YAŞ’TA KUMPASA DEVAM

Bir gün erken biten Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) açıklanan kararlarını iki maddede özetleyebiliriz:

1) Ergenekon ve Balyoz davalarından tahliye olan 13 general ve amiralin tamamı emekli edildi.

2) Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük emekli edildi.

Peki, bu iki karar ne anlama geliyor?

ERDOĞAN: ERGENEKONCULARI TEMİZLEDİK

1) TSK’de kumpasa devam edildi. Tertip ve davalarla tıkanan süreç, YAŞ üzerinden tamamlanıyor!

Erdoğan, YAŞ kararlarının açıklanmasından sonra çıktığı NTV canlı yayınında bu gerçeği şu sözlerle ortaya koydu: “Şura’da, gerek Balyoz gerek Ergenekon gibi davalarda kim olursa olsun bunların emekliye ayrılması gerekir dedik. Bunların içinde emekli olmayan kalmadı, hepsi emekli edildi.” (NTV, 5 Ağustos 2014)

2) Erdoğan ve kurmaylarının “Ordumuza kumpas kuruldu” diyerek kendini aklamaya çalışmasının ve tertibin adresi olarak F Tipi yapıyı işaret etmesinin gerçek olmadığı, YAŞ kararlarıyla ortaya çıktı!

Erdoğanlar Gladyo’nun siyasi amirleri olarak, kumpasın da asli sahipleriydi!

PARALEL YALANLAR

3) Erdoğan ve kurmaylarının “Paralelciler tarafından kandırıldık” demesi gerçeği yansıtmıyordu. Zaten Erdoğan gerçek olsa bile “kandırıldık” demeyi hazmedemeyecek bir egoya sahiptir.

“Kandırıldık” demişlerdi çünkü F Tipi yapıyı hedef alırken ortaya çıkan “suç ortaklığı” baskısını hafifletmek istiyorlardı. “Amacım için gerekirse papaz elbisesi giyerim” diyen Erdoğan, önündeki engelleri aşmak için manevra yapıyordu.

Ancak Erdoğan, bu manevraları yaparken arkasında kalın izler de bırakıyordu. Örneğin Kanal 24’de katıldığı programda paralel yapıyı 2010 yılında yapılan referandumdan sonraki atamalarda fark ettiğini açıkladı. (Kanal 24, 4 Ağustos 2014)

Oysa 17 Aralık yolsuzluk operasyonu sürecinde, yani 2013’ün sonunda ve bu yılın başında hâlâ “ne istediler de vermedik” diyordu!

2010’da paralel yapıyı fark eden bir Erdoğan, 2013’te “ne istediler de vermedik” diyebilir miydi?

Bu durumun açıklaması şudur: Erdoğan paralel yapıyı 3 Kasım 2002’den ve hatta öncesinden beri biliyordu. Zira 28 Şubat, içindeki darbeci Truva atlarına rağmen Gladyo’ya hasar vermiş, Susurluk’ta görüldüğü gibi onu bir ölçüde parçalara ayırmıştı. Parçalar paralel olmuştu.

İşte Erdoğan, daha 3 Kasım 2002 seçimlerinin öncesinde bütün bu parçaların toplamının başına oturtulmuştu; Çiller Özel Örgütü’nü, Tayyip Özel Örgütü olarak devralmıştı. Ve öyle olduğu için de, daha başbakanlık gibi bir sıfatı yokken Oval Ofis’te Bush tarafından kabul edilmişti.

Yani F Tipi yapı en başından beri Galdyo’nun emniyet ve yargı ayağıydı, Erdoğan da siyasi lider ve BOP eş başkanı olarak F Tipi ve diğer tüm yapıların hepsinin amiriydi!

Yani F Tipi polis şeflerinin “başbakanın verdiği direktifle ve siyasi perspektifle operasyon yaptık” demesi gerçeği yansıtıyordu.

4) Erdoğan’ın açıkladığı gibi Ergenekon ve Balyoz sanıkları emekli edilmişti ama daha önce paralelci olduğu iddia edilen bazı isimler terfi almıştı.

Gerçi bunların paralelci olduğu da iddiadan ibaretti ve doğru da olsa, yalan da olsa bu iddia AKP’nin TSK’ye operasyonu için YAŞ öncesinde kullanılıyordu!

JANDARMA’YA MİT TIR’I UYARISI

5) Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük’ün tasfiyesi ise iki anlama gelmektedir:

a) Org. Yörük’ün görev süresinin bir yıl uzatılacağı ve Org. Necdet Özel’in emekli olmasıyla yerine atanacağı konuşuluyordu. Org. Yörük emekli edilerek Org. Hulusi Akar’ın genelkurmay başkanı olmasının önü iyice açılmış oldu.

b) YAŞ’tan hemen önce haklarında soruşturma yürütülen Ankara İl Jandarma İstihbarat Komutanı Yarbay Erdal Turna ve 20 kişilik ekibi, MİT TIR’larına operasyon nedeniyle görevden alındı.

Yarbay Erdal Turna milli ve Kemalist bir subay olarak biliniyordu, parlak bir sicili vardı.

TIR operasyonunun gerçekte cemaatle bir ilgisi yoktu ve ulusal güvenlik gereği yapılan milli bir operasyondu!

Yörük, ismi Erdoğan nezdinde çok rahatsızlık yaratmasa da, bu türden milli hamlelere yanıt ve Jandarma’ya uyarı için emekli edilmişti!

Sonuç olarak Ergenekon tertibi ve kumpas bu YAŞ’ta da sürmüş ve TSK’nin üst yapısı bir parça daha budanmış oldu!

Mehmet Ali Güller
Aydınlık Gazetesi
7 Ağustos 2014

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: