F TİPİ’NİN ASIL SUÇU ERGENKON TERTİBİDİR

Önce genel ilkemizi anımsayalım: AKP ile F tipi örgüt, Ergenekon tertiplerini birlikte yaptılar. Çatışmaları bu nedenle Türkiye’nin yararınadır. İkisi vuruştukça ve güç kaybettikçe, Türkiye rahatlayacaktır.

22 Temmuz operasyonu çerçevesindeki özel ilkemiz ise şu olmalıdır: Genel ilkenin, yani yararlılık ilkesinin başarısı, AKP’nin F tipi operasyonu 17 Aralık’ın intikamıyla sınırlı tutmasına engel olabilmekten geçmektedir.

22 TEMMUZ, 17 ARALIK’IN İNTİKAMI

F tipi polis şeflerine karşı yapılan suçlamanın, 17-25 Aralık ve Selam örgütü konusuyla sınırlı olduğu anlaşılıyor. Soruşturma bu iki konu üzerinden yürüyor ve soruşturulanlar casuslukla suçlanıyor.

Selam örgütü konusu, aslında Erdoğanların 17 Aralık’a karşı yapacağı harekâtın psikolojik manivelasıydı. “7 bin kişi dinlendi” diyerek, AKP tabanını F tipi operasyona razı etme hamlesiydi. Zira ortağa karşı operasyonda tabanda tam destek yoktu, hatta Erdoğan sık sık isim vermeden üst düzey kimi AKP’lileri “paralel yapıya” sessiz kalmakla suçluyordu.

17 Aralık ise yapanın niyetinden bağımsız olarak, AKP’nin yolsuzluklarını ortaya koyması bakımından yararlıydı. Türkiye Alo Fatih’i, havuz medyasını, Bilal’in sıfırlayamadığı paraları öğrendi.

İşte Erdoğan 22 Temmuz’da başlattığı harekât ile bu gerçeğin ortaya çıkarılmasının intikamını alıyor.

Erdoğan bu amaçla önce HSYK yasasında değişiklik yaptı, sonra üyesi kendi lehine değişen HSYK 1.dairesi üzerinden özel 113 “sulh ceza hâkimi” atadı. 17 Aralık’ta tutuklananları tahliye eden hâkimler, 22 Temmuz operasyonu için görevlendirildi.

GLADYO HÂLÂ İKTİDARDIR

F tipine operasyon, 17 Aralık eksenli yürümemeli; genişletilmeli ve esas suçları kapsamalı.

F tipi çete, asıl Ergenekon tertiplerindeki rolü nedeniyle yargılanmalı.

Gladyo’nun bütününden ancak böyle hesap sorulur!

Aksi takdirde, sadece Gladyo’nun F tipi kanadı feda edilmiş olur. Operasyonel gücü Emniyet’ten MİT’e taşınan Gladyo, Türkiye’yi Atlantik merkezli projelerde kullanabilmek için içeride tertip yapmaya devam eder.

Zira Gladyo F Tipi’nden ibaret değildir ve hâlâ iktidardır!

ERDOĞAN’IN İKİ TAKTİĞİ

Erdoğanlar zaten bu gerçeği iyi gördükleri için “orduya kumpas kuruldu” demelerine rağmen F tipi örgütü kumpastan değil, 17 Aralık’tan dolayı suçluyorlar.

Zira biliyorlar ki, suçlanan polisler konu oraya gelirse, “emri ‘ben bu davanın savcısıyım’ diyen Başbakan’dan aldık” diyecekler. “Bulun bir savcı, delillendirin” demeleri kayıtlardadır.

Erdoğan ve kurmayları bu nedenle şu iki taktiği geliştirdiler:

1) “Kandırıldık” dediler. Böylece kendilerinin temiz olduğuna ve suçlunun kendilerini kandıran F tipi yapıda olduğuna, kamuoyuna inandırmaya çalıştılar.

2) Diğer yandan “Çete, cemaate tuzak kurdu” diyerek cemaati de bölmeye çalıştılar. Böylece hem çok sayıda itirafçı ve gizli tanık devşireceklerdi, hem de cemaatin tabanını çeteye karşı konumlandırmış olacaklardı.

‘FAŞİZME KARŞI BİRLEŞİK CEPHE’ İHTİYACI

Erdoğan’ın “ne istediler de vermedik” gibi yakın tarihte ettiği sözler bu bakımdan kıymetlidir ve casuslukla suçlanan polis şefleriyle işbölümüne işaret eder.

Bu nedenle 22 Temmuz operasyonunu Ergenekon tertibi suçlarına genişletmek için mücadele etmeliyiz, kamuoyu baskısı yaratmalıyız.

Aksi takdirde F tipi çetenin beli bükülür ama Erdoğan, MİT’e taşınan operasyonel güç üzerinden diktatörlüğe uzanır.

10 Ağustos, işte bu tehlike nedeniyle çok önemli hale gelmiştir ve 11 Ağustos’tan sonra Gladyo’yla mücadele edebilmek, “faşizme karşı birleşik cephe” inşa edebilmekten geçecektir.

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
25 Temmuz 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: