak “bir başka Hamas” ateşkesi reddetti!

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, AKP ile Katar’ın Hamas’a baskı yaparak ateşkesi baltaladığını açıkladı.

Doğruydu… 15 Temmuz gece yarısı Erdoğan, Davutoğlu ve Hakan Fidan, Katar Emiri El Tani ile 2,5 saat görüşmüştü ve alınan karar üzerine ateşkes girişimi Katar’daki Hamas lideri Halid Meşal üzerinden reddedilmişti.

Yani AKP, Katar ve Katar’daki Hamas adına Halid Meşal bir tarafta, Mısır, El Fetih ve Gazze’deki Hamas adına Ebu Marzuk diğer taraftaydı.

TAPINAK ŞÖVALYESİ OLARAK ERDOĞAN

Siz bakmayın Erdoğan’ın yüksek perdeden konuşmasına…

Irak’ta, Libya’da, Suriye’de Batı’ya “tapınak şövalyesi” hizmeti veren Erdoğan’ın Gazze için “haçlı ittifakıyla karşı karşıyayız” demesi, laftan ibarettir!

Amerikan Yahudi Komitesi tarafından Erdoğan’ın boynuna asılan “Davut boynuzu” madalyası, onu şövalyelerin en bağlısı yapmaktadır!

Erdoğan Hamas’ı bölerek ve Mısır ateşkesini baltalayarak Gazze’ye en büyük zararı vermiştir!

IŞİD’in Musul işgali, KDP’nin Kerkük işgali, Davutoğlu’nun Ankara’da Maliki’yi yıkma toplantıları, İsrail’in Gazze’ye saldırısı, AKP ve Katar’ın Mısır girişimini baltalaması… Tüm bunlar aynı cephenin hamleleridir fakat nihai sonucu değiştirmeyecektir!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
20 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: