ABD’DE GÜVENLİK EKSENLİ BÖLÜNME VE İÇ ÇARPIŞMA

AKP ile F Tipi yapı arasındaki çatışmayı Gladyo’nun kanatları arasındaki çarpışma olarak nitelememize yapılan itirazlardan biri şu: “Gladyo içinde böylesi bir çatışma olmaz. Çatışma olursa adı Gladyo olmaz.”

Bilime göre 1, 2’ye bölünür; dolayısıyla Gladyo da bölünür ve parçaları arasında çarpışma yaşanır. Aksini iddia etmek, metafiziktir.

Bırakın Türkiye’deki Gladyo’nun içinde bölünmeler ve iç çarpışmalar yaşandığı gerçeğini, Gladyo’nun merkezinde, ABD’de bile kanatlar arası güçlü çarpışmalar var. Hatta ABD zayıfladıkça, bu çarpışmalar daha da derinleşmektedir.

OBAMA GÜVENLİK SORUNU İLAN EDİLDİ

Bakınız sadece son 10 gün içinde ortaya çıkan şu gelişmeler bile, Gladyo’nun ana karargâhında, yani ABD’de bile iç çarpışmanın nasıl sertleşebildiğini göstermektedir:

1) Anayasal yetkilerini aştığı gerekçesiyle ABD Başkanı Barack Obama aleyhine dava açılabilmesini sağlayan tasarı, ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nden geçti.

ABD Kongre tarihinde bir ilk olan bu durumun görünen gerekçesi, Obama’nın başkanlık kararnameleri ile Kongre’yi devre dışı bıraktığı iddiası. Oysa Obama 6 yılda 183 kararname çıkardı ve örneğin Bush’un 8 yılda çıkardığı kararname sayısı 291’di.

2) Obama’nın bu köşede de çok incelediğimiz güvenlik doktrini, ABD Kongresi’nin Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından “ülke için tehdit” olarak değerlendirildi.

ABD Kongresi Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Dünya Enstitüsü ile birlikte hazırladığı raporun ortaya koyduğu şu sonuç ise tam bir tehdit: “Askeri harcamalar ve ordudaki asker sayısının azaltılması kaçınılmaz olarak ABD’nin kendini koruma yetersizliğine yol açacak ve teröristlerin ABD topraklarına yeni bir saldırı düzenlemesiyle sona erebilecek.”

3) CIA’nın ABD Senato İstihbarat Komitesi’nin bilgisayarlarına girdiği ortaya çıktı. CIA Başkanı John Brennan özür dilemek zorunda kaldı.

4) Hakkında dava açılan ABD’nin Irak’taki özel savaş örgütlerinden Blackwater, Irak’taki katliamda delilleri kararttığı iddiasıyla süren davada, ABD hükümetini suçladı.

5) İsrail’in ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi dinlediğinin ortaya çıktığı ve karşılığında Obama ile Netanyahu’nun Gazze konuşması tapelerinin yayınlandığı şu süreçte, üst düzey Pentagon yetkilisi General Michael Flynn, “Eğer Hamas yok edilseydi, çok daha kötü sonuçlarla karşılaşırdık” dedi!

HER KURUM BÖLÜNÜYOR

Son 10 günde yaşanan bu gelişmeler, ABD içindeki bölünmenin somut sonuçlarıdır.

Peki, ABD neden bölündü? ABD, Irak ve Afganistan’da yenildiği için bölünüyor. Amerikan devlet aygıtı ve hâkim sınıfları, geri çekilmeyi savunanlar (realistler) ile sonuna kadar devam etmeyi isteyenler (müdahaleciler) arasında bölünüyor.

Obama’nın Ortadoğu yerine Asya-Pasifik merkezli ilan ettiği güvenlik doktrini sonrasında bu bölünme gittikçe sert çarpışmaya dönüştü.

Üst düzel generallerin görevden alındığı, hatta CIA Başkanı David Petraeus’a gönül ilişkisi üzerinden görev bıraktırıldığı bu süreçte, saflaşma önce kurumlar arasındaydı: CIA ve Dışişleri Bakanlığı bir tarafta, Pentagon ise diğer taraftaydı.

CIA ve Dışişleri daha müdahaleci bir tutumu, Pentagon ise daha realist davranarak geri çekilmeyi savunuyordu. Beyaz Saray bu süreçte Pentagon’a yakın bir tutum sergiliyordu.

Ancak çelişmeler derinleştikçe, ayrışma kurumlar arası olmaktan çıktı ve her kurum kendi içinde bölündü.

Tipik örnektir: ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ve CIA Başkanı David Petraeus üçlüsüne ait Suriye planı Obama tarafından reddedildi ve bu kamuoyuna duyuruldu. Ardından her üç isim de çeşitli gerekçelerle sıra sıra tasfiye edildi.

Çarpışma sadece tasfiyelerle de sınırlı değil. Örneğin sonradan ortaya çıkan her bulgu, Boston Maratonu’na yapılan bombalı saldırının bu iç çarpışmanın bir yansıması olduğunu ve Obama’ya uyarı olduğunu ortaya koydu. Hatta oyuncu Shannon Richardson’un Obama’ya zehirli mektup göndermesi de bu çarpışmanın bir yansımasıydı.

Sonuç olarak değil Türkiye’deki Gladyo’da, güç erozyonu nedeniyle ana karargâh olan ABD’de bile iç çatışma yaşanmaktadır!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
5 Ağustos 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: